Про користь і шкідливість молока

1.7т

Природа призначила молоко для годування новонароджених, причому лише до віку, коли з появою зубів діти набувають здатність споживати не лише рідку їжу, але й жувати.

Щоб повністю відучити дітей від молока, природа виробила поступову втрату здатності до перетравлення молочного цукру (лактОзи).

У людей фермент, що розщеплює молочний цукор — лактАза, з появою зубів замінюється іншими цукрами — амілазою і сахаразою, які забезпечують розщеплення крохмалю і сахарози — вуглеводів, яких багато в овочах, фруктах та злакових.

Майже всі південні люди з чорною, червоною або жовтою пігментацією шкіри, яка захищає їх від ультрафіолетових променів сонця, після відлучення їх від грудей матері втрачають здатність до вироблення ферменту, що розщеплює молочний цукор.

Це є своєрідним сигналом про необхідність переходу до самостійного харчування.

При споживанні молока людьми, в яких відсутній фермент, що розщеплює молочний цукор, молоко переходить в товстий кишечник і стає субстратом для живлення бактеріальної флори.

Молочнокислі бактерії в верхній частині кишечника розщеплюють молочний цукор до молочних кислот. В більш нижніх відділах бактерії розщеплюють і молочний цукор, і молочні кислоти з утворенням оцтової, бутурової, пропіонової і інших органічних кислот, які в свою чергу розпадаються до газів -- СО2, водню і метану.

Ці гази спричинюють здуття живота, болі в кишечнику, пронос, зневоденння організму та шкірні алергічні реакції.

Вказані симптоми, які виникають при вживанні молока, характерні для НЕВЕЛИКОЇ частини європейського населення, названі синдромом лактозної нетерпимості або непереносимості (lactose intolerance).

Лактозна непереносимість - це НЕ хвороба і НЕ аномалія. Це нормальна первинна ознака правильного розвитку. Еволюційною аномалією є якраз здатність розщеплювати і засвоювати молочний цукор до глибокої старості. Вона виникла в результаті пристосування людей до умов середовища в порівняно недавній період розселення їх по континентах і після появи сільськогосподарської цивілізації.

З введенням молока у харчування відбувався природній відбір, який давав переваги людям, і особливо дітям, які продовжували споживати молоко, переходячи від материнського до коров'ячого.

Цей відбір найефективніше відбувався саме в північних європейських країнах, де молоко давало можливість дітям і дорослим уникати багатьох захворювань.

Вивчення вченими кісток, скелетів і черепів людей, що оселилися на півдні Європи і вже займалися землеробством 2 - 3 тис. років до н. е., показало, що і діти, і дорослі страждали в той період від дефіциту вітаміну C, кальцію, фтору і заліза.

У Північній Європі до цього дефіциту додавався дефіцит вітамінів A і D, рахіт, остеомаляція (розм’якшення кісток), остеопороз, цинга і флюороз зубів були масовими захворюваннями.

Тому включення молока в щоденне харчування привело до виживання людей, у яких фермент, що розщеплює молочний цукор продовжував утворюватися і після відлучення дітей від материнських грудей. Ця аномалія, що отримала назву "лактазна сталість" (lactаse persistance), продовжує і зараз поширюється в людському суспільстві з півночі на південь і на схід.

Молоко в сучасному харчуванні є не лише найбільш повноцінним джерелом вітамінів і незамінних жирних кислот, а й головним джерелом кальцію, фосфору, заліза, йоду та мікроелементів.

Здатність засвоювати лактозу у північних народів Європи відбувається швидше, ніж у південних.

В даний час лактозна нетерпимість залишилася лише у 1% голландців і датчан, 2% шведів і у 5% жителів Великобританії, де велика частка населення з різним кольором шкіри. У Швейцарії не здатні засвоювати лактозу 10% населення, в Німеччині, Росії та Україні — 15, у Франції - 17, в Італії - 19, в Балканських країнах - 50%.

Молоко у поєднанні з кашею, як правило, не дає алергічних реакцій, навіть при наявності лактозної нетерпимості.

Рідке молоко не затримується в шлунку і відразу потрапляє в кишечник.

Змішане з кашею, молоко починає перетравлюватися в шлунку і надходить в кишечник невеликими порціями.

Хоча молочний цукор і в цьому випадку розщеплюється лише бактеріальним ферментом в товстому кишечнику, з цієї роботою справляються, в основному, лактобактерії, біфідобактерії і грибки, які живуть у верхній частині товстого кишечника, де ще не відбуваються процеси гниття перетравлених залишків їжі.

Молоко, таким чином, стимулює розвиток корисної мікрофлори не гірше, ніж йогурт.

Тому склянка чаю з молоком, чи молоко, додане до ранкових пластівців з ягодами, доповнять Ваш раціон потрібними речовинами.

Вибирайте молоко звичайної жирності, саме в ньому, в тих 2,6% жиру зберігаються такі корисні вітаміни А і Д.

Читайте все новости по теме "Жить здорово" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги