Західні інвестори покидають Галичину

162
Західні інвестори покидають Галичину

Західні компанії, які працюють в Галичині, готові згортати свій бізнес в Україні. Представники підприємств заявляють, що в Україні несприятливий клімат для ведення бізнесу, знову повернулись проблеми з відшкодуванням податку на додану вартість, чиниться тиск з боку податкової. Такі заяви свідчать, що понад 20 тисяч мешканців Львівщини можуть стати безробітними.

Видео дня

На сьогодні більшість підприємств із західними інвестиціями скоротили робочий день або тиждень, дехто відпустив робітників у відпустку. До таких кроків інвестори вдаються, щоб зберегти робочі місця. Адже попри проблеми, які мають підприємства через фінансову кризу, держава упродовж 8 місяців не відшкодовує їм ПДВ. Десяткам компаній, які працюють в Західній Україні, не повернули близько 100 мільйонів гривень податку. 15 фірмам заборгували по мільйону і більше гривень. Відтак підприємства не можуть розвиватись і створювати нові робочі місця.

У Стрию на підприємстві «Діскавері – бурове обладнання» працює 650 осіб. Це одна з трьох компанії, яка у районі реально наповнює бюджет. Представник фірми Михайло Бабич зазначає: «Місяць роботи заводу – 10 мільйонів гривень. Нам на сьогодні не повернули 13 мільйонів гривень податку на додану вартість. Це відсутність оборотних коштів. Це оборотні гроші, які просто вилучені з заводу».

Ларс Вестбієрг із Данії працює на Львівщині 6 років, він вклав гроші у взуттєве підприємство SIKA Footwear A/S. Вестбієрг був на сотнях різноманітних нарад і круглих столах у Києві, де обіцяли повернути компаніям ПДВ, але обіцянок ніхто не виконав, і він уже нікому не вірить, бо немає результату.

«Я приїхав в Україну в 2003 році, тоді все було в хаосі. І тоді це все почалось, бо всі компанії мають таку ж саму проблему. ПДВ завжди в Україні було проблемою. Платити податки – добре, але не потрібно тиснути! У 2006 – 2007 роках все ніби було вже ідеально, але проблема знову повернулась. Я дуже розчарований чути, що компанії чекають на повернення ПДВ понад вісім місяців. Це не сприяє тому, щоб інвестори приходили в Україну інвестувати свої гроші», – каже Ларс Вестбієрг.

У Києві інвесторам обіцяли повернути ПДВ ще в лютому, суди першої інстанції, куди звернулись підприємці, ухвалили рішення про відшкодування податку.

Львівські податківці кажуть, що вони у цій ситуації безпорадні, мовляв, виконують лише технічні функції і не впливають на розподіл грошей, тобто усі дороги ведуть у Кабмін.

Уже 6 років інвестори мають проблеми в Україні з відшкодуванням ПДВ і навіть податківці погоджуються, що у цій ситуації є зловживання і не вельми вірять, що цього року, в час кризи, підприємцям легко повернуть податок, бо немає фінансових ресурсів.

Ще два роки тому Державна податкова адміністрація мала створити список підприємств, які працюють на експорті, яким ПДВ відшкодовували б автоматично. Однак далі обіцянок справа не пішла. Натомість інвестори добре знають, що уже роками через кордон проганяють порожні вагони і «лівим» фірмам автоматично незаконно повертають податок. Знають підприємці і про те, що за такими «фірмами» стоять впливові політики та чиновники.

Радіо Свобода