Який міністр - такий і теракт. А бабахнуло у Мороза

Який міністр - такий і теракт. А бабахнуло у Мороза

«Диверсія» на газопроводі відбулася біля рідного села Мороза

Видео дня

«Обозреватель» побував на місці, де, за словами міністра транспорту Миколи Рудьковського, відбулася «диверсія» - на центровому газопроводі "Уренгой-Помари-Ужгород". Бабахнуло там, скажу відверто, ого-го! Епіцентр вибуху знаходився в глибокому яру. І саме це врятувало сотні гектарів озимини, а, можливо, і людські життя. Село видно з місця, де відбувся вибух. Якби рвонуло на рівній місцевості - розпечена хвиля цілком могла накрити випадкових селян, які могли знаходитися в полі. Наприклад, пасли корів, адже вибухнуло посеред білого дня.

Від високої температури земля в яру запеклася в руді грудки, а гаряча вибухова хвиля піднялася так високо, що геть засохли поля навколо яру. П’ятиметрова секція величезної металевої труби, покручена вибухом в баранячий ріг, впала за сто метрів від епіцентру. Вогонь перетворив в чорно-руду пустелю майже весь яр. Не пощастило і сусіднім деревам – тепер від вкритих зеленню деревець лишилися чорні скелети.

З цією жахливою картиною на місті подій різко контрастувала людська діяльність та настрій працівників - не тривожний, а навіть веселий. На думку спадав старий анекдот: «яка країна - такий і теракт». Екскаватори греблися в ямі: три людини працювало, ще тридцять розслаблено спостерігали за їхньою роботою.

В міліцейській машині, розморені сонцем, мирно хропіли двоє міліціонерів, що повинні слідкувати за порядком. Група працівників «Укргазу» смажила собі шашлик. Це нічого, що тепер немає газу в цілому районі, натомість на місці катастрофи є добре висушені та обсмалені дрючки, які так чудово горять.

Місцеві жителі з навколишніх сіл групами сунули до місця події на машинах, велосипедах, мотоциклах… Дітлахи підходили до самого епіцентру, зацікавлено заглядали в яму.

Нікого не зупиняли натягнуті по периметру загороджувальні стрічки. «Криміналісти та спеціалісти по вибуховим пристроям вже відпрацювали, тепер тут може топтатися хто завгодно», - пояснили «Обозревателю».

- Щось знайшли? – запитую в робітників.

Співрозмовник скептично сміється: «Нема, що тут шукати. Раніше треба було шукати – і не бомбу, а витік газу. В цьому місці плавун. Ця ділянка завжди вважалася аварійною».

Представники різних служб на місці катастрофи відмовляються давати офіційні коментарі, але в неофіційний бесідах всі, як один, заперечують теракт.

- А ось Рудьковський каже, що, можливо, була диверсія, - звертаюся до представника «Укртрансгазу».

- Дурень ваш Рудковський, - просто відповідає чоловік.

Стосовно персони міністра транспорту слів тут не добирають, деякі м’яко стверджують, що міністр - некомпетентний, інші пояснюють його заяви політичною доцільністю. Версію теракту «Обозревателю» ніхто не взявся аргументувати. Зате багато людей, в тому числі спеціалістів, розповіли журналісту, що на цій ділянці «труба» вибухала вже трчі.

Вперше - під час випробовування, а вдруге - зовсім нещодавно, чотири роки тому. Вибух був меншої сили, стався вночі, тому історія набула меншого розголосу.

Причину «Обозревателю» пояснили так: труба перебуває під величезним тиском, і з-під неї вимивається грунт – трубопровід починає крутити. Утворюється маленька тріщинка, газ під тиском виходить, розширює отвір, розриває метал, виникає тертя, іскра…

Один чоловік з сусіднього села Буда стверджує, що ще два дні тому там, де відбувся вибух, чув дивне гудіння. «Наче низько пролітав літак. Я крутив головою туди-сюди - літака немає. Тепер я розумію, що це, певно, з-під землі виходив газ».

Добре, що чоловік не пішов на звук і не додумався закурити цигарку. А почути звук могли й допитливі дітлахи…

В селі Лука лише баба Люба вважає, що це був теракт. Вона розповіла журналісту історію, як вони з чоловіком два роки тому були свідком, як «один мужик з собакою почав копати до «труби» яму». Коли він пішов, ми з чоловіком підійшли на це місце, дивимося: яма замаскована, зазирнули - а на дні видніється труба. От мій чоловік ходив зараз туди, розповідав – точно там і вибухнуло! Так що теракт два роки готували», - розповіла баця.

Спеціаліст з «Трансгазу» над такою історією посміявся. Він розповів, що «терорист» - їхній співробітник. Собака навчена на запах метану, очевидно, вона щось почула, а фахівець викопав яму, щоб поміряти тиск в трубі.

- Отже, в цьому місці були проблеми ще два роки тому?

- «Ми знали, що ця ділянка аварійно небезпечна. Однак не виділялися кошти на ремонт, - поскаржився чоловік. Він пройшовся з критикою по персоні міністра Рудьковського, який, за його, словами був незацікавлений в ремонті газотранспортної системи.

Все вказує на те, що Микола Рудьковський зі своєю заявою про диверсію поспішив, і це дуже дивно, адже зазвичай чиновники спочатку оприлюднюють м’якіші версії, навіть коли страшна правда випирає нагору.

Одразу виникає запитання: які в міністра транспорту інтереси припускати диверсію? Якщо Рудьковський дозволив собі припускати диверсію без залізних аргументів, то і ми дозволимо собі, не маючи будь-яких підтверджень, поміркувати над мотивами заяв міністра.

