Як цивілізація впливає на наші кістки

26

В середні віки людство потерпало від епідемій чуми та холери, сучасне ж — від неінфекційних епідемій, серед яких третє місце після серцево-судинних і онкологічних займає остеопороз (від грец. оsteo - кістка і poros - пори).

Остеопороз виникає через дисбаланс між клітинами, які руйнують кістку — остеокластами і відновлюють її — остеобластами.

Розвивається цей дисбаланс поступово, а після втрати гормональної стимуляції остеобластів (починаючи з 40+ років поступово, а з часу менопаузи - швидко, тому кістки потрібно зміцнювати з молодості) відновлювальні процеси сповільнюються до такого рівня, що в деяких випадках може губитися майже 3% кісткової тканини в рік.

Остеопороз найбільше локалізований в ГУБЧАСТИХ, а не в монолітних кістках.

Кістки протягом 5-10 років втрачають міцність настільки, що виникає ризик переломів.

НАЙЧАСТІШЕ ПЕРЕЛОМИ ВІДБУВАЮТЬСЯ в тих кістках, які відчувають максимальні навантаження при нормальній активності людини.

Це кістки тазу, стегон, коленні суглоби, гомілкова кістка, хребці, зап'ястя і плечовий суглоб.

Особливо важким наслідком є перелом шийки стегна, що веде до інвалідності і високої (до 20%) смертності.

Явним фактором ризику залишалася МЕНОПАУЗА у жінок.

До факторів ризику віднесені також конституція скелета, куріння, надмірне споживання алкоголю та навіть кави (на жаль), ДЕФІЦИТ ВІТАМІНУ Д, КАЛЬЦІЮ та МАГНІЮ в їжі.

Малорухливий спосіб життя значно збільшує ризик остеопорозу.

Активність остеобластів регулюється навантаженнями на опорні кістки. Остеобласти вимагають гравітації. Відбувається атрофія і м'язових тканин, але менш помітна.

Для м'язів скорочення і розслаблення - це вже тренування. Кістки ж реагують лише на гравітацію.

- Природа і еволюція забезпечили людину складним і досконалим скелетом, призначеним для пересування у вертикальному положенні по пересіченій місцевості, перенесення важких предметів і складних робіт з різноманітними знаряддями праці.

- Формування, розвиток і збереження опорно-рухової системи вимагає постійного тренування і реальних зусиль.

- Експерименти показали, що тазові кістки і хребет найкраще тренуються і зміцнюються підняттям ваги (без фанатизму, звичайно, і поступово, починаючи з невеликої).

Легка гімнастика типу аеробіки або йоги, а також плавання в басейні, настільки популярні в спортклубах, не мають на стегно і хребет великого впливу.

За своєю фізіологічною природою остеопороз не хвороба, а реакція організму на умови середовища і активність людини. Еволюція веде до втрати тих корисних пристосувань, які не використовуються в житті.

- Людина поки не вийшла за межі універсальних законів біології. І наше тіло вимагає реальної фізичної роботи, навантажень на кістки і м'язи.

Тим часом усі здобутки технічного прогресу XX ст. позбавили людей більшості фізичних зусиль, що були притаманними їй з минулих епох.

Сучасному жителю західних цивілізацій не потрібно ходити пішки, біля будинку його чекає автомобіль з м'якими кріслами, що знижують навантаження на таз і хребет.

Ліфти і ескалатори позбавляють людей від підйомів і спусків. Дитячі коляски позбавляють матерів і батьків необхідності носити дитину на руках. Куплене в магазині відразу вантажиться в багажник автомобіля.

Пральні та посудомийні машини сильно полегшили наше життя. Значну частину часу люди проводять біля телевізора, сидячи зазвичай в кріслі або на дивані. М'які матраци ліжок знизили дію сили тяжіння на таз, стегно і плече. Хто зараз пиляє і рубає дрова? У ванній людина занурюється в приємну невагомість. На виробництві велика частина операцій виконується сидячи, а не стоячи. Технічний прогрес в першу чергу звільняє людей від подолання сили тяжіння. Сильні м'язи і міцні кістки потрібні тепер головним чином професійним спортсменам.

Основна маса людей перетворилася в глядачів спортивних змагань.

Жителі розвинених країн різко знизили обсяг фізичної активності в порівнянні з першою половиною минулого сторіччя.

Відповідно до цих змін активізувалися атрофічні процеси в органах, створених природою для подолання сили тяжіння.

Еволюція знає безліч прикладів, коли наземні ссавці, помінявши місце існування на водне і позбувшись сили тяжіння, поступово втратили не лише опорні кістки, але і кінцівки. У китів, моржів, морських левів, тюленів і дельфінів залишилися лише рудименти кінцівок і тазових кісток.

  • Кращим профілактичним засобом від остеопорозу залишається лише одне, найпростіше — ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ.
  • Здоров'я кісток вимагає сили тяжіння і тренування м'язів. Замінити гравітацію таблетками (із групи біфосфонатів, які сповільнюють руйнування кісток остеокластами) повністю навряд не вдасться.
  • Звичайні присідання вранці і протягом дня краще захистять колінні стегнові суглоби, ніж естрогени і біфосфонати.

Читайте все новости по теме "Жить здорово" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости