Навчання в Польщі: всі "за" і "проти" європейської освіти

54,1 т.
Навчання в Польщі: всі 'за' і 'проти' європейської освіти

Необхідність реформування вищої школи в Україні останнім часом гостро дає про себе знати у вигляді кризової ситуації в багатьох сферах економіки. Варто віддати належне ініціативам стосовно реформи вітчизняної системи освіти, проте її доцільність та ефективність, як свідчить наш сумний досвід, далеко не завжди є переконливою. Гарячі дискусії навколо питання також не вирішують наявних проблем. Свідченням тому є зростання кількості студентів, що виїжджають на навчання за кордон і далеко не завжди повертаються на Батьківщину.

Кількість бажаючих навчатися в Польщі стрімко зросла після 2004 р., коли ця країна ввійшла до ЄС. Одночасно всі, хто мали бодай якесь польське коріння, одразу собі це пригадали. Багато хто вхопився за можливість здобувати освіту на історичній батьківщині як за останню соломинку. І що в результаті? Виходить, вигідніше здобувати освіту за кордоном? Не все так просто і однозначно.

І. Почнемо з "плюсів".

Видео дня

Європейський диплом, європейська освіта, європейські цінності.

Університетський рух у Польщі має давню історію та добрі традиції. Перший університет у Польщі повстав у 1385 р. Як ви, мабуть, здогадались, це був Ягеллонський університет у Кракові. Цей храм знань справді заслуговує на загальне визнання. Його аудиторії (що також вціліли з XIII ст.) пам'ятають багатьох знакових постатей світової науки і культури: від Коперніка до Кароля Войтили (Йоана Павла II).

Загалом відомі польські ВНЗ здатні забезпечити справді якісну освіту. Число таких інституцій обмежується по суті 10-15 назвами, проте цього більш ніж достатньо.

Процедура зарахування до ВНЗ.

У вас справді є шанс навчатися у Польщі, якщо рівень ваших знань справить враження на екзаменаторів. Коментарі тут зайві, проте візьміть до уваги, що без знання польської мови з вами ніхто не матиме справу (див. пункт 2.4). Факт, все більше польських ВНЗ пропонує навчання англійською мовою, але, на мою думку, має сенс лише для технічних спеціальностей.

Можливість навчатися на двох факультетах одночасно і, якщо маєте польське походження, підкріплене Картою Поляка, безкоштовно (за умови успішного складання іспитів: від такого обов'язку ніде вас не звільнять). Проте є тут певний негативний момент: навчання на другому факультеті стало свого роду "модою", тому суспільна вартість і престиж диплому відчутно нівелювався. Як наслідок маємо нераціональне використання державних коштів, що забезпечують безкоштовну вищу освіту. Окрім того, факт, що студент стаціонару має достатньо вільного часу для успішного навчання на другому факультеті (увага! – також на стаціонарі), наштовхує на думку, що набір предметів та кількість годин за першою спеціальністю є неповними. Моє припущення підтвердив власний досвід.

Між іншим: на основі таких порівнянь можна стверджувати, що доцільність другої вищої освіти в Україні є більш ніж сумнівною.

Мовна практика.

Знання польської мови ще нікому не завадило, тим більше що останнім часом на неї в Україні справжній "бум". Мова хоч і "не подарунок" з точки зору орфографії та вимови, проте опанувати її цілком реально. Хто знає, можливо, саме польська мова стане тим шматком масла (чи навіть червоної ікри) на вашій скибочці хліба.

Науково-дослідницька робота.

Беззаперечно сильною стороною західної вищої школи є стимулювання науково-дослідницької активності студентів. Для її розвитку існують університетські фонди, що фінансують проведення студентських конференцій, видання наукових статей та навіть повноцінних монографій (відповідно рецензованих). Механізм їх функціонування і процедури складання документів на отримання грантів є достатньо прозорими. Окрім того, законодавчо закріплена та ефективна на практиці міжнародна співпраця відкривають широкі можливості для розвитку науки.

Можливість стажування за кордоном.

Якщо самої Польщі вам замало, є можливість повчитися в інших університетах як мінімум Європи, хоча географічний розподіл тут по суті необмежений. В рамках ЄС стажування в інших ВНЗ країн-членів не є проблемою, хоча іноді можуть виникати проблеми через громадянство, оскільки Україна до ЄС не входить.

Якісно вищий рівень життя.

Культура Польщі вражає не лише кількістю та унікальністю архітектурних пам'яток, а й духовним багатством своїх громадян. У цій країні існує взаємна повага, солідарність і почуття власної гідності. Окрім того, багата літературна традиція (в тому числі шість Нобелівських лауреатів) посприяла тому, що з поляками можна обговорити широке коло тем. Там вам завжди допоможуть і підкажуть, як вирішити ваші питання. І знаєте, більшість питань можна вирішити без зайвого клопоту.

Якщо ж говорити про рівень життя, то за чистотою вулиць, якістю послуг та інфраструктури Польща впевнено наздоганяє західних сусідів.

ІІ. А тепер настав час поговорити вади польської системи освіти, і хоча їх значно менше, ніж переваг, проте кожна з них може виявитись вирішальною.

І знову: європейський диплом, європейська освіта, європейські цінності.

По-перше, жоден диплом, навіть європейський, не є гарантією Вашого успіху. Останній є лише справою реалізації своїх талантів, тобто вміння займатися улюбленою справою і продати її результати якнайдорожче.

