Рай на землі. Репортаж із кримської дачі Януковича

Рай на землі. Репортаж із кримської дачі Януковича

Будинку Президента Віктора Ющенка у Карпатах, поблизу Татарова журналісти присвятили безліч публікацій в газетах та зробили чимало телевізійних сюжетів. Разом з тим преса чомусь повністю ігнорувала не менш цікаву тему: де розслабляється людина, яка ледь не стала Президентом, яка до останніх днів кучмізму займала поважний державний пост. Іншими словами, про заміські резиденції Віктора Януковича якщо й згадували, то якось мляво.

Мабуть, саме тому, що не він став главою держави, та й взагалі з півроку про нього майже не згадували. І він про себе знати не давав. Але час відновити спаведливість! Тим паче, що Віктор Федорович зараз «номер один» у соціологічних рейтингах, йому світить перемога на парламентських виборах. Тож «Обоз» вирішив виправити таку несправедливість і написати про дачу Януковича.

Але щоб написати, спочатку треба її знайти. Шукати вирішили не в Карпатах. Якщо вірити статистиці, то донецькі більше полюбляють не гори, а море. Принаймні, якщо поглянути на перелік донецьких фірм та фірмочок, які ведуть бізнес на півострові. Перші «наводки» довелося шукати в Інтернеті. Запит «Дача Януковича в Криму» приніс неочікуваний результат – єдиний невеличкий текст під назвою «Крымская "дача" Юлии Тимошенко намного крутее «дачи" Януковича». «По словам источника, оба дома находятся почти рядом друг с другом, фактически, под стенами Никитского ботанического сада. По словам месных жителей, "дача" Януковича по сравнению со строением, принадлежащим Тимошенко, выглядит не более чем скромным домиком», - йшлося в інформації.

Видео дня

Ого! – думаю, - можна одним махом вбити двох зайців. Тож вирішено – вирушаю в Крим. Місцеві жителі «Нікіти» про «круту» дачу Тимошенко нічого не чули, зате кожного перехожого не здивувало запитання про дачу позаминулого прем’єра. Мені одразу показали, де шукати «скромний домик» Януковича: «Йдіть до моря, зразу побачите, що вам треба». Уточнили, що дорога до будинку Януковича лежить через КПП закритого пансіонату «Чорноморець». Мовляв, там часто бачили ескорт лідера "Регіонів". Охоронець на вході, щоправда, все заперечував, але під час розмови все намагався плечем затулити наліпку Партії Регіонів за собою, начебто вона про щось могла свідчити. А ще він категорично заперечував проти проходу журналістів на територію курортно-санаторного комплексу. Тому діяти вирішили старим перевіреним способом –пересуватися повз огорожу.

Спочатку йшли залісненим гірським схилом біля височенного паркану «Чорноморця» з «рабіци». Згодом паркан став трьохметровим бетонним, з частоколом, колючим дротом на горі, весь натиканий відеокамерами. Через паркан було видно, як зсередини гарна кована огорожа оперізувала схил. «Значить, санаторій Чорноморець закінчився, починається щось інше»,- вирішили ми… Це «щось інше» охороняли дуже серйозно. Не минуло півхвилини, делегація журналістів підійшла до бетонного паркану, а за парканом вже почулися стурбовані голоси охорони. Кілька хлопців тінню рухалися за нами з внутрішньої частини паркану, але не вступали в діалог. Це лише підтверджувало наші підозри. Що не кажіть, а санаторій, хай навіть такий крутий, як 2Чорноморець", де номери коштують 400 доларів, так би не охороняли.

Нарешті ми піднялися на горбок, і за бетонним парканом відкрився вид на шикарну віллу, яка парила в клубах легкого туману. На жаль, туман не дозволив зробити фотознімки. Тож ми вирішили прийти в інший день, а натомість почали спілкуватися з сусідами «хатинки». Вище по схилу зайшли в двір хатинки-розвалюхи, звідкіля вийшла жінка. «Ви шукаєте дачу Януковича? - перепитала нас жіночка, яка назвалася Люба. - Так от же вона! Прямо перед вами!» - і Люба показала рукою вниз схилу, звідкіля щойно ми й піднялися. «А звідки ви знаєте?», - намагалися ми розвинути тему. «Всі знають. Наші, місцеві там на будівництві працювали. Бачили, а потім нам розповіли», - зізналася Люба.

В цей час до хати підійшов літній чоловік, який працює на сусідньому будівництві. Він розповів, що кілька раз бачив Віктора Федоровича на віллі. «Останній раз він тут був, коли ще лежав сніг, в січні», - уточнив чоловік. Ще один будівельник зізнався, що сам працював на будівництві й керівництво не втаємничувало, для кого будується «хатинка».Однак на Януковича він працював лише два дні. Не сподобалося ставлення до працівників. «Будувала югославська команда, їхній виконроб нас постійно матюкав по-сербськи, завантажував роботою. Будували день і ніч». «А скільки платили?» «80 центів на день», - зізнався будівничий.

