Разом перемагати легше

Разом перемагати легше

У боротьбі з корупцією керівництво ДФС покладається на співпрацю з платниками податків

Керівництву ДФС часто закидають, що корупціонерів чи хабарників у нашій структурі залишилося ще чимало. Журналісти широко висвітлюють кожен факт виявлення нечистих на руку працівників ДФС, піаряться на цьому й силові структури. Розуміючи, що наші працівники є зрізом суспільства з його нинішніми соціальними проблемами, низькою зарплатнею та надбаними за десятиліття стереотипами у ставленні до своїх обов’язків, керівництво ДФС, внутрішня безпека Служби жорстко борються з проявами корупції. Незважаючи на те, що наша внутрішня безпека позбавлена права самостійно розслідувати корупційні злочини, вчинені співробітниками ДФС.

Видео дня

Ми намагаємося мінімалізувати людський фактор у вирішенні тих чи інших службових питань, широко впроваджуємо відео контроль та профілактичні заходи. Наказом голови Служби Романа Насірова встановлено відповідальність керівників усіх ланок за кожен такий негативний факт у підпорядкованих їм колективах.

Проте ми вважаємо, що тільки наших дій замало, хоча внутрішня безпека ДФС виявляє 90% всіх правопорушень у сфері службової діяльності у т.ч. корупційних. Тому впродовж кількох років у рамках Антикорупційної програми проводимо періодичні інтерактивні анкетування платників податків. Це відбувається на веб-порталі ДФС України.

За відсутності державної підтримки щодо такого роду заходів Головним управлінням внутрішньої безпеки спільно з Департаментом інформаційних технологій ДФС розроблено спеціалізований програмний модуль, який інтегрований до процесу подання електронної звітності.

Запровадження такої інновації дозволило отримати відомості щодо сприйняття та оцінки рівня корупції в органах ДФС від платників податків усіх категорій – як у сфері зовнішньоекономічної діяльності, так і тих, хто працює на внутрішньому ринку. Такий моніторинг дав можливість дослідити зрушення, що відбувалися протягом кожного відповідного періоду.

В опитуванні, яке відбулося у грудні 2016 року, взяли участь 6,3 тисячі платників, з яких 3,6 тисячі – юридичні особи та 2,7 тисячі – фізичні особи. Більшість респондентів (47 %) це суб’єкти господарської діяльності, які здійснюють таку діяльність понад 10 років. Решта – це платники податків, період ведення господарської діяльності яких становить до 10 років (до 1 року – 6 %, від до 5 років – 23 %, від 5 до 10 років – 24 %).

Проаналізувавши всі питання, які досліджувалися, можна констатувати зменшення проблемних ситуацій, що виникають у платників податків при спілкуванні з працівниками органів ДФС під час здійснення господарської діяльності.

Так, у березні 2016 року 48 % від загальної кількості опитаних платників вказали на виникнення проблемних питань між ними та працівниками ДФС, у грудні – 46 %.

Водночас, за результатами опитування проведеного у грудні 2016 року, на 3 % (із 13 % у березні до 10 % у грудні) зменшилася кількість респондентів, які на запитання "Як часто Ви стикаєтеся з проблемами при спілкуванні з працівниками ДФС (податкова та митні сфери) під час здійснення господарської діяльності?" відповіли – "часто". Натомість, кількість платників, які на вказане запитання відповіли "іноді", зросла на 3,4 % (зі 79,2 % у березні до 82,6 % у грудні).

Про наявність поліпшень у відносинах із платниками також свідчать відповіді суб’єктів господарської діяльності на запитання: "Як змінився, на Вашу думку, рівень корумпованості в органах ДФС?".

Так, у грудні2016 року 13,7 % респондентів (на 4 % більше ніж у березні) повідомили про те, що рівень корумпованості в органах ДФС значно знизився.

На 4 відсотки зменшилася кількість платників, які повідомили, що показник залишився на рівні минулих років.

Відповідаючи на питання "Які фактори, на Ваш погляд, більш за все впливають на корупційні прояви в податковій та митній сферах?", переважна більшість платників – 33 % – повідомили про те, що вважають основною причиною – загальний рівень корупції у державних структурах країни.

Ще 21 % платників відповіли, що таким фактором є недосконала система оподаткування. Крім того, 17 % опитуваних платників вважають недостатніми покарання за корупційні дії та 6,9 % вказали на недосконалу процедуру добору кадрів до органів фіскальної служби.

Заслуговує на увагу той факт, що 12,6 % платників визнали те, що відсутність стимулюючих чинників (зарплата, соціальне забезпечення тощо) для працівників органів ДФС є одним із корупційних чинників.

Водночас, проведені опитування свідчать про зниження рівня корупції в ДФС. Так, перед платниками податків було поставлене запитання: "Як би Ви оцінили рівень корупції в органах ДФС? Оцініть за 10-бальною шкалою, де 10 – абсолютна корупція, 1 – повна відсутність корупції".

Так, у грудні 2016 року 8 % платників оцінили рівень корупції як "максимальний", при цьому в березні минулого року така частка респондентів дорівнювала 8,8 %. Указане підтверджується і тим, що в цілому частка платників, які оцінили такий рівень "вище середнього" (від 5 до 10), знизилася, натомість респонденти, які зазначити про рівень "нижче середнього", зросла. Про відсутність корупційних проявів повідомило 10,5 % респондентів, що на 2,3 % більше, ніж у березні 2016 року.

На запитання "Як Ви вчините, якщо у Вас вимагатимуть неправомірну вигоду?", найбільше респондентів – 24,6 % – відповіли, що не дадуть хабара, 14 % повідомили про намір у такому випадку звернутися на сервіс "Пульс", 5,4 % опитаних відповіли, що нададуть хабар. Про намір звернутися з цього приводу до правоохоронних органів повідомили 8,5 % респондентів, до підрозділів внутрішньої безпеки ДФС – 7,4 % (на 2 % більше, ніж у березні 2016 року). Водночас, до засобів масової інформації готові звернутися 4%, до керівництва органів ДФС – 4 %, і ще 13,7 % планують поскаржитися до всіх інстанцій.

На підставі отриманих нами даних опитування можна констатувати: в цілому проведені дослідження засвідчили, що результати роботи Головного управління внутрішньої безпеки по притягненню працівників органів ДФС до відповідальності за вчинення корупційних дій мали позитивний вплив на зменшення рівня корупції та покращення суспільної думки щодо діяльності органів ДФС.

Хочу особисто висловити подяку усім фізичним та юридичним особам, котрі брали участь в опитуванні. Ви дали нам додаткову можливість дослідити рівень корупції в органах ДФС і, що найголовніше, окреслити додаткові шляхи та методи її подолання. Упевнений, така співпраця між керівництвом ДФС та підприємцями дозволить нам нарешті викорінити прояви корупції у нашій Службі. Від цього виграє держава, це посилить довіру до фіскальної служби з боку бізнесу, сприятиме покращенню інвестиційного клімату в Україні.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.