newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Що ви хотіли знати про кризу, але стидалися спитати

987
Що ви хотіли знати про кризу, але стидалися спитати

Ви, мабуть, ще не знаєте, але якось на Перевалі, в самий розпал кризи, Дезийдерій Васильович поцікавився в мене, що то воно робиться у світі, що скрізь такий галас?

Видео дня

Настрій після обіду в мене був меланхолійний, новини з Інтернету допекли мене в місті, експерти, які обслуговували лише "короткі" гроші і ще вчора обіцяли захмарні прибутки, відверто остогиділи, щоб про них зайвий раз згадувати. Тому я, пригадавши, як вуйко Дезьо взяв мене на глум з легендою про трембітальних кнурів, вирішив уникнути серйозної бесіди. Криза мене особисто жодним чином не торкалась, але дійсно викликала інтерес як явище. Тож я вирішив обмежитись жартом.

Я розказав вуйкові, що грошей чи заощаджень не маю, тому в умовах кризи мені залишається лише співчувати людям і мріяти. Відтак розповів Дезийдерію Васильовичу про свої забави з банкоматом.

Криза - річ надзвичайно цікава, якщо не підкоритися логіці кризи, а залишатися у логіці хоча б здорового глузду. Уявіть собі, що ви роками працювали на конвеєрі, аж раптом він зупинився. І, коли проходить перший острах і невпевненість, ти раптом починаєш помічати стіни приміщення, в якому провів своє життя, починаєш розрізняти обличчя людей, з якими поруч проводив весь свій час, і яких сприймав не інакше, як конвеєр.

Аж ось вони всі виявилися живими істотами, цікавими, гарними, несподіваними натурами. І хоча конвеєр зупинився, світ продовжує рухатися, і рухається він зі швидкістю, з якою рухаємося ми.

Самоіронія - найкраща супутниця у кризі. Відтак я спробував на світ подивитись крізь її призму, тому вирішив розповісти Дезийдерію Васильовичу про свій найщасливіший день.

Віднедавна я відкрив для себе гарну забаву. Щодня, гуляючи містом, проходячи повз банкомати, я збираю виписки, які забувають у банкоматах користувачі карток. Вивчаючи залишки на рахунках, я собі уявляю, що робив би з цими грошима - це покупка книги, або телевізора, іноді це щонайбільше два кілограми картоплі. Але одного разу сума залишку заскочила мене зненацька і примусила моє серце битися швидше стуку банкомату, коли він готує готівку до видачі.

У виписці стояла цифра з п'ятьма нулями. Пізнього вечора, вдома, я ще не перерахував усього, що стало б мені в пригоді, і це при тому, що вже встиг з'їздити у Карпати, зробити ремонт у новій квартирі і відвідати Туреччину разом з дружиною протягом не одного тижня, а двох.

Мій політ думки спинила Леся, яка цілий вечір пильно приглядалась до мене. Вона сказала, що пора лягати спати. Я вирішив не казати їй, що ми ще не повернулися з Умані, де відвідували осінню Софіївку, і пішов у ліжко. Вночі я спав погано, зранку встав кволий. Мені снилось, як в кафе "Зустріч", що біля автовокзалу, чомусь в інтер'єрі десятилітньої давнини, буфетниця Орися ніяк не може з каструлі дістати мені сосиску, намагаючись зловити її між виделкою та великим пальцем. Але минулий день був найщасливішим днем в моєму житті.

До речі, я більше не цікавлюся виписками, а коли бачу їх язики у щілинах банкоматів, то мило їм посміхаюсь. Я не вірю, що щось подібне може трапитись знову. Такий подарунок долі буває лише раз, це все одно, що виграти у лотерею мільйон гривень. Але, що чекати від такого подарунку я вже знаю: я - це пережив.

Вуйкові сподобалась моя байка, він відверто посміхався, а я йому пояснив, що, шляхом пропаганди та маніпуляцій, ЗМІ нашу присутність в чужих грошових потоках конвертували в ілюзію причетності до них. Криза зруйнувала цю ілюзію, а всі ми, як нічого не мали, так і не маємо. Лише страх за те, що до нас не має жодного стосунку.

Дезийдерій Васильович з цим погодився, а мене це надихнуло, тому я вирішив йому переповісти оповіданнячко з трьох фрагментів, яке надіслав на конкурс матеріалів про кризу.

Моліться і Бог дасть. Але додому не принесе

Криза зайшла в країну. Мені довелось звільнитися з роботи і не тільки мені. Те, як розгортається ситуація, не дає підстав сподіватися на краще. Хтось з експертів влучно визначив перспективи: криза змете "офісний планктон". Відтак шанси знайти роботу найближчим часом стають примарними.