На наступного дня я не втрималася, щоб не піти в сільраду для з’ясування офіційної інформації про хатинку. Селище Нікіта, де знаходиться відомий ботанічний сад, належить до Масандрівської сільської ради. Голови на місці не виявилось - у виборчій відпустці. Журналістів прийняв заступник голови сільради Олександр Чайковський. На запитання журналістів він ствердно кивнув головою, мовляв розумію, який будинок ви маєте на увазі. «Я теж чув, що це будинок Януковича. Місцеві його називають дачею Януковича, ми ж його називаємо Чайний будиночок. Бо, розумієте, прямих доказів, що це будинок Януковича, немає», - зізнався заступник голови сільради.

Він розповів, що земля, де зараз розташований «Чайний будинок», був переданий ФДМ у приватну власність санаторію «Чорноморець», а той, в свою чергу, продав її донецькій фірмі ООО «Дельфин 2001». За його словами, будівництво чайного будиночку почалося в 2004 році (тоді Янукович був прем’єром – авт.). «Приватизовані землі курортно-санітарних комплексів по сто разів перепродаються, може, там Янукович, може - ще хтось. А що там всередині, чи є там золоті унітази - нас не цікавить», - заявив Чайковський. Він додав, що жодних порушень закону не виявлено. «20 разів до нас приїжджали працівники прокуратури, цікавилися цим будинком, а порушень не знайшли», - аргументував заступник голови сільради. Хоча порушення закону тут можна побачити неозброєним оком: пляж навпроти чайного будиночку огорожений чотирьохметровим бетонним парканом, хоча в законі існує заборона на приватизацію прибережної смуги. Голова сільради пояснив це досить туманно: «А що стосується закриття прибережної смуги, то це традиція з радянських часів, коли санаторії огороджували їх парканами».

Нарешті, ще одна зачіпка. Чайковський доводив журналістам, що будинок побудований на землі, яка належала санаторію «Чорноморець». А працівники винзаводу «Масандра» стверджують, що земля належала виноробам, там садили виноград. Але про це - пізніше. «Кажуть, в "Никіті" є дача Тимошенко?», - перепитали ми Чайковського. Той заперечив. Лиш додав, що ніхто з нової влади на пляжах в межах Масандрівської території не оселився: «Вся прибережна смуга у нас вже поділена за старої влади, немає куди вписатися новій владі зі своїми дачами. Хіба що когось видавити», - пояснив Чайковський.

Після цієї розмови мені закортіло детально ознайомитися з чайним будиночком. На цей раз, щоправда, охорона була значно агресивнішою. Як тільки їхні камери «засікли» біля паркану гостей, кілька охоронців оточило й в доволі жорсткій формі зажадали від нас йти геть з чагарників під парканом. Однак аргументи в охорони були слабуваті – вони не могли пояснити, з якого дива охороняють нічийні хащі від журналістів. Тож, вилаявшись, стражі пішли ні з чим.

А ясна погода сприяла приємній прогулянці. З пагорба, де розташувалась наукова колекція винограду, було добре видно двоповерховий жовтенький будинок під червоним дахом, блакитний басейн зі спущеною водою, дерев’яні шезлонги на терасі, численну охорону та нещодавно розбитий парк. Місцеві кажуть, що пальми завезли з Італії.

Робітники, які обрізали виноград, теж підтвердили «Обозу», що внизу - дача Януковича. Поскаржилися, що на схилі біля будинку, де розбитий новий парк, ще два роки тому також були плантації для селекції Масандрівського винзаводу. «Цінну колекцію просто викорчували й викинули на смітник», - поскаржився науковий працівник винзаводу, який назвався Миколою Петровичем.

Коли винороби дізналися про мету нашої появи в їхніх краях, то із задоволенням дозволили попрацювати на своїх плантаціях, які поряд з «фазендою Януковича». Отже, нам випала можливість перевірити на пильність охорону Віктора Федоровича. Попередня думка про те, що охорона дачі Януковича на порядок краща морпіхотинців на мисі Сарич та силовиків на дачі Юшенка, де мені довелося побувати без особливих перешкод, не підтвердилась.

Майже півгодини я зачаровано фотографувала дачу з мінімальної відстані. Варто було лише зістрибнути з метрової висоти, щоб потрапити прямо на двір «Чайного будиночка». Охорона все це неподобство просто проморгала.

З цього ракурсу було видно тенісний корт над берегом моря, вкритий свіженькою зеленою травичкою, невеличке штучне озерце в обрамленні пальм, і навіть струмочок. Нарешті, ми з журналістами НТН вирішили оглянути об’єкт з боку моря. Виявилось, що у "Нікіті" потрапити на пляж важче, ніж у гості до Януковича. Вся прибережна смуга поділена між пансіонатами та огороджена величезними бетонними парканами. Біля 500-метрового пляжу Януковича – найвищий паркан, метри в чотири заввишки. Ліва частина пляжу ще не облаштована – там лиш гора завезених брил, а права – повністю готова. Далеко в море виходить причал, пляж засипаний дрібною рябою галькою, а під горою - білосніжний й схожий на корабель пляжний будинок. Одного не вистачало - на хвилях біля причалу не колихалась яхточка.

Але, мабуть, це тимчасово.