УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Немає спін-доктора у своїй Вітчизні. Чи є?

Немає спін-доктора у своїй Вітчизні. Чи є?

Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок,

Видео дня

Є тисячі ланів, але один лиш – мій.

І що мені робить, коли малий зажинок

Судилося почать на ниві нерясній?

Чи викинути серп і йти байдикувати,

Чи долю проклясти за лютий недорід

І до сусід пристать наймитувати

За пару постолів і шкварку на обід?

Василь Симоненко.

В піарі є таке поняття і один з найоплачуваніших напрямків діяльності - спін–доктор. Найчастіше спін-доктор (spin doctor) займається виправленням події в мас-медіа, після того, як її інформаційний розвиток набув небажаного відтінку. Себто - це подача події в більш благоприйнятному вигляді.

В Україні така спін-докторська практика мала б найчастіше втілюватися у рятуванні репутації котрогось олігарха чи політика після вчинення ним якихось грубих дурниць – у висловлюваннях чи вчинках.

Ну, наприклад, якщо загулявшого депутата сфотографували в борделі, то завжди можна гнівно-ізоблачающе розповісти пресі, що це є його давно спланована політична акція по захисту прав жінок легкої поведінки. Якщо з першого разу повірять не всі, то на двадцять восьмий з половиною раз (дослідження підтверджують) той вже точно прославиться як послідовний і системний борець-захисник знедолених повій.

рисунок Херлуфа Бидструпа

А як електоральне поле розшириться!

При вимовлянні прізвищ відомих поетів, композиторів чи обструкціоністів не всі наші політики попадають у потрібні букви. І мають потім гризоту на все життя.

А чому б не блиснути проникнов’єнністю і не показати публіці копію якогось «першоджерела» чи замовити «дослідження» якогось Олеся Бузини, де чорним по білому прізвище цього класика буде написано саме так, як сказав невдаха-заявник? Мов, це колись неграмотні попи сп’яну її невірно записали, букви «е» з «а» переплутали, а треба саме так!

Або ж: Артемівському комбінату терміново випустити шампанське «Гулак-Артьомовскій». І заявити, що виступ відповідного Прем’єр-міністра з невдалим упоминанням відомого прізвища насправді був мега-рекламним прийомом -супроводженням нового бренду. З публічним врученням доброго могорича-гонорару врятованому екс-невігласу…

Або: якщо в твого обурівшого від жиру синочока регулярно відбувається неконтрольоване зброджування гормонів, супроводжуване лімузинно-супермобільними розпальцьовками, то зовсім не обов’язково кидатися віртуальними чеками від них по «мордах» уздрівших це журналістів.

І якщо ти без спін-доктора в голові і без нього ж у своїй адміністрації (пардон – секретаріаті), то просто порадься з мудрими людьми. І вони порадять тобі дуже просту спін-акцію. Весь її кошторис – витрати на добру шкіряну реміняку, ну, і, можливо, як форс-мажор, - на заміну розірваних штанців твого чада після акції…

Але немає спін-доктора у своїй Вітчизні!!!

Після пріснопам’ятного викрику нашого гаранта про навколожовтяківське «шоу»-рішення Верховного суду, думалося, що, «порозкинувши мозгами», він нарешті зрозуміє, що «помилялись не тільки люди, помилялись навіть святі» (за тим же В. Симоненком).

фото Артур Бондарь/ОБОЗІ швидко скличе нараду найкрутіших спін-докторів (ну, якщо нема, то, на худий кінець, - просто докторів). Ну, на найхудіший, - Бабу Параску.

І вона йому відразу порадить щось приблизно таке:

- Пане Вікторе, борзенько давайти прес-конференцію і кажіт, шо то ви сі змилили. Або, ше ліпше, - шо то вас не так пойняли. А зіправди – шо то ви так назвали-сти чин Жовтяка. А не рішення суду, а тим більше - Верховного, шляг би го наглий трафив га! Бо, йой, фе, - то є гріх! Бог і Цісар все видіт! Йой, - перепрошую пана, - ввау!

Головне при цьому, - заховати подалі нашу знайому реміняку з гвіздка в кабінеті президента. Бо наша Параска – дівка-фист! І хто зна, як далеко вона піде у своїх спін-докторсько-педагогічних діях…

Вихід із цієї чергової халепи був. І досить нескладний.

Бабі Парасці слова більш не дамо, щоб не випробовувати філологічний слух некомпетентних у бойківському діалекті.

На такий компроміс натякав навіть сам Онопенко: віднови, друже, Жовтяка на посаді, - він сам напише заяву про звільнення.

І такий Указ Ющенко підписав. Де в першому пункті Жовтяка відновлено на посаді, а в другому – вже звільнено «за порушення ним законів України».

Ну, краще вже отак, ніж так. Але невже не можна було домовитись якось красивіше?

І чому не можна було відразу, ще тоді, поставити нормального Генпрокурора, щоб потім не спін-рятуватися жонглюванням Медведька з Піскуном?

А тапер трішки про головний сьогоднішній Указ.

Автор навмисне тримав паузу після першого Указу Президента про розпуск Парламенту: не хотілося нашкодити благородній справі ні критикою його недоліків, ні здогадками про можливі відволікаючі ходи, додаткові резерви і обхідні удари.

Але й зараз прогресивна громадськість в обескуражених прєніях про ці два Укази: чи це справді у нашого Президента прорвалася приспана геніальність, чи то всього лиш знову спін-доктори за роботою. Якщо це перше, то напевне багато з нас (і перш за все, автор) пробачимо нашому Президентові всі його помилки і окремо взяті, так скать, недоліки…

фото Артур Бондарь/ОБОЗ

Політична діяльність у вигляді розгонів, мітингів і блокувань виглядає малоестетично.

Але це дуже сприяє внутрішній дезинфекції і дератизації…

Хочеться, щоб нами керували мудрі лідери.

А не бандюки і спін-доктори…

Та мушу я іти на рідне поле босим,

І мучити себе й ледачого серпа,

І падати з утоми на покоси,

І спать, обнявши власного снопа.

Бо нива - ця моя! Тут я почну зажинок,

Бо кращий урожай не жде мене ніде,

Бо тисяча доріг, мільйон вузьких стежинок

Мене на ниву батьківську веде…

Василь Симоненко