newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

У гривні - ювілей

360
У гривні - ювілей

Сьогодні виповнилося 15 років національній валюті України - гривні. Її було введено в обіг 2 вересня 1996 року на зміну попередній грошовій одиниці - купонокарбованцям. За ці роки тричі змінювався дизайн банкноти, втричі гривня втратила свої позиції щодо долара (спочатку курс її до долара становив 1,76 грн).

Видео дня

Грошова реформа була проведена в Україні відповідно до Указу Президента України Леоніда Кучми та статей 99 і 102 Конституції України протягом 2-16 вересня 1996 року. В обіг було введено національну валюту України гривню та її соту частку - копійку. Перші монети були викарбовані 1992 року, але в обіг вони надійшли тільки 1996 року. Монети були виготовлені на Луганському набойному заводі, та на Монетному дворі Італії. Замінити купонокарбованці саме з 2 вересня 1996 року запропонував тодішній голова Нацбанку Віктор Ющенко.

Літерний код валюти - UAH, цифровий код — 980, скорочена назва — грн. Емісійний інститут — Національний банк України.

Різні експерти висловлюють різні думки з приводу стабільності національної валюти. Зокрема, фінансовий аналітик Віктор Суслов вважає, що Національному банку України потрібно провести поетапну девальвацію гривні, щоб вона не набула таких масштабів, як у 2008 році. За словами експерта, покищо уряду не вдається втримати баланс товарів і послуг.

Він розповів, що за перше півріччя цього року об’єми експорту товарів і послуг досягли 39,397 млрд дол., імпорт – 41,199 млрд дол., негативне сальдо зовнішнього торгового балансу - 1,801 млрд дол. За його словами, у першому півріччі минулого року було позитивне сальдо – 633 млн доларів.

"Зрозуміло, якщо баланс товарів і послуг негативний і зростає, то його доводиться покривати чи новими позичками, а значить збільшення боргів, чи розраховувати на те, що збільшаться іноземні інвестиції. Тому загроза девальвації зберігається", - наголосив Віктор Суслов.

У свою чергу прем’єр-міністр України Микола Азаров під час лекції для студентів КНУ ім.Шевченка висловив думку, що нині є можливості для зберігання стабільності гривні, а через 10 років українці ганятимуться за гривнею, а не за доларом.

Відомий фінансовий аналітик Ерік Найман висловив думку, що Національний банк України теоретично може тримати валютний курс на рівні 8 гривень до кінця наступного року.

"Поки інфляція в Україні буде набагато перевищувати інфляцію в США, то ми будемо переживати довгий період стабільності валютного курсу, а потім його вирівнювання. Тобто ми за один місяць чи за один рік наздоганяємо те, що тримаємо 5 чи 10 років. Тримали 10 років з 2009 (курс гривні – Ред.) - отримали рік девальвації", - зазначив експерт.

За словами Еріка Наймана, теоретично Національний банк може тримати валютний курс на рівні 8 гривень до кінця цього і наступного року. "Валютних резервів вистачить", - додав він.

Президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає, що плавна девальвація гривні не допоможе збалансувати економіку.

"Справа в тому, що сама по собі девальвація нічого не дає. І ревальвація нічого не дає. Треба управляти потоками товарів і грошей, а не самим курсом. Тобто якщо імпорту більше, то підтримувати експорт, стимулювати його, повертати ПДВ. Щоб зменшити імпорт, треба зробити необхідні заходи, в тому числі не позичати додаткові долари. Я не думаю, що заходи курсоутворення допоможуть збалансувати економіку, позбавитися дефіциту зовнішньої торгівлі", - наголосив Володимир Лановий.

На думку економічного експерта Олександра Жолудя, суттєве коливання гривні найближчим часом не очікується, і вона буде стабільною. Але говорити про те, що 2021 року за нею ганятимуться, - некоректно.

"Якщо ми ставимо питання - чи буде вона стабільною на короткий проміжок часу, то суттєвих коливань ми не очікуємо. Якщо ми кажемо про значні горизонти, такі як 10 років, то тут набагато важче сказати через те, що на відміну від США, де політика федерально-резервної системи є відносно прогнозованою, політика НБУ є набагато менш прогнозованою і значною мірою це пов'язано з тим, що у нас немає такої здорової історії існування національного банку. Наразі він поводить себе досить непогано і професійно працює, але сказати, що це однозначно дає прогнозовану ситуацію через 10 років – це некоректно", - сказав експерт.