Накопичувальна пенсійна система: вигоди і ризики

24,9 т.
Накопичувальна пенсійна система: вигоди і ризики

Ухвалення урядового пакета змін до пенсійного законодавства України, яке через непорозуміння часто називають "пенсійною реформою", має, мабуть тільки один момент, який можна назвати позитивним. Це - довгоочікуване введення в дію норми закону ще 7-річної давності про другий рівень системи пенсійного страхування - накопичувальної системи.

Видео дня

Вигоди

До однозначних плюсів накопичувального рівня можна віднести:

- можливість отримати з системи гроші як одразу, так і частинами за договором;

- заповідати накопичені кошти спадкоємцям;

- накопичити на надбавку до основної пенсії за віком.

Ось в принципі і всі позитивні моменти. Але ... і це вже дуже непогано.

Технологія

Відрахування до накопичувальної системи передбачаються на рівні від 2 до 7% з поступовим (на 1% на рік) покроковим збільшенням відсотка відрахувань. Паралельно з цим буде зменшуватися розмір нарахувань на заробітну плату, яку платить роботодавець за кожного найманого працівника до Пенсійного фонду. З метою недопущення зменшення заробітної плати найманих працівників у зв'язку з перерахуванням страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та фізичні особи, які використовують найману працю, здійснюють:

- збільшення суми фактичних витрат на оплату праці, визначених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", за рахунок зменшення нарахувань на зазначені суми для роботодавців;

- підвищення протягом поетапного збільшення розміру страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду заробітної плати всіх працівників, таким чином і в таких розмірах, щоб після вирахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податку з доходів фізичних осіб заробітна плата, що підлягає виплаті, не була нижчою фактично виплаченої заробітної плати за рік, що передує року збільшення розміру страхового внеску до Накопичувального пенсійного фонду.

При цьому абсолютно незрозуміло, хто і за чий рахунок буде компенсувати втрати бюджету Пенсійного фонду від зниження надходжень, а також не передбачене усунення подвійного оподаткування відрахувань до Накопичувальної системи, оскільки прибутковий податок з доходів фізичних осіб буде як завжди стягуватися з усієї зарплати, збільшеної на ті відсотки, які роботодавець передасть найманим працівникам. Ну а хто буде компенсувати роботодавцям збільшення витрат на заробітну плату - взагалі невідомо.

Та й для приведення всієї системи виплати зарплати у відповідність із законом, бухгалтерам доведеться терміново згадувати вищу математику і інтегральне числення, зокрема. Тому що якщо збільшити зарплату на розмір відрахувань, то доведеться збільшувати і розмір нарахувань на зарплату, а також коригувати всі розміри виплат. Так що роботи буде - маса.

Ризики

Вельми цікавий розподіл грошей в Накопичувальній системі. Вона начебто і державна і обов'язкова, за несвоєчасну виплату страхових внесків до неї навіть передбачені штрафні санкції, але при цьому ... управляти активами в Накопичувальній системі можуть як приватні компанії з управління активами (КУА), так і ... недержавні пенсійні фонди (НПФ)! А витрачання коштів - просто радує своєю орієнтованістю на бенефеціаріев системи - тобто пенсіонерів. Так, відповідно до закону, кошти накопичувальної системи пенсійного страхування використовуються для:

1) інвестування з метою отримання інвестиційного доходу на користь учасників накопичувальної системи пенсійного страхування;

2) оплати договорів страхування довічних пенсій або здійснення одноразових виплат;

3) оплати послуг компаній з управління активами Накопичувального фонду або відповідного недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення;

4) оплати послуг зберігача Накопичувального фонду або відповідного недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення;

5) оплати послуг з проведення планової аудиторської перевірки Накопичувального фонду або недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення;

6) оплати послуг радника з інвестиційних питань;

7) оплати послуг виконавчої дирекції Пенсійного фонду з адміністрування Накопичувального фонду, в тому числі на проведення конкурсів в порядку і розмірах, установлених Радою Накопичувального фонду, або оплати послуг з адміністрування недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення (крім випадків, коли адміністрування здійснює юридична особа - одноосібний засновник).

Як видно, на пенсії із семи позицій можливого витрачання коштів виділяється тільки одна, а на першому місці стоять ... інвестиції.

Також зовсім незрозуміло, яким чином забезпечуватиметься страхування коштів в накопичувальній системі від ризиків девальвації національної валюти і зростання інфляції. При цьому абсолютно незрозуміло, що робити, якщо інвестиції були невдалими. Тому що законом не передбачено нічого схожого на аналог Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що існує в банківській системі. Що накажете робити - якщо компанія з управління активами - розориться? Компенсацій з бюджету - законом не передбачено. Системи перестраховки інвестиційних ризиків, обов'язкових для КУА або НПФ - також у законі не помічено.