22 февраля • обновлено в 12:16
МоваЯзык
Блоги Мир

/ Новости политики

Мільйони Кушнарьова. Бізнесу нардепа позаздрив би Ахметов

979
Читать материал на украинском

Продовження. Перша частина статті: Депутат, що накинувся на Тимошенко, обожнює розкішні речі

Лише бізнес, нічого особистого.

Від коней та яхт на базі відпочинку, яку називають «дачею Кушнарьова», плавно переносимося до найголовнішого питання: бізнесових справ регіонала та родинної організації праці. В харківському бізнесі навіть існує таке поняття «сім’я К.» Зрештою, від цього не відмовляється й сам Євген Петрович. В передачі відомого харківського журналіста Зураба Аласанія на запитання, чи живе він на одну зарплату, Кушнарьов відповів: «Дохід мій більше, ніж 400 доларів, а зарплата значно менша. Я вже говорив про склад своєї сім’ї, і він дозволяє тим, хто на це має право, заробляти гроші для потреб родини, а в цю сім’ю приношу свою зарплату».

Іншими словами, Кушнарьов живе на гроші, які заробляють його родичі-бізнесмени. Так і живуть вони, всім колгоспом. Слід зауважити, що у Кушнарьова всі при справі: бізнесує депутат міськради, брат Сергій; при ділі дочка - депутат міськради Тетяна. Не байдикує її перший чоловік Гринько, так само - другий чоловік Кагановський ( до речі, власник найкрутішого в місті ресторану «Метрополь»). Не сидить, склавши руки син Андрій, а також племінник Шенцев, дружина Валентина й «дуже близька» подруга Людмила Давидова (яка починала свою кар’єру з керівництва відділу обслуговування голови держадміністрації Харкова, потім стала нардепом, а потім - пролетіла в списках Литвина).

Всі перераховані особи – і є одна «бізнес-родина». Ці прізвища переплітаються дивним чином в списках засновників кількох десятків підприємств Харківщини. Ой, ще забули про тестя - Кагановського Семена Ароновича. За нашими джерелами, у нього особлива місія. Він проживає в Германському містечку Бамберг в Баварії, яке ще називають «маленькою Венецією Німеччини». Начебто там він наглядає за нерухомістю, яку сім’я прикупила «на чорний день». Кажуть, після помаранчевої революції там певний час відсиджувалися всі Кагановські.

Лише невеликий фрагмент бізнесового дерева Кушнарьова

Звичайно, нічого кримінального в таких доходах Євгенія Петровича немає. Хоча злі язики подейкують, що ця бізнесова імперія виросла та розквітла за безпосередньої участі спочатку голови Адміністрації Президента потім губернатора Харківщини Євгена Кушнарьова. В Харкові час від часу спалахували скандали, коли державна власність через певні схеми раптом переходила в бізнес-структури родичів губернатора. Сам Кушнарьов стверджує, що не має до цих скандалів стосунку. А на питання, чи допомагає зятю те, що Кушнарьов є губернатором, він колись щиро відповів: «Певно, в деякій мірі допомагає. Чи зловживає він? - Сподіваюсь, що ні. Ну, що мені, на місяць полетіти?»

Втім, сьогодні не велика проблема знайти документи, які підтверджують безпосередню участь Кушнарьова в сімейному бізнесі. Вірніше, його причетність в ті часи, коли Петрович займав державні посади.

Зокрема, це лист прем’єру Януковичу за підписом Кушнарьова, в якому він аргументує необхідність реструктуризації «Книжкової фабрики імені Фрунзе». Внаслідок запропонованої Євгенієм Петровичем «реструктуризації», фабрика була виселена з приміщень в центрі Харкова, а квадратні метри задешево перейшли в ТОВ «Торговий дім Харківський шифер», фактичним же власником та засновником фірми є зять Кушнарьова Кагановский.

Ця історія мала місце після другого туру виборів. В цей час Євген Петрович найбільше засвітився в скандалах. Напевно, дуже поспішав, тому і не переймався конспірацією.

Слід віддати належне Євгену Петровичу – він все одно був дуже обережним, під жодним з документів не поставивши свого підпису. Всі кримінальні справи дотичні до Євгенія Петровича, порушенні після помаранчевої революції, розвалилися за недостатністю доказової бази.

Хоча подекуди, як у випадку з «Фондом нова регіональна політика», рекет з боку облдержадміністрації був явний і нахабний. Цю історію варто розповісти окремо, адже є підозри, що та авантюра досі задовольняє потребу Кушнарьова в дорогих костюмах.

Рекет по-харківськи

«Фонд нова регіональна політика» був створений напередодні президентських виборів при Харківській облдержадміністрації. Від імені ОДА, яку тоді очолював Євген Кушнарьов, за підписами заступників губернатора були направленні листи різним підприємствам з проханням допомогти грошенятами на розвиток рідної Харківщини. «Ваші добровільні пожертви та внески будуть спрямовані на допомогу найбільш незахищеним прошаркам населення», - йшлося в листі.

