Олександр Дергачов: "Вісь Ющенко - Янукович виглядає реальною, як ніколи"

Олександр Дергачов: 'Вісь Ющенко - Янукович виглядає реальною, як ніколи'

Початок тижня приніс українському політикуму сенсаційну новину. Один з лідерів Партії регіонів Раїса Богатирьова повідомила, що зараз відбуваються активні переговори щодо створення коаліції між політичними силами Віктора Януковича та Віктора Ющенка - Партією регіонів і Народним союзом "Наша Україна". За словами пані Богатирьової, Україна потребує формування "осі Янукович - Ющенко", яка, мовляв, скріпить країну, забезпечить добробут, процвітання, мир і злагоду чи не в кожній домівці.

Видео дня

Але не всі прихильники Ющенка вважають за доречне підписувати таку угоду. Скажімо, відомий український політолог і, до речі, політтехнолог виборчого штабу БЮТ Олександр Дергачов налаштований стосовно неї дуже скептично.

На яких принципах "нашоукраїнці" можуть об'єднатися з "донецькими"? Адже головні програмні гасла "регіоналів" усім відомі: це й федералізація України, надання російській мові державного статусу, активна інтеграція в ЄЕП, депутатська недоторканність для депутатів всіх рівнів, включно з депутатами сільрад, амністія фальсифікаторам виборів. Невже ці різні сили вірять у можливість домовленостей між ними?

— Досі ніхто не чув, щоб "Наша Україна" поділяла головні політичні принципи апологетів Південно-Східної Української республіки, яку готові були створити восени 2004-го налякані помаранчевими подіями про-януковицькі губернатори.

Є питання також етичної оцінки кроку до об'єднання НСНУ і ПР. За висновками МВС, у прохідній частині виборчого списку Партії регіонів близько 30 відсотків кандидатів у парламентарі становлять великий інтерес для дослідників кримінальної історії новітньої України. Загалом найкраще висловилась про Партію регіонів у її нинішньому складі Олександра Кужель. Пані Кужель, яка була представником кандидата у Президенти Януковича на Луганщині та яка колись заявила, що "плакала від щастя", коли Серьога Ківалов оголосив "проффесора" новообраним президентом, тепер не приховує: "Коли я побачила, хто саме, за списками Партії регіонів, іде до Верховної Ради, мені стало страшно".

Керівники НСНУ, напевно, також про це знають?

— Те, що злякало тендітну жінку, очевидно, зовсім не жахає таких діячів "Нашої України", як Роман Безсмертний, Давид Жванія, Петро Порошенко. Їм не страшно. Бо "донецькі", за методами політичної боротьби та принципами життєвого самоствердження, вже давно стали їхніми колегами і соратниками в боротьбі з тими впертими та безнадійними, які досі чомусь прагнуть зробити політику чесною й українською. А загалом кажучи, до цього йшлося. Якщо проаналізувати головні політичні тенденції останнього часу, то можна тільки ствердитися в думці: цей союз — логічне завершення процесу остаточної конверсії цінностей, виплеканих Майданом.

Якщо тепер завершення, то коли ж був початок цієї "конверсії"?

— Як на мене, почалося все з символічного поцілунку Кучми та Єханурова. Коли парламент затверджував Єханурова на посаді прем'єр-міністра (до речі, за повної і одностайної підтримки фракції Партії регіонів), зять колишнього Президента Віктор Пінчук контролював хід голосування і був персонально відповідальний перед Банковою за результат. А його тесть Кучма вже ввечері 22 вересня після тривалої перерви з'явився в ефірі українського телебачення з коментарем, що не потребує жодних коментарів. "Я сьогодні може вперше за весь рік по-справжньому щасливий, — зізнався екс-Президент. — Прем'єр-міністром став мій найкращий учень".

"Найкращий учень" почав з того, що проголосив тотальну амністію олігархам і попросив вибачення в них за свою радикальну попередницю Юлію Тимошенко, яка намагалася відібрати у пінчуків "нажитое тяжким трудом". По тому Єхануров організував "круглий стіл олігархів" при Президентському Державному Секретаріаті, і на Банкову потяглися дорогі гості — переважно ті, які пересиділи "віхрі враждєбниє" Помаранчевої революції на Багамах і Кайманових островах. Замість законного повернення у державну власність вкрадених стратегічних об'єктів української промисловості Юрій Єхануров запропонував лідерам кланів "мирові угоди", внаслідок чого єдиним об'єктом, повернутим у державну власність, виявилася "Криворіжсталь", повторну приватизацію якої підготувала Тимошенко і яку вже було неможливо зупинити.

