Бондаренко: Порошенко – найкраща кандидатура на мера

136Читать новость на украинском

З депутатом від "Батьківщини" Володимиром Бондаренком "Обозреватель" побесідував на тему затишшя, яке панує нині у питанні київських виборів.

- Пане Володимире, щось не відчувається, аби після свят опозиція збиралася актуалізувати тему київських виборів. А такі списи довкола неї ламали ще місяць-півтора тому…

- В принципі, за регламентом Верховної Ради постанови можуть розглядатися хоч кожного дня…

- Так отож… І що з там з постановою про призначення дати виборів?

- Всі можливі варіанти такої постанови – на розгляді профільного парламентського комітету. Там і про те, що вибори мають бути чергові, і про те, їх слід проводити позачергово, і про те, що вибори до Київради мають пройти одночасно з виборами мера, і про те, що це має відбуватись окремо…

Подавали їх депутати від "Батьківщини": Чорноволенко, Одарченко, інші. Їхні проекти постанов перекривають усі вище згадані лакуни. При цьому ми розуміємо небажання Партії регіонів проводити вибори у будь-якому форматі. Владу на даний момент влаштовує абсолютно все: і побудова адміністративної складової, і перетікання фінансових потоків в місті.

Вже сьогодні очевидно, що червень як місяць проведення виборів ми втратили. А у другій половині липня не працюватиме Верховна Рада, відтак контролю за перебігом виборів у Києві з точки зору їх колегіальної оцінки не буде. Щодо серпня, то це взагалі неприйнятний період…

- Та й Конституційний Суд свого слова не сказав…

- Конституційний Суд свідомо тягне час. Бо наразі обирається найвдаліший момент для проведення виборів. Зараз, як я вже сказав, момент не є найбільш вдалим. Ще у пам’яті киян – наслідки того березневого снігопаду. Та й загальний рейтинг не влади не відповідає її амбіціям на переобрання.

Чи будуть вибори проведені загалом?... Зараз розглядається і такий варіант, що вибори місцевих депутатів будуть проведені у 2015, а от мера – так вже й бути! – киянам дозволять обрати зараз.

- Я чула про цей компроміс, який буцімто запропонують опозиції: розвести в часі вибори мера і Київради. Ну то й як, ви готові пристати на такий варіант?

- Такий варіант міг би бути прийнятим, але… Бачите, якщо мер буде обраний явно не від влади, він матиме можливість переформатувати більшість у Київраді під себе. А це вже не сподобається владі. Тоді Київраду можуть просто розпустити, не чекаючи 2015 року, позаяк з кінця травня 2013-го вона вже є нелегітимною.

Всі козирі зараз в руках влади, і вона ними маніпулює у власних цілях. Якщо вона вибори таки благословить, то лише задля того, аби викинути новобраного мера від опозиції на ковзкий лід – у ситуацію, коли фінансові можливості Києва контролюються урядом, тобто Миколою Азаровим, а адміністративні важелі знаходяться в руках Олександра Попова.

- І все таки, повертаючись до того, з чого ми почали: як скоро опозиція повернеться до питання виборів і винесе на розгляд Ради бодай одну з цих своїх постанов?

- Опозиція могла б зробити це хоч сьогодні. Всі етапи попередньої підготовки такі постанови пройшли, профільним комітетом вони розглянуті, тепер все залежить від позиції більшості та голови Верховної Ради.

- А гроші на ці вибори є?

- Ані копійки. Треба вносити зміни до закону про державний бюджет. Плюс визначити, скільки саме депутатів обиратимуть до Київради, чи зміниться їхня кількість, чи зміниться співвідношення тих, кого обирають за мажоритарною системою та за партійними списками (або все буде, як і раніше – "50 на 50")…

Якщо мова йтиме про зміни до законодавства, то тоді, звісно, часу знадобиться більше. Ще й врахуйте, що голова ВР може з тиждень закон не візувати абощо… Ще раз кажу: зараз все, що стосується позбавлення киян реальних важелів місцевого самоврядування, знаходиться на сумлінні провладної більшості – "регіоналів" та комуністів.

- Ось цю тезу – про відповідальність більшості чути доводилося не те, що один раз, а тисячу разів. А ви намагалися вести дискусію з тими ж таки "регіоналами", з тими ж таки комуністами? І не обов’язково в форматі заблокованої трибуни… Намагались їх переконати?

- А там нікого переконувати. Там вже все переконано і всі переконані.

- Які конкретні наслідки відчує на собі місто, коли Київрада втратить легітимність?

- Жоден акт такої ради не буде законним. Як варіант: Київрада буде розпущена, а замість неї діятиме державна адміністрація. Я, до речі, подав закон, яким пропоную роз’єднати у Києві державну і комунальну (місцеву) владу. Тут мова про створення органу, котрий буде називатись "державна адміністрація у місті Києві"…

- І чим він відрізнятиметься від "київської міської державної адміністрації"?

- Відрізнятиметься суттєво. Зараз це визначення не має сенсу. Бо що таке КМДА – міська адміністрація чи державна?.. Державна адміністрація в місті Києві повинна керувати приблизно десятьма напрямками роботи: координувати діяльність державних структур – МВС, СБУ, податкової, військових, пожежників тощо. Такі структури не обирає місцеве населення, їх призначає держава, і це правильно.

Тоді як те, що обирають виборці – це органи, які керують внутрішньою інфраструктурою міста: тут і транспорт, і благоустрій, і санітарія, і медицина, і освіта, і культура… І якби все так й було, президент країни не міг би одним махом зняти відразу двох людей – і мера міста, і голову адміністрації. Те, що ці посади об’єдналися в часи Омельченка, стало небезпечним.

- Ваші колеги з фракції УДАР цього категорично не підтримують. Їхня аргументація зводиться до того, що всі важелі впливу мусять бути в руках однієї людини…

- Це неправильно. Весь світ живе за правилом, котре роз’єднує державу та місцеву владу.

- Розумію, що питання це зараз вже втратило актуальність, але, як то кажуть, "знов за рибу гроші"… Як у опозиції справи з єдиним кандидатом на посаду мера? Кандидатуру Порошенка підтримуєте?

- Я впевнений, що це одна з найкращих кандидатур. Людина, яка є менеджером і творцем досить великих виробничих потужностей, може осягнути, що таке велике місто. А от Попов цього не може… Бо він керував містечком, у якому всього лише 60 тисяч жителів…

- А інші претенденти?

- Хто саме? Катеринчук? Цей також і близько не може осягнути… Він виконує функцію відтягування голосів. Ляшко? Це "троль" Яценюка… Його бажання йти в мери мене відверто дивує. Можна, звісно, й вилами порозмахувати чи там дулю комусь дати. Але це не робить тебе зрілим менеджером…

Тому я і кажу, що Порошенко – найкраща кандидатура. Але є важлива ремарка: якщо тільки на вибори не йтиме Кличко…

Віталій як мер міста повинен бути підтриманим досить серйозною групою господарників, тоді це буде ефективний проект. Самому йому буде важко, бо керування містом – інший проект, ніж ті, котрими він займався досі.

Читайте все новости по теме "Выборы в Киеве" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости