newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img
Василь Мирошниченко
Василь Мирошниченко
Партнер компании стратегических коммуникаций CFC Big Ideas, Магистр международной политической экономики Лондонской школы экономики

Блог | Чи вплине референдум у Голландії на вступ України до ЄС

Чи вплине референдум у Голландії на вступ України до ЄС

6 квітня Голландія проведе референдум щодо Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Але референдум не проти України, просто у голландців сильні антиєвропейські настрої і антибрюссельська позиція. Тут вона дуже потужна. Голландці вважають, що дають занадто багато грошей у Брюссель, а там ними неправильно розпоряджаються. Думають, що в Брюсселі вони втратили частину свого суверенітету, бо більшість рішень в Голландії вже не приймають, замість того ці рішення за них приймаються в Брюсселі. Не забувайте, що саме Голландія колись заблокувала вступ Румунії до шенгенської зони. Так само Голландія, так би мовити, теж шляхом референдуму "поховала" Конституцію ЄС у 2005-му році. Із кризою мігрантів настрої серед голландців стали ще більш антиєвропейськими.

Видео дня

Розумієте, в чому парадокс цього референдуму? Уряд Голландії, який є членом Європейського Союзу, разом із 27-ми країнами, прийняли рішення підписати угоду про Асоціацію з Україною. Ратифікація цієї угоди у кожній країні — це вже технічне питання. Але в Голландії демократія і оскільки було зареєстровано 450 тисяч підписів проти цієї угоди — голландський уряд змушений був провести референдум. Його наслідки для України швидше репутаційні, ніж юридичні. Угоди про Асоціацію в нас ніхто не забере, але тим не менше не хочеться створювати преценденти, щоб уряди інших країн також могли виносити це питання на референдум й у себе.

Оскільки в Нідерландах референдум буде, тому уряд виділив кошти на його проведення і на агітацію різноманітних кампаній. Це не приватні кошти, це кошти платників податків. Відповідно до їхнього законодавства, гроші виділяють на агітацію "за", "проти" і на нейтральну кампанію. На кожну приблизно по 600 тисяч євро. Три дні тому було оприлюднено факт, що організація, яка взялась за цю компанію буде випускати туалетний папір з агітацією "проти" Асоціації. Тепер питання, яким чином це буде зроблено. Якщо на папері будуть якісь символи України, прапор, тризуб чи щось інше — це буде порушення Міжнародної конвенції, адже це неповага до державних символів іншої країни. Я впевнений, що українська сторона застерегла голландську, щоб такого порушення не було.

Сам факт референдуму активно використовуватиме Росія. Вона вже активно працює на території Нідерландів по дискредитації України і організації негативного голосування. Але голландці налаштовані негативно. Найпозитивніші опитування, які я бачив - це 55% "проти" і 45% "за". Прогнози свідчать, що "проти" буде 75%. Але загалом динаміка позитивна, бо ще тому місяць вона була набагато гірша.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...