Навчання в Польщі: як вибрати університет? Рейтинг польських ВНЗ - 2015

17,0 т.
Навчання в Польщі: як вибрати університет? Рейтинг польських ВНЗ - 2015

Надворі середина липня, канікули у повному розпалі. Але не для абітурієнтів. Невпинно наближається новий навчальний рік, а багато хто ще не визначився з виробом майбутньої "альма матер". Для тих, хто планує здобувати вищу освіту в Польщі, пропоную короткий огляд питань, на які необхідно звернути увагу при виборі ВНЗ.

Який фах ви хочете отримати? На яку спеціальність вступати?

Досвід моїх учнів та студентів свідчить, що обирати потрібно лише за покликом душі. Не думайте про "престижність" професії. Ринок дуже динамічний. Те, що сьогодні є модним, через 5 років може бути неактуальним. І навпаки. Не бійтесь конкуренції. Якщо Ви опануєте свій фах і з задоволенням працюватимете, Вас помітять і оцінять.

В ЄС, та й не тільки, люди з достатком вже купують не послуги, а емоції. Наприклад, постригтись можна в багатьох салонах, навіть якісно. Але забезпечений клієнт прийде туди, де йому комфортно. В гонитві за грошима, у світі, схожому на джунглі, йому так не вистачає власне позитивних емоцій. За цим він іде в улюблений салон, а не за гарною стрижкою. Це вже для нього додаток. І так в будь-якій професії. Якщо вкладаєте душу в роботу, люди підуть до Вас. А щоб вкласти душу, потрібно свою роботу любити. Престиж тут ні до чого.

Видео дня

Не бійтесь помилитись. В Польщі є можливість перевестись з одного факультету на інший без особливих проблем. З переведенням до іншого університету теж нема великих клопотів, якщо говоримо про державні ВНЗ.

Який університет обрати?

Найбільш повний рейтинг польських ВНЗ щороку публікує фонд "Перспективи" (Fundacja "Perspektywy") на Інтернет-сторінці perspektywy.pl. Огляд цього питання пропоную Вам у моїй статті "Рейтинг польських ВНЗ – 2015".

Почнемо з загального рейтингу. В дужках позначено приватні заклади. Увага! Цей рейтинг не обіймає артистичних спеціальностей, про них читайте нижче.

Варшавський університет / Ягеллонський університет у Кракові Університет ім.. А. Міцкевича у Познані Варшавська політехніка / Вроцлавська політехніка Гірничо-металургійна Академія ім.. С. Сташіца у Кракові Вроцлавський університет Варшавський медичний університет Університет ім.. М. Коперніка в Торуні Гданьський медичний університет Лодзька політехніка Вища Торгівельна Школа у Варшаві Медичний університет ім.. К. Марчінковського в Познані Познаньська політехніка Лодзький університет Гданьська політехніка / Гданський університет / Медичний університет в Лодзі / Сілезький університет в Катовіцах Економічний університет в Познані Сілезька політехніка Медичний університет в Біломустоку Академія Леона Козьмінського у Варшаві (приватний) Медичний університет у Любліні Університет ім.. Марії Склодовської-Кюрі у Любліні Поморський медичний університет у Щецині Головна Школа Сільського Господарства у Варшаві Природничий університет у Познані Природничий університет у Вроцлаві Католицький університет ім. Івана Павла ІІ у Любліні Економічний університет у Вроцлаві Західнопоморський технологічний університет у Щецині Вармінсько-Мазурський університет в Ольштині Військова технічна академія ім.. Ярослава Домбровського Університет Кардинала Стефана Вишинського у Варшаві Краківська політехніка Сільськогосподарський університет ім. Х. Коллонтая в Кракові Університет в Біломустоці Люблінська політехніка Ченстоховська політехніка Природничий університет у Любліні Економічний університет в Катовіцах Жешувська політехніка Вища Школа Соціальної Психології у Варшаві (приватний) Економічний університет у Кракові Опольська політехніка Свентокшиська політехніка в Кельцях Польсько-японська академія комп`ютерних наук (приватний)

Оригінальні назви ВНЗ польською мовою Ви знайдете тут: perspektywy.pl у розділі "Ranking uczelni akademickich".

На вказаній вище Інтернет-сторінці Ви зайдете також рейтинг відповідно до спеціальності (технічні, гуманітарні, суспільні, природничі науки, медицина).

Думаю, базовий рейтинг вже багато про що говорить. Якщо Ви вже придивились собі ВНЗ, а в рейтингу його взагалі немає, я б на Вашому місці не вступала до такого закладу. Його диплом буде вартий не більше, ніж бланк, на якому він надрукований. Це не стосується вузькоспеціалізованих закладів, наприклад артистичного спрямування.

Якщо Ви – митець, перекладаю для Вас рейтинг артистичних навчальних закладів. Назви польською мовою знайтете тут: perspektywy.pl у розділі "Obszar kierunki artystyczne: Kierunki muzyczne/ Kierunki teatralne i filmowe/ Kierunki plastyczne".