Як вплинуло на взаємини "помаранчевих" і "біло-синіх" лідерів підписання вересневого меморандуму між Ющенком і Януковичем?

— 22 вересня, удень голосування за прем'єра Єханурова, Президент Ющенко і Віктор Янукович оголосили один одного політичними партнерами. Втім, це була тільки публічна частина айсберга. Як можна зрозуміти, численні "секретні" протоколи-додатки до меморандуму містили речі набагато конкретніші і цікавіші. Вже за кілька днів новоспечений прем'єр Єхануров, за нашою інформацією, дає розпорядження генеральному прокурору Медведьку вжити всіх необхідних заходів для того, щоб повернути у власність Віктора Пінчука міжнародний аеропорт "Бориспіль" з усією інфраструктурою. Так відверто лобіювати бізнес-інтереси не наважувався навіть тесть Віктора Пінчука Леонід Кучма. "Мирові угоди" щодо Борисполя роздратували навіть завжди спокійних японців, які 30 січня цього року заявили, що, мабуть, заберуть багатомільйонний кредит, наданий Україні для будівництва нового бориспільського терміналу, оскільки вони хотіли інвестувати економіку нової України, а не родину колишнього Президента.

Інтеграційного імпульсу "донецьким" та своїм "нашоукраїнцям" додав і Віктор Ющенко. 14 жовтня минулого року в інтерв'ю британській "Financial Times" Президент, на запитання кореспондента: "Чи можливе об'єднання в коаліцію Партії регіонів та "Нашої України", — відповів: "Швидше за все, так!" І процес пішов. Перебуваючи в Луганську, 22 січня один з лідерів НСНУ Давид Жванія на прес-конференції абсолютно заперечив можливість блокування "Нашої України" з БЮТ, але зазначив, що найприроднішим союзом вважає об'єднання НСНУ та ПР.

Цей сигнал почули і в регіонах, де процес інтеграції набув просто-таки непристойних форм. Зокрема, у Кримській автономії до першої п'ятірки виборчого списку "Нашої України" входить такий собі Андрій Припутников. Цей діяч, перебуваючи в списках НСНУ,далі залишається одним із лідерів... фракції Партії регіонів в кримському парламенті. Словом, до цього усе йшло. І, на превеликий жаль, сьогодні заява Богатирьової про будівництво "осі Ющенко — Янукович" виглядає логічною та реальною як ніколи.

Чим це все може закінчитися, як ви гадаєте?

— За даними соціологів, Партія регіонів набере голосів принаймні втричі більше, ніж "Наша Україна", тож зрозуміло, хто буде диригувати в коаліційному оркестрі. Залишилося тільки з'ясувати, хто саме (Безсмертний чи Зварич) буде бігати по сигарети для Ахметова до парламентського буфету. Додайте до цього ще політичну реформу з урізаними повноваженнями Президента і розширеними прем'єрськими функціями — і в сухому залишку виходимо на тотальний реванш Януковича. Адже саме він, очевидно, хоче стати прем'єр-міністром "оновленої України". Чи, може, Ринат Ахметов? Також не можна відкидати такої можливості. Бо й сам Віктор Федорович зазначив, що амбіції його молодшого колеги сягають не лише прем'єрського, але й президентського крісла. Сьогодні "Наша Україна" по всій країні розмістила рекламні біг-борди з лаконічним закликом "Не зрадь Майдан!" Враховуючи об'єднавчі зусилля "нашоукраїнців" з Партією регіонів Януковича, сьогодні це гасло звучить найактуальніше, однак, як на мене, не має до "Нашої України", на жаль, ніякого стосунку. "Будь пильний, не зрадь Майдану!" — це гасло тих мільйонів людей, які перемогли під час Помаранчевої революції нахабство, брехню, фальсифікації і які, мабуть, навіть у страшних снах не можуть собі уявити єднання з "проффесорами" кримінального світу.

Василь МЕЛЬНИК, «Експрес»

http://www.expres.ua