Про ці події добре пам’ятає начальник ГПУ «Харківгаздобуток» І. Я. Дем’янченко, якого фонд «подоїв» майже на 3 мільйони гривень. Він розповідав, що директорам особисто дзвонили губернатор або заступники і переконували надати допомогу на виборчу кампанію майбутнього президента Януковича. При цьому для переконливості натякали, що влада знає про кримінальні факти в діяльності підприємства.

В результаті фонд зібрав близько 20 мільйонів гривень. Потім факти його діяльності розслідувала обласна прокуратура, однак справа поступово згасла. «Дійні корови», крім Дем`янченка, не поспішали давати покази, пам’ятаючи, що влада може змінитися. Що, зрештою, і сталося.

Може, для завершення слідства доказів у цій справі було й замало, однак для читачів достатньо, щоб переконатися на 99, 6 %, хто нажився від рекету, прикритому благодійними намірами. Судіть самі.

Те, що фонд від початку організовувався як велика авантюра, свідчить склад його засновників. За міліцейською інформацією, троє засновників - Тимченко, Ханін і Божко в 2001-2003 роках неодноразово затримувалися за пияцтво в громадських місцях та для з’ясування особистості.

«Обозу» пощастило поспілкуватися з одним із засновників фонду Ханіним. Знайти його було нескладно – «мільйонер» мешкає на вулиці Сумській в комунальній квартирі. Слід сказати, що помешкання має, м’яко кажучи, страшний вигляд. Ханін розповів, що до діяльності фонду не має жодного відношення. «Мені заплатили певну суму, щоб я надав свої документи для реєстрації фонду. Це все. Потім мене викликали в прокуратуру, але що я міг їм сказати?»

Певно, сума, заплачена фіктивним засновникам, і є допомогою соціально незахищеним верствам населення, як зазначено в статутних скрижалях. Адже більше «соціалки» в банківському документі про витрати фонду знайти не вдалося.

Всі зібрані мільйони, згідно банківського документу, були витрачені дуже прагматично.

Бо навіть на агітацію за Януковича, про що неофіційно обіцяв фонд, виділено – «що кіт наплакав» - аж 149 тисяч. Зате фонд придбав на півтора мільйони фаянсового посуду та 3 декоративні тарілки за ціною 724 тисячі грн. Якщо до цього додати, що контрольний пакет акцій «Будянського фаянсового заводу» викуплений зятем Кушнарьова Кагановським, - все стає зрозуміло.

229 тисяч гривень фонд заплатив за видавництво книги Євгенія Кушнарьова «100 кроків Харківською землею». Тут також коментарі зайві.

Далі - повернення фінансової допомоги в розмірі 500 тисяч грн. ТОВ «Слон» (це великий будівельний супермаркет) та ще півлимона ВАТ «ХЗІАМ». Тут пояснення потрібні. Засновником цих двох підприємств значиться знову зять Кушнарьова. Ще в документах значиться повернення ссуди 1.800 тисяч ПП «Зірка 2004». Про це підприємство ми згадаємо пізніше.

А поки що найцікавіше. За 828 тисяч фонд придбав три автомобілі улюбленої марки Кушнарьова БМВ та один Порше за 424 тисячі. Нарешті, найдорожча покупка: 5 млн. фонд заплатив за приватизацію нерухомості по вулиці Сумська, 39. Це п’ятиповерхова «сталінка» навпроти Харківської ОДА, тобто, самий центр міста.

Пізніше Кушнарьов скаже, що фонд цілком чесно придбав лише другий поверх будови, де зараз знаходиться офіс Партії регіонів, а він не має до цього будинку жодного стосунку.

Однак, коли кореспондент «Обозу» подзвонила по оголошеннях щодо оренди офісних приміщень будинку Сумська 39, то стало зрозуміло, що Кушнарьов в прямому ефірі сказав не всю правду, й гроші від оренди більшості площ за цією адресою таки отримує сім`я К.

Зокрема, мила дівчина розповіла, що поверхи з першого по третій зараз перебувають у співвласності ПП «Зірка 2004» та ООО «Артем». Зараз лишився лише один вільний офіс, який з радістю здадуть по 25 доларів за м². Власник ООО «Артем» - людина в Харкові відома. Це зять Кушнарьова Олександр Кагановський. Ще цікавіша розмова вийшла щодо купівлі приміщень 4-5 поверху. «Ми здаємо тільки в оренду, - заявив чоловік, який представився співробітником ООО «Харківський торговий будинок», - А щодо купівлі вам треба подзвонити нашому народному депутату, бо тут ситуація непроста. «Якому ще народному депутату? Наша фірма – київська, ми не знаємо харківських політичних нюансів», - прикидаюся чайником. «Ви що знущаєтесь?», - обурився співрозмовник і поклав трубку.

Ось так, оборудки часів президентських виборів у вигляді сумнівного благодійного фонду й досі годують родину Кушнарьова.

Цікаво, що попри всі страшні репресії, які описує в своїй книзі «Рыжий конь» Євген Кушнарьов, його родинний колгосп нічого не втратив у бізнесі.

Демократія…

Подписывайся на наш Telegram. Получай только самое важное!

Новости политики

Топ-публикации

Топ-блоги