Але сьогодні вранці я помив голову, поголився, вдягнув світлу сорочку, підібрав краватку та пішов фотографуватись. У ательє на зауваження, що фотографій буде чотири, я попросив зробити їх шість. Тепер у мене фотографій вистачить і для посвідчення, і для відділу кадрів, пропозиція нової роботи не застане мене зненацька. Я візьму в заручники своє майбутнє. Ці маленькі відбитки розміром "3х4" будуть моїм сигналом майбутньому, щоб воно усвідомило мої очікування щодо нього. Я не вірю в невідворотність долі, але переконаний, що людина своїми внутрішніми настановами та духовними практиками сама свою долю формує та притягує.

Принаймні, я вже знаю, що робитиму завтра. Я піду забирати фотографії.

Гроші не роблять людину дурною. Вони виставляють дурня на оглядини

Сьогодні на базарі, я купив чотири баночки гороху. Зараз вдома я дивлюсь на них, і хоча важко уявляю, навіщо їх купив, моя думка вже формує нову мету: "Добре було б купити ще хоча б дві банки солодкої кукурудзи". Коли до кукурудзи додались консерви, макарони, олія та сірники і велика упаковка туалетного паперу, я задумався над тим, як усе це понесу додому. Мене турбувало не те, чи стане грошей, а те, як це донести. На душі стало гірко, і я гостро відчув, що в країні криза.

Творити і перемагати можна лише силою любові

Сьогодні я страх як переживаю за долар. Скажу відразу, що їх у мене немає, але мені пояснили, що коли він "росте" - це погано імпортерам і мені має бути погано. Коли долар "падає" - це погано експортерам, і я переживаю разом з ними. Коли НБУ проводить ревальвацію, власники валютних вкладів мені розказують, як стало тяжко жити, і я баную разом з ними. Коли НБУ девальвує гривню, мене охоплює сум разом з вкладниками вітчизняної валюти.

У мене немає ні доларів, ні вкладів, але моє життя - це постійні переживання, таке враження, що радість життя десь є, але вона проходить повз мене.

Відтак від завтра, коли долар почне "падати", я буду радіти разом з імпортерами, коли ж він почне зміцнюватись, я буду втішатися разом з експортерами. Ревальвація штовхне мене в обійми торжествуючих власників гривневих заощаджень, а девальвацію я буду святкувати у колі власників валютних вкладів.

І хоч "на кишені" в мене будуть ті ж 50 гривень до зарплати, я відкрию своє життя не для співпереживання, а для співрадості. І в світі стане більше втіхи, ніж журби. Адже є щось символічно хибне в тому, що текстовий редактор, сприймаючи слово "співпереживання", видає помилку на слові "співрадість". Я наповню своє життя добрими словами, я розширю існуючий простір довіри. І це відчують всі.

Коли я закінчив свою розповідь, і ми разом з вуйком посміялись, то відчув, що Дезийдерій Васильович все ж чекає від мене якогось змістовного висновку. Ось тут я сам і поліз у пастку, яку пробував налаштувати вуйкові.

Я сказав Дезийдерію Васильовичу, що світова економіка дійсно у великій халепі, але ситуація ще не певна: не зрозуміло, кого призначать офірним цапом - спекулянтів, рейтингові агентства чи споживачів.

Та вуйко мене здивував: "А хочеш, я тобі розповім, що буде?" І тут я зробив фатальну помилку. Я повірив інтонації вуйка і з неприхованим інтересом запитав: "А як ви це знаєте?"

"Слухай сюди, - розпочав Дезийдерій Васильович, - ця криза може й особлива, але далі все буде, як завжди". Вуйко повернувся до мене і зручно вмостився на ослоні: "Головне - нічого не боятися".

Я мимоволі нахилився ближче, щоб виразніше чути, що він скаже.

"Якось в гори до гуцула з міста приїхав знаний мисливець, - розпочав Дезийдерій Васильович. - Він приїхав у зимі, щоб довідатись особливості полювання на ведмедя саме у цій порі, бо все решту у мисливській справі він вже знав. Гуцул розпитав гостя про те, яка в нього потреба і погодився розповісти науку зимового полювання на такого поважного звіра. "Найперше, - повідомив гуцул, - потрібно нічого не боятися. Далі потрібно вибрати добрячого кілка і рушати з ним в гори шукати ведмежий барліг. Коли барліг буде знайдено, потрібно глибоко запхати в нього кілка і сильно ним там поворушити. І надзвичайно важливо при цім нічого не боятися".

Коли мисливець спитав у гуцула, а що ж робити далі, той йому повторив: "Нічого не боятися і чекати, коли з барлоги полізе звір. А як тільки з'явиться морда ведмедя, то потрібно мерщій заліпити йому очі гівном". Ошелешений мисливець здивовано спитав: "А де ж взяти гівна?" І гуцул йому на те відповів: "Гівна буде стільки, скільки потрібно. Головне - нічого не боятися".

Я зрозумів, що відтепер, про кризу знаю все. А основне, що я усвідомив: більше ніколи, за жодних обставин, я не буду намагатись, навіть дотично, пробувати взяти вуйка Дезя на кпини, про що б не йшла мова.

Ось вам і вся правда про кризу, яку ви хотіли знати, але стидалися спитати.

Валентин Ткач