newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

"Купи карту, личак", або Міф про кільцеву міську електричку

273
'Купи карту, личак', або Міф про кільцеву міську електричку

Нещодавно голова Київської міськдержадміністрації Олександр Попов разом з інфраструктурним віце-прем’єром Борисом Колесниковим помпезно презентували кільцеву міську електричку. За задумом столичної влади, електричка повинна до Євро-2012 розвантажити основні лінії столичного метрополітену на 40%. Таким чином, влада планує пересадити киян на наземне «метро», щоб звільнити «підзмеку» для гостей євро чемпіонату. А заразом - вирішити транспортну проблему в столиці. За словами Бориса Колесникова, маршрут електрички інтегрується в систему руху київського метрополітену. Окрім того, міська електричка має в декілька разів скоротити час на дорогу з одного берега міста на інший. Цілком об’їзджати Київ електричка буде лише за 60 хвилин.

Видео дня

Однак є великі сумніви, що кияни сприймуть таку альтернативу метрополітену. І не лише тому, що від найближчої зупинки електрички до головної спортивної арени як до неба рачки. Незаперечно, що електричка поступатиметься комфортністю і швидкістю метро. А головне – від переважної більшості зупинок цього транспорту до станцій метрополітену досить значна відстань. Цікаво, що самі метрополітенівці відразу взяли під козирок: кільце міської електрички має зняти «напругу» на підземних станціях. Мовляв, кияни можуть без додаткових пересадок та за прийнятний час дістатися віддалених станцій метрополітену та таких районів, як Троєщина, Куренівка, Борщагівка, Відрадний та Стара Дарниця. Однак - це черговий міф. Для того, аби його розвінчати, варто поглянути на мапу столиці. Дивно, що цього не зробили можновладці, які реанімували через 10 років проект колишнього київського градоначальника Олександра Омельченка.

За словами самого Олександра Омельченка, проект міської електрички був затверджений у генплані Києва ще 2000 року, а 2003 його узгодили колегії Південно-Західної залізниці та КМДА. «При мені було відкрито 2 станції з 12. Решту повинні були спорудити в 2008 році разом з 4 станціями метрополітену. Зараз з чотирьох станцій домучили тільки три», - заявив колишній столичний голова. І додав, що Олександра Попова його заступники по суті «підставляють» під плагіат.

Слід зауважити, що 10 років тому здійснення цього проекту було актуальним, бо станції наземної електрички планували підігнати під нові станції підземки. Зокрема, планувалося добудувати лінію метро до Дарницького вокзалу, а сам цей вокзал повинен був у перспективі розвантажити центральний вокзал. Зараз же ситуація кардинально змінилась, спорудження метро в бік Дарницького вокзалу зупинилося на «Червоному хуторі», станції, про яку міський голова Леонід Черновецький якось сказав, що вона непотрібна, бо знаходиться в лісі, а «звірі на метро не їздять».

Якщо нині поглянути на схеми «міської електрички» та столичного метрополітену, то відразу впадає у вічі, що з 19 станцій електрички лише три безпосередньо знаходяться поруч з метро: «Вокзальна», «Видубичі» і «Петрівка». Від інших же до станцій метрополітену потрібно або досить довго йти, або їхати. Тобто киянам, які спробують користуватися наземкою, доведеться сплачувати ще й за те, щоб під’їхати до станції метро.

Крім того, незрозуміло, яким чином електричка врятує від перезавантаженості «Вокзальну» та наступні за нею пересадочні станції «Театральна» й «Хрещатик»? Що ж стосується «Видубичів», то поряд із цією станцією метро взагалі немає житлових масивів.

Зважаючи на це, важко не погодитися з критиками проекту міської електрички. Економічний зиск від неї прогнозовано може не перекрити витрати на реалізацію ідеї. А якщо задля наземки почнуть змінювати графік руху інших потягів, особливо товарних, то ідея виглядає повністю неефективною. То ж складається враження, що нинішній київській владі необхідно хоча би «щось» відкрити, і якщо це не можуть бути нові станції звичайного метро, то хай його замінить міська електричка. Може ліпше було б перед тим, як реанімувати занафталінені проекти, провести детальний аналіз проблем столиці, особливо транспортних? Бо інакше Олександр Попов стане на шлях команди Леоніда Черновецького, при якому, нагадаємо, аби «вирішити» транспортну проблему віддаленої Троєщини, станцію електрички «Городня» просто перейменували на «Троєщина» і пустили від неї електропотяг до Петрівки. Ось так тоді перехитрили самі себе…

У таких випадках перше, що приходить на думку, фраза з кінофільму «Джентльмени удачі»: «Карту купи, лапоть».