Студентське житло в Польщі

5,9 т.
Студентське житло в Польщі

Є така польська приказка "Trzy razy sie przeprowadzic to jak sie spalic", що можна перекласти приблизно так: "Тричі переїхати це те саме, що згоріти (тобто якби згоріло ваше майно)". Дійсно, переїзди не лише втомлюють, а й завдають матеріальних збитків. Однак у новому місті, до того ж у новій для Вас країні, не так легко уникнути помилок. Тому далі поговоримо про те, на що звернути увагу, винаймаючи житло у Польщі.

Про особливості ринку нерухомості в Польщі я писала в окремих статях. Там Ви знайдете інформацію при типи забудови, первинний і вторинний ринок, орієнтовну вартість (для Варшави). Нижче поговоримо про загальні та універсальні речі, які Ви мусите знати.

Якщо Ваша пригода з навчанням в Польщі лише починається, раджу Вам поселитись у студентському гуртожитку. Не бійтесь цього слова, тут гуртожитки комфортні. Такий варіант автоматично позбавить Вас багатьох проблем.

Видео дня

По-перше, це завжди дешевше, ніж знімати квартиру. Навіть якщо Ви знімете житло з кимось і ціна вийде подібною, не забувайте про таке: у гуртожитку Ви – вільна людина і ні до кого не прив`язані. Уявіть собі, що Ви посварились з людьми, з якими знімаєте квартиру, або вони пересварились між собою. Або Ваші сусіди по квартирі почали приводити неприємних Вам людей (хоча спочатку ви знаходили спільну мову). Від цього не застрахований ніхто. Як роз`їжджатись, якщо квартиру знімаєте спільно? Тоді доведеться Вам шукати когось на своє місце або заміну Вашим колишнім колегам. Вам потрібен цей клопіт??? Змінити сусіда по кімнаті або саму кімнату в гуртожитку легше.

Окрім того, гуртожитки зазвичай розташовані якщо не близько до університету, то принаймні у пристойних районах.

По-друге, у гуртожитку Вас зареєструють і не буде жодних клопотів з отриманням номеру PESEL. Це - щось на зразок українського Ідентифікаційного коду, але видається раз на все життя. Так само оформите дозвіл на тимчасове приживання. Все, що для цього потрібно – Ваш паспорт і довідка з університету та з гуртожитку, що Ви там зареєстровані. Справа у тому, що далеко не кожен власник квартири захоче там Вас зареєструвати навіть тимчасово. І не тому, що він такий недобрий. Просто люди не завжди знають закон і бояться. Боятись нічого, але якщо людина вперто стоїть на своєму, Ви її не переконаєте.

По-третє, у гуртожитку Вине мусите перейматись питаннями ремонтного характеру. Гуртожитки пристойних польських ВНЗ відповідають нормам ЄС.

У вас перегоріла лампа, забилась раковина чи вода тече зі стелі? Не проблема, прийде майстер і все полагодить. Живучи на квартирі, ви будете ці проблеми вирішувати самі та власним коштом. У більшості польських гуртожитків у Вас буде безкоштовний Інтернет, тому це питання теж автоматично відпадає.

Підкреслю, що в польських гуртожитках панує дисципліна, з 22.00 до 06.00 є так звана "нічна тиша". Так, студенти – люди галасливі, але знають міру. Ніхто не хоче бути вигнаним з гуртожитка за догану.

Якщо Ви вирішили для початку поселитись у гуртожитку, зарезервуйте собі місце заздалегідь. При цьому не забудьте вказати, якого типу кімнату Ви хочете та в якому корпусі. Навіть за допомогою Інтернету Ви зорієнтуєтесь, який корпус знаходиться ближче до Вашого факультету. Якщо вибору Вас не залишать, теж не переймайтесь цим. У польських університетських містах не має надто далеких відстаней.

Якщо Ви вирішили винаймати квартиру

Якщо Ви (точніше – Ваші батьки) можете дозволити собі знімати квартиру самі, можете пропустити цей абзац. Якщо ж потрібно знайти компаньйона, зверніться до Фейсбука, там є чимало таких груп. В Інтернеті на сторінках типу gumtree.pl, olx.pl теж є такого типу оголошення. Радила б поселитись з носієм польської мови, щоб одразу практикувати. Перед тим, як з кимось поселитись, одразу обговоріть основні принципи спільного проживання, що для Вас важливо, а на що можете заплющити очі. В майбутньому це значно полегшить Вам життя.

Шукаючи квартиру, не відкладайте справи на останній місяць. У Польщі навчальний рік починається в жовтні. Але вже у вересні ажіотаж на ринку нерухомості небувалий, одно- і двокімнатні квартири розбирають як гарячі булочки і пекарні. Власники теж не схильні до поступок і переговорів. Вони добре знають, що у вересні вони можуть вибирати квартиранта, а не навпаки. Краще трохи переплатити і зняти житло в серпні, зберігаючи час і нерви, і оселитись в нормальній квартирі. Під кінець вересня лишаються вже "перебирки".

Поцікавтесь одразу, чи власник квартири зареєструє Вас. Якщо ні, подальші переговори не мають сенсу.

Уважно прочитайте договір найму. Якщо Ви недостатньо добре знаєте польську, попросіть когось, кому довіряєте, допомогти Вам. Зазвичай в таких договорах нічого страшного немає. Але береженого Бог береже. Якщо допомогти Вам нікому, доведеться звернутись до перекладача. Краще – присяжного перекладача (tlumacz przysiegly). В Україні немає такої професії, однак вона є в країнах ЄС. Так, перекласти Вам можуть і в бюро перекладів, і зазвичай це робиться якісно. Однак бюро перекладів важко притягнути до відповідальності, якщо в перекладі є помилки. Присяжний перекладач відповідає перед законом. Також є бюро перекладів, що співпрацюють з присяжними перекладачами, поцікавтесь на місці. Увага! Переклад присяжного перекладача має юридичну силу як документ. Якщо Вам, не дай Боже, доведеться щось доводити в суді, то ніхто не звинуватить Вас в тому, що Ви як іноземець не зрозуміли суті договору. В суду не буде сумнівів щодо достовірності "присяжного" перекладу, в інших випадках можуть виникнути питання.

Одним з загальноприйнятих правил є плата за два місяці: за перший і за останній, так звана "kaucja", тобто гарантія. Вона зазвичай повертається Вам як плата за останній місяць, коли захочете виселитись. Однак якщо Ви завдали якоїсь шкоди квартирі, то з цієї гарантії власник відшкодує собі витрати на ремонт. Буває, що власник просить плату за три місяці (два плюс гарантія). Погоджуватись на це чи ні – це вже Ваш вибір.

Перед заселенням Ви з власником підписуєте додаток до договору, тобто список речей, що є в квартирі, їх кількість і стан. Уважно його прочитайте.

Зверніть увагу, що орендна плата не включає вартості електроенергії та води. Це – невеликі кошти, просто майте на увазі. Важливо, щоб вона обіймала чинш, тобто решту комунальних послуг. Зазвичай так є, просто переконайтесь, що ви все правильно зрозуміли.

Можна ще довго говорити про інші подробиці, але вони вже зводяться до реалій конкретних міст, тому не буду в них заглиблюватись. Тепер Ви знаєте, на що звернути увагу, шукаючи житло. Сподіваюсь, Ви зробите правильний вибір.

Бажаю Вам успіху у Ваших починаннях і нехай Ваш досвід у Польщі буде лише приємним.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...