Проте сказане не означає, що потенційному роботодавцю байдуже, який ВНЗ ви закінчили. Не байдуже це і вам, тому що в університет ідуть не заради того, аби завантажити себе інформацією. Її тепер вистачає – до ваших послуг бібліотеки, для лінивих – мережа Інтернет. Та до університету вступають для того, аби навчитися з інформацією працювати. Якщо на вашому шляху зустрінуться викладачі, які відкриють вам очі на певні важливі речі, вважайте, що студентські роки не минули марно.

Щодо європейських цінностей. Нам закидають, що ми виросли в атмосфері тоталітаризму і що це наш найбільший гріх. А у європейців є справжні людські цінності: свобода, рівність, відкриті можливості і тд. Проте у мене склалося враження, що в Європі поняття "рівність" підмінили "зрівнялівкою".

Якщо ви чимось вирізняєтесь, значить, у вас відсутній командний дух. Байдуже, що ти можеш бути кращим, головне – відповідати стандартам. Вийшов з шеренги – все, ти нам не підходиш, бо не вмієш працювати в колективі. Останнім часом в тутешніх фірмах (особливо транснаціональних) практикуються "рейтинги особистих рис працівників", де кожен оцінює характер своїх колег. Не дай Боже, щоб співробітники склали вам негативний рейтинг. Прикриваючись "інтересами фірми", вас можуть виставити за двері лише тому, що ви вигідно вирізняєтесь із сірої маси. То скажіть тепер, хто насправді міряє всіх одним аршином – колишні республіки СРСР чи ЄС? Відповідь – і перші, і другі. Чи існує вихід? Безперечно. Достатньо думати і робити вибір, пропускаючи інформацію через фільтр здорового глузду і власного досвіду.

Єдиним плюсом європейської ментальності є те, що тут насправді мало хто переймається Вашою точкою зору, тому Ви спокійно можете мати свою думку з будь-яких питань і навіть відкрито її висловлювати. Від цього, правда, мало що зміниться, але відчуття свободи теж чогось варте.

Проблеми з працевлаштуванням в Україні.

Попри підписану ще в 2006 р. угоду про співробітництво України та Польщі у галузі освіти й науки, що передбачала взаємне визнання дипломів ВНЗ обох країн, на практиці проблем не поменшало. Це стосується в першу чергу нострифікації дипломів в Україні, яка може затягнутись навіть на кілька років. Тому якщо ви плануєте реалізувати себе на Батьківщині, варто поцікавитись цим питанням. А навіть якщо не плануєте, життя – річ непередбачувана.

Проблеми з працевлаштуванням будь-де.

Факт отримання європейського диплому ще не є гарантією успішного працевлаштування в країнах ЄС, котрі так само безуспішно намагаються подолати безробіття. Єдиний вихід – бути кращим із кращих, тоді сумна статистика вас не стосується.

Між іншим, у Польщі тепер такий самий бум на вищу освіту, як і в Україні. З цієї точки зору у нас багато спільного, тобто аналогічні проблеми на ринку праці (див. пункт 1.3).

Мовний бар'єр.

Польська мова – не китайська, опанувати її можна порівняно швидко, якщо поставити перед собою таку мету. Але починати доведеться просто зараз, якщо маєте плани навчатись у Польщі. Без знання мови та відповідного сертифікату державного зразка про освіту в Польщі можна забути. Для вступу до пристойного польського університету вам необхідно подати документ, що підтверджує вашу мовну компетенцію. Єдиний авторитетний папір називається "Certyfikat Znajomosci Jezyka Polskiego jako Obcego", тобто "Сертифікат про знання польської мови як іноземної", що видається польським міносвіти (додаткова інформація на сторінці buwiwm.edu.pl, проте лише польською та англійською мовами). Процедура складання іспиту відбувається у Польщі. Якщо збереться група охочих в Україні, комісія може приїхати сюди. Та в будь-якому разі на весь процес (від реєстрації на іспит до отримання свідоцтва) зарезервуйте собі 3-4 місяці. А мову краще вивчити до того. Іншими словами, на все про все піде років два, інакше…Я, звісно, вірю в дива, але у тому випадку, якщо до них відповідно готуються.

Організація навчального процесу.

Йдеться передусім про розклад занять. При його складанні враховується в першу чергу зайнятість викладачів та їх розпорядок дня, оскільки практично кожен викладач має лекції на інших факультетах або ж додаткове місце роботи. Так, на "голу" зарплату викладача польського ВНЗ прожити складно, звідси необхідність брати додаткові години на іншому місці роботи. В результаті маємо наприклад: заняття можуть починатись о 08.00 і закінчуватись о 20.00. При цьому маємо 4 лекції по 4 акад. години кожна. Проте перерви між заняттями можуть становити по декілька годин.

Такий "розірваний" розклад занять дезорганізовує навіть успішного студента, особливо такого, котрий звик раціонально планувати свій день. Проводити дослідження (особливо в сфері технічних та природничих наук) під час таких кількагодинних (і тому нераціональних) перерв між заняттями досить складно. До того ж багато часу займає переїзд від одного корпусу до іншого. Хоча і ці труднощі можна подолати, якщо якість навчання варта таких жертв.

Такими є основні питання, які варто взяти до уваги перед тим, як прийняти рішення з приводу навчання у Польщі. Далі - вибір за вами.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...