Мазепа з того світу допоміг Донецьку

Мазепа з того світу допоміг Донецьку

Цікавий брифінг відбувся у Секретаріаті Президента, поки Віктор Ющенко перебував з візитом у Польщі. Так вийшло, що речник Президента Маркіян Лубківський на початку розповів, як Ющенко допомагає «донецьким» на зовнішньому ринку, а в другій половині радник Президента Микола Бутко мимоволі зізнався, що треба зробити, щоб заслужити президентську протекцію.

Хоча отримана інформація не стала сенсацією, а лише вкотре підтвердила популярну версію, що столиця гетьмана Мазепи є тим місцем, де великий бізнес замолює свої гріхи перед новою владою. Себто вдало наводять мости, отримують доступ до тіла, а може навіть мимоволі викреслюють зі списків реприватизації підприємства-годувальники.

А тепер по прядку. Маркіян Лубківський присвятив частину свого виступу заслузі нової влади у вирішенні складного питання приватизації польського меткомбінату Huta Czestochowa українською компанією «Індустріальний Союз Донбасу». «Ми бачимо, що Президент дотримав своєї обіцянки підтримувати українські компанії у виході на зовнішній ринок», - так прямо й зізнався Лубківський. Звісно приятельські стосунки Ющенка з президентом Польші Александром Квасьневським, та тепле ставлення польського суспільства до помаранчевої України тут зіграли не останню роль. Справа в тому, що хоча в 2004 році ІСД вже виграла тендер на приватизацію меткомбінату, однак поляки раптом все переграли й оголосили переможцем британсько-індійську групу LNM. І от, не без втручання Президентів, справедливість була відновлена…

Видео дня

Треба сказати Віктор Ющенко цьому радів, мов дитина. «От молодці!»,- говорив голові ради директорів корпорації Індустріальний союз Донбасу Сергію Таруті, який був включенений в склад офіційної делегації. Хвалив Президент донецького бізнесмена публічно, перед журналістами. «Я хочу, щоб ваш успіх повторили АвтоЗАЗ та Нафтогаз України», - додав Президент.

Сергій Тарута не залишився в боргу. Вірніше не відмовив в авансі. Про це після Лубківського розповів журналістам радник Президента з гуманітарних питань Микола Бутко. Колекціонер старожитностей, фанат трипільської культури Тарута, як і обіцяв Ющенку, зробив значний фінансовий внесок у фонд омріяного Президентом відродження гетьманського міста Мазепи. Радник Президента розповів, що ІСД вніс у фонд відродження Батурина 1 млн. доларів. Це приблизно одна п’ятдесята прибутку корпорації в минулому 2004 році, який склав 1358 млн. грн.

Зять Кучми Віктор Пінчук, який контролює корпорацію «Інтерпайп», також намагається не відставати від свого колеги по бізнесу. Однак дніпропетровська промислово-фінансова група тут трохи поступилася своїм донецьким сусідам, за словами Бутка, Пінчук виклав майже 1 млн. доларів. Щоправда якщо порівнювати з прибутком «Інтерпайпу» меценатство Пінчука більше вдарило по кишені - в 2004 році його корпорація мала офіційний прибуток 82 млн. грн.

Звичайно всі ці порівняння носять відносний характер, адже й Пінчук й Тарута контролюють цілі фінансово-промислові групи «Інтерпайп» та ІСД, яким дали умовну назву базові корпорації , а насправді в спільний прибуток, вливаються наче струмки прибутки десятків підприємств та компанії. Так само ці порівняння відносні, бо в країні, де процвітає тіньовий сектор економіки, не дуже доводиться довіряти офіційним цифрам прибутку. Наприклад за рейтингом американського журналу «Форбс», який щорічно рахує мільярдерів, Віктор Пінчук перегнав Сергія Таруту. З 691 мільярдерів світу Пінчук займає 507 місце -1,3 млрд, а Тарута 620-те - 1млрд.

Бутко зауважив, що Сергій Тарута найвідповідальніше ставиться до своїх обов’язків мецената. Радник Президента розповів, що відомі бізнесмени, які наповнили Фонд відродження Батурина, приїжджають дивитися на плоди меценатства, лише коли на будмайданчик очікується візит вищих посадовців держави, а от Тарута їздить просто так. «Він набагато частіше за інших бізнесменів та політиків відвідує будівництво, цікавиться ходом реставраційних робіт та археологічними розкопками»,- розповів Бутко.

Він зауважив, що загальна сума грошей у Фонді відродження Батурина не є фіксованою, вона «постійно плаває», однак, за його словами, фонд достатньо наповнений, щоб зробити той обсяг робіт, які заплановані на цей рік, й коштують приблизно 500 млн. грн. Бутко зауважив, що наповнення фонду є особливою заслугою Президента Ющенка, який загітував бізнесменів «самим відвідати Батурин й перейнятися історичною значимістю своєї місії». «Відбудова Батурина символічна, адже 20 тисяч жителів цього міста, від немовлят до стареньких, загинули, а саме місто Петро І зрівняв з землею - за намір Мазепи, за намір жителів Батурина реалізувати європейський вибір України», - зауважив Бутко. Він розповів, що зараз відбувається реконструкція 4 об’єктів: палацу гетьмана Розумовського, будинку Кочубея, Воскресенської церкви, де похований прах гетьмана, та Воскресенської школи при храмі.

У принципі, спільна відбудова Батурина першою особою держави та представниками великого бізнесу, тісно пов’язаного з колишньою владою, не є сенсацією. Доволі часто від представників нової влади доводилося чути думку, що українські мільярдери в першу чергу є талановитими менеджерами, національним надбанням України, а лише потім людьми, які не зовсім чесним шляхом заробили свої капітали.