Аскольд Лозинський: «Ми запитаємо Ющенка про все»

Аскольд Лозинський: «Ми запитаємо Ющенка про все»

На Четвертому світовому форумі українців Президента присоромлять.

Формально форум присвячено 15-річчю Незалежності України. Проте майже дві тисячі делегатів та гостей зберуться не лише для того, щоб відсвяткувати річницю Незалежності та провести «круглий стіл» на тему голодомору. Представники української діаспори мають намір обговорити й політичну ситуацію на своїй історичній батьківщині, зокрема, заслухавши виступи на форумі керівників держави — Президента Ющенка, прем'єра Януковича та спікера Мороза. Та перед делегатами, ймовірно, виступить лише Віктор Ющенко, бо голови Кабміну і Верховної Ради вже попередили оргкомітет, що під час форуму їх, швидше за все, не буде в столиці.

Видео дня

А що скажуть у відповідь Вікторові Ющенку його донедавна чи не найвідданіші прихильники — представники української діаспори? Про це ми запитали президента Світового конгресу українців Аскольда Лозинського.

З яким настроєм делегати форуму в п'ятницю слухатимуть виступ Президента Ющенка?

— Кожен з них, очевидно, матиме що сказати на зібранні. Особисто я маю намір акцентувати в своєму виступі увагу на тому, що, на жаль, весь капітал Помаранчевої революції за останні півтора року був змарнований. І в першу чергу тому, що нічого з тих закликів не втілювалося в життя. А якщо щось і робилося, то мінімально. Але найприкрішими для нас, діаспори, були не так результати березневих парламентських виборів, як ті поразки, які, з огляду на нерішучість Президента України, призвели до приходу до влади, на посаду глави уряду, людини, яка 21 листопада 2004 року спробувала вкрасти три мільйони голосів. Верхом іронії є й те, що один із комітетів у Верховній Раді очолює Ківалов, який допомагав Януковичу красти голоси. Тому ми дуже невдоволені поведінкою і кроками Президента України Віктора Ющенка.

Але чи почує ваш голос і думки делегатів форуму Віктор Андрійович? Адже у нього є дві давні звички — запізнюватися та покидати зібрання відразу після свого виступу.

— Я не буду торкатися якихось специфічних внутрішньоукраїнських проблем, але скажу, що Україна практично не змінилася після революції. Не знаю, коли Ющенко піде з залу. Він, за планом, буде виступати першим на форумі, потім Михайло Горинь, а після нього я. Тому сподіваюся, що пан Президент вислухає хоча б два-три виступи.

Як ви думаєте, що скажуть панові Ющенку інші делегати? Бо, скажімо, у Чикаго, на батьківщині дружини Президента, дії Віктора Ющенка вже назвали мало не зрадою.

— Я думаю, що ці висловлювання не відповідають істині. У цій ситуації нема ніякої зради. Це швидше політична невмілість. Так, плани Президента були хороші, але біда в тому, що все змарновано. Тому ми звертаємося до делегатів форуму, щоб вони не вигукували нічого в залі, не свистіли, але заявили Президентові про те, що після революції і його перемоги, незважаючи ні на що, Україна не стала більше українською.

Чого ви чекаєте від виступу Ющенка?

— На мою думку, він повинен зробити звіт. Звичайний звіт, який в Сполучених Штатах щорічно робить кожен президент. Я б хотів почути від нього, що Україна зробила для своєї діаспори. Бо на минулому форумі Президент Кучма замість звіту заявив, що ось нехай приїде Лозинський і прозвітує за те, що він зробив для України. Я тоді звітував за кожен долар, який діаспора дала для України. Цього разу я не говорю про матеріальну допомогу українцям Заходу, вони від України грошей не потребують. Але хотів би почути, що батьківщина зробила для українців східної діаспори і навіть Польщі, країн, де діаспора живе в дуже важких умовах. Або ж для тих заробітчан, які виїхали в Італію, Грецію чи Іспанію. Яке вони мають опертя з боку Української держави?

Наприклад, запропоновано Програму підтримки закордонного українства на період до 2010 року. Подібні програми приймалися і за часів Кучми, але жодного разу не виконувалися. Нас переконують, що тепер все зміниться, бо на цю програму вже виділено фонди. Як кажуть тут, в Україні, поживемо-побачимо. Поки що Україна нічого конкретного не дала закордонним українцям. А ухвалений закон «Про закордонного українця» недосконалий і, як наслідок, його положеннями скористалося дуже мало людей. Тому ніякої користі для діаспори він не мав.