Музичні академії:

Музичний університет ім.. Шопена у Варшаві Музична академія в Катовіцах Музична академія в Кравові Музична академія в Познані Музична академія у Вроцлаві Музична академія у Гданьську Музична академія в Лодзі Музична академія в Бидгощі

Театральні ВНЗ:

Театральна академія ім. А. Зельверовича у варшаві Державна вища тератральна школа у Кракові Державна вища кінематографічна, телевізійна і тератральна школа в Лодзі Університет ім. А. Міцкевича у Познані Сілезький університет у Катовіцах Краківська академія ім. А. Фрича Моджевського Суспільна академія наук (приватний)

Художні ВНЗ:

Академія мистецтв ім. Яна Матейка в Кракові Артистичний університет у Познані Академія мистецтв у Варшаві Академія мистецтв у Вроцлаві Академія мистецтв у Гданьську Академія мистецтв у Катовіцах Академія мистецтв у Лодзі Польсько-японська академія комп`ютерних наук Технологічно-природничий університет у Бидгощі Університет ім.. М. Коперника в Торуні Краківська академія ім. А. Фрича Моджевського Університет ім. М. Склодовської-Кюрі у Любліні Технологічно-гуманітарний університет у Радомі Кошалінська політехніка

"Найсвіжіша" його версія рейтингу мистецьких ВНЗ походить з 2013 р. Немає потреби оновлювати рейтинг щороку, оскільки на цьому ринку ситуація значно стабільніша.

В якому місті навчатись, щоб легше було знайти роботу?

Якщо Ви вже бували в Польщі, то мали можливість переконатись, що для успішного і гармонійного життя зовсім не обов`язково оселятись в столиці. Варшавський університет – один з найпрестижніших, однак далеко не єдиний. Перш за все визначтесь зі спеціальністю, тоді Вам значно легше буде обрати університет.

Університетські міста Польщі, як напр. Краків, Торунь, Познань, Люблін, Гданьськ, Вроцлав з точки зору освіти можуть дати Вам навіть більше, ніж столиця. Там присутня приємна студентська атмосфера, самобутня культура і надзвичайно гарна архітектура. Цього Ви не знайдете у Варшаві. Точніше, там студентське життя часто обмежується стінами університетів. Перераховані вище міста просякнуті духом студенства, це справді варто відчути.

Для Вашого майбутнього працевлаштування не має значення, в якому місті Ви навчались, головне – який ВНЗ Ви закінчили (див. Рейтинг) та Ваш рівень знань. Так, саме в такій послідовності, якщо ми говоримо про першу роботу. Надалі приорітетне значення матимуть лише Ваша кваліфікація та досвід.

Я б не радила Вам налаштовуватись на те, щоб навчатись і працювати одночасно. У більшості польських ВНЗ розклад настільки "розірваний", щоб Вам важко буде знайти собі підробіток. При складанні розкладу враховується в першу чергу зайнятість викладачів та їх розпорядок дня, оскільки практично кожен з них має додаткове місце роботи. В результаті заняття можуть починатись, наприклад, о 08.00 і закінчуватись о 20.00. При цьому маємо 4 лекції по 2 акад. години кожна. Перерви між заняттями можуть становити по декілька годин. До такого розкладу важко адаптуватись. Особливо складно студентам, які вже навчались в Україні і звикли до "компактного" розкладу.

Не вірте у міф, що в європейських ВНЗ Ви самі обираєте предмети і складаєте собі розклад. Так, певна свобода вибору є, але зовсім не абсолютна. На першому курсі в деяких ВНЗ Вам взагалі можуть видати вільний графік і ніхто не перевірятиме, ходите Ви на заняття чи ні. Але екзамени доведеться здавати.

Зрозуміло, що потенційний роботодавець навряд чи буде пристосовуватись до Вашого графіку. Хочу застерегти Вас перед спокусою пропускати заняття заради роботи. Затисніть паски. Якщо Ви не помираєте з голоду і діти у Вас не плачуть, ходіть на лекції та вчіться. На роботі вчити Вас не буде ніхто, а ринок стає все більш вимогливим. Якщо шукати підробіток, то виключно за фахом. Лише такий досвід роботи матиме значення для солідного роботодавця. Далеко не кожен з них позитивно оцінить Ваше резюме, якщо Ви, студент, скажімо, медицини, протягом 5 років навчання працювали у кафе замість лікарні чи лабораторії. Не вірте, що підробіток за фахом знайти неможливо. Головне – бажання.

В якому місті вартість життя буде меншою?

Звісно, у Варшаві кошти утримання є найвищими в Польщі. В інших університетських містах вони можуть бути на третину нижчими, а психологічний та фізичний комфорт значно вищими. Як було сказано вище, для успішного працевлаштування необов`язково навчатись у столиці.

Державний чи приватний ВНЗ?

З цієї точки зору ситуація в Польщі така сама, як і в Україні. Звісно, державні ВНЗ цінуються більше. Це не дискваліфікує приватних, однак рейтинг говорить сам за себе. Окрім того, державні ВНЗ мають більшу науково-дослідницьку базу і рівень студентів зазвичай більш високий, оскільки вищими є вимоги при вступі.

Далі вибір за Вами. Бажаю Вам, щоб він був правильним.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...