newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Стали відомі деталі справи Кучми

270
Стали відомі деталі справи Кучми

У постанові про порушення кримінальної справи стосовно Леоніда Кучми докладно описуються обставини, що призвели до вбивства Георгія Гонгадзе, і застосування насильства до Олексія Подольського.

Видео дня

Текст постанови починається з нагадування про те, що член Київського громадського правозахисного об'єднання "Ми" Олексій Подольський і журналіст інтернет-видання "Українська правда" Георгій Гонгадзе ще в ході президентської виборчої кампанії 1999 року активно займалися громадською діяльністю, публікуючи газети і листівки, що містили критику на адресу тодішнього Президента Леоніда Кучми. "Ознайомившись із статтями та будучи обуреним змістом критичних публікацій Подольського та Гонгадзе та їх громадською діяльністю, Президент Кучма прийняв рішення зупинити їх діяльність шляхом застосування до них фізичного насильства та інших незаконних методів впливу із залученням співробітників правоохоронних органів", - йдеться в документі.

З цією метою в травні-червні 2000 року Леонід Кучма дав вказівку тодішньому міністру внутрішніх справ Юрію Кравченку провести негласні оперативно-розшукові заходи стосовно Подольського та Гонгадзе, а також застосувати до них "незаконний вплив з метою припинення їх журналістської і суспільної діяльності ". У свою чергу, Юрій Кравченко через керівника апарату міністра внутрішніх справ Едуарда Фере (помер два роки тому) дав незаконний наказ своєму підлеглому, тодішньому першому заступнику начальника Головного управління кримінального розшуку МВС Олексію Пукачу розібратися з активістом об'єднання "Ми" - вивезти його за місто , побити, підпалити двері його квартири. Передбачалося, що результатом застосування цих заходів стане те, що Олексій Подольський у майбутньому не буде настільки суспільно активний.

"12 червня 2000 року в приміщенні Адміністрації Президента міністр Юрій Кравченко особисто доповів про виконання доручення президента Леоніда Кучми, який схвалив дії співробітників міліції", - говориться в документі. Після цього, відповідно до постанови про порушення кримінальної справи, Леонід Кучма дав Юрію Кравченко вказівку викрасти Гонгадзе, вивезти його за межі Києва і "застосувати до нього психічний і фізичний вплив як з метою помсти за його критичну журналістську діяльність, так і з метою її припинення ". Вимогу Президента міністр передоручив Олексію Пукачу, після чого було організоване стеження за Гонгадзе. Однак журналіст зрозумів, що за ним стежать, і звернувся з відкритим листом до тодішнього глави ГПУ Михайла Потебенька. "11 вересня 2000 року в приміщенні Адміністрації Президента Кучма повідомив Кравченко, що Гонгадзе продовжує займатися журналістською діяльністю, висловивши невдоволення діями співробітників МВС, які не виконали його (Кучми) вказівку. Виправдовуючись перед Президентом Кучмою, Кравченко йому доповів, що причиною невиконання заходів стало виявлення їм (Гонгадзе) стеження з боку працівників міліції та напрям скарги ГПУ, і запевнив, що насильницькі дії щодо Георгія Гонгадзе будуть здійснені в стислі терміни ", - говориться в постанові.

Після цього, згідно з версією слідства, Юрій Кравченко, керуючись особистою зацікавленістю та кар'єрними мотивами, а також не бажаючи ускладнювати свої відносини з Президентом, дав вказівку Олексію Пукачу вбити Гергія Гонгадзе, і при цьому "прямо посилався на вказівку президента".

Як відомо, 16 вересня 2000 року співробітники МВС на чолі з Пукачем викрали Гонгадзе, після чого він був убитий поблизу села Сухоліси Білоцерківського району Київської області. "Таким чином Президент Леонід Кучма, будучи посадовою особою, своїми умисними діями, які виразилися в дачі міністру внутрішніх справ Кравченка незаконних вказівок про проведення незаконних оперативних заходів щодо журналістів Олексія Подольського та Георгія Гонгадзе та здійсненні на останнього фізичного та психічного тиску з метою припинення їх журналістської та громадської діяльності, завдав істотної шкоди державним інтересам та охоронюваним законом правам та інтересам окремих фізичних осіб Подольського і Гонгадзе, що призвело до підриву авторитету органів державної влади як в Україні, так і на міжнародній арені, і стало причиною тяжких наслідків у вигляді смерті Георгія Гонгадзе, та скоїв злочин, передбачений ч. 3 ст. 166 КК в редакції 1960 року ", - резюмується в постанові про порушення кримінальної справи.

Наведені в постанові факти підтверджуються заявами і показаннями свідків: екс-майора держохорони Миколи Мельниченка, тодішнього лідера Соцпартії Олександра Мороза, обвинуваченого Олексія Пукача, засуджених за вбивство Георгія Гонгадзе співробітників МВС Олександра Поповича, Миколи Протасова і Валерія Костенка, "вилученими копіями та оригіналами звукозаписів розмов у кабінеті Президента Леоніда Кучми про Георгія Гонгадзе і Олексія Подольського ", а також висновками судових експертиз.

"У мене є серйозні сумніви в законності порушення справи. Я їх навіть описав, але мені потрібно погодити їх з клієнтом, тому що на сьогоднішній день він не має бажання використовувати цей процесуальний момент (оскарження постанови про порушення кримінальної справи)", - заявив адвокат Леоніда Кучми Ігор Фомін. Втім, за словами Фоміна, він поки остаточно не відмовляється від можливості оскаржити факт порушення.