Сам Рудьковський заявив наступне: «Не виключено, що це диверсії (на залізниці та з «трубою». - Авт.), які є ланкою запланованих акцій з дестабілізації ситуації в країні». Отож, зробимо це версією номер «один». Соціалістам вигідно представляти нинішню політичну кризу як «квіточки», за якими поспіють страшні криваві ягідки. Їхній інтерес - «застабілізувати» ситуацію, а разом з нею - спікерське крісло Мороза та міністерський портфель Рудьковського. Справжні чи надумані теракти для соцпартії – це щось на зразок піару. Чим більше терактів з трубою, чим більше потягів сходить з рейок - тим переконливішими видаються аргументи проти дострокових виборів, які «ведуть країну до кровопролиття».

Версія номер «два»: простіше списати аварію на теракт, бо за нього несуть відповідальність силові структури.

Версія номер «три» - геополітична: справжні чи надумані теракти з трубою в Україні вигідні Росії. Адже не секрет, що Володимир Путін мріє про грандіозний проект будівництва обхідної газової магістралі. Інформація про «теракт» вже розійшлася закордонними ЗМІ, вона налаштує європейського споживача газу на думку, що Україна - не надійна країна, якій не варто довіряти транспортування енергоносіїв. Ця версія особливо логічно виглядає після подій в Естонії.

Отож, аргументів на користь «теракту» вистачає. Однак даремно соціаліст Рудковський перед своїми заявами про ймовірність теракту не подивився на карту. Як виявилося, газопровід «диверсанти підірвали» не підступах до села Буда, де народився лідер Соцпартії Олександр Мороз.

Негарно виходить – спочатку тіло вбитого журналіста знаходять на малій Батьківщині Сан Санича, згодом диверсії з газовою трубою там відбуваються... Мороз наче з переляку після заяви Рудьковського поспішив запевнити громадськість: «Це спеціальна спланована акція, щоб дискредитувати виконавчу владу».

Щоправда, в його селі вважають по-іншому. «Це Рудковський своїми заявами підставив нашого Мороза. Певно, хоче перебігти до Януковича. Мені він ніколи не подобався», - розповів один політично підкований дядько в Буді.

Т

ут всі, як один, вважають, що ніякого теракту не було. Хоча спочатку люди подумали, що почалася ядерна війна. «Ми якраз гнали корів з пасовиська. Аж тут за горбом червоне сяйво піднялося. Гриб величезний виріс, вибух вдарив по вухах. Ми думали, ядерна бомба впала. Корови наші кинулися, не розбираючи дороги. З-за пагорба йшов справжній жар. Все село вивалило на вулицю дивитися. Всім було дуже страшно, матері бігали, шукали дітей», - розповіли «Обозу» дві односельчанки Мороза.

Однак скоро село заспокоїлося. «Бачимо, все закінчилося, всі живі, потім наші побігли подивилися, кажуть, газопровід бабахнув, у нас вже давно говорили, що туди при будівництві браковану трубу поклали», - розповіла одна тітка. До речі, вибух за розповідями селян, пошкодив 25 гектарів посівів на землях односельців Мороза

Якщо жінки в селі Буда вирішили, що розпочалася ядерна війна, то чоловіки цього села вирішили, що впав літак. «Я якраз був в гаражі, чую, шибки задрижали, небо червоним запалахкотіло. Я одразу подумав, що літак впав», - розповів місцевий житель. Він додав, що раніше чув, що ділянка газопроводу довжиною 20 км в районі вибуху потребувала навіть не ремонту, а заміни.

Хоча робітники на місці аварії розповіли «Обозу», що поки що лише обмежаться заміною сегменту, що вилетів у повітря. За словами якогось начальника, який не став представлятися, роботи можуть бути завершені за два дні.

Від редакції.

Керівник Прес-служби Міністра транспорту та зв'язку України Вікторія Бутенко назвала некоректною інформацію, поширену в статті «Обозревателя» "Який міністр - такий і теракт. А бабахнуло у Мороза". Так, журналіст Тетяна Чорновіл навела висловлювання працівника «Укртрансгазу», який спростував заяву глави Мінтрансу Рудьковського про теракт на газопроводі і порадив натомість ремонтувати трубу.

Вікторія Бутенко наголошує, що ремонт газопроводів – не є компетенцією Міністерства транспорту і зв’язку.

Нагадаємо, 7 травня Міністр транспорту Микола Рудьковський в ефірі на «5 Каналі» заявив з приводу катастрофи потяга «Столичний експрес» та вибуху на газопроводі: «Ситуація, яку ми мали з 168-им швидкісним потягом між Дніпропетровськом та Києвом, і ця ситуація, яку ми маємо сьогодні, не виключено, що можуть бути ланцюгом спланованих акцій по дестабілізації ситуації в державі. Адже ми маємо нестабільну політичну ситуацію і ми знаємо, що резонансні терористичні акти мали під собою серйозне політичне підгрунтя. Те, що ми бачили у США, в Іспанії, в Італії, коли одна спецслужба однієї держави проводила вибухи, щоб не допустити комуністів до влади в Італії».

Наступного дня Віктор Ющенко розкритикував цю заяву Рудьковського і порадив йому піти у відставку.

Натомість Глава Мінтрансу висловив сумнів у адекватності глави держави.

Згодом за Рудьковського вступився і Олександр Мороз, який вважає пропозицію Ющенка «некоректною».

Крапку в історії з терактом поставило відомство партійного колеги Рудьковського - Василя Цушка. Як з’ясували слідчі МВС, «терористами», винними в аварії, виявилися чергова по станції Росава та електромеханік. Зазначені особи намагалися самочинно полагодити несправність стрілки та пропустити потяг.