Небоженко: «Не олігархове це діло…»

Небоженко: «Не олігархове це діло…»

Віктор Небоженко, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр», відповів у короткому бліці на запитання «Обозревателя». Нас (що не дивно!) цікавили парламентські вибори-2012, точніше, їхній мажоритарний «аспект».

Видео дня

- Пане Вікторе, хто з топових політиків, на вашу думку, балотуватиметься по мажоритарних округах?

- Медведчук піде. Кучма – ні. Ющенко, думаю, піде. Тимошенко піде по списку. Хто там у нас іще такий великий є?.. Коломойський? Ні, Коломойський не піде. Не олігархове це діло – ходити по мажоритарних округах. Але ж сенсація буде не в цьому. Сенсація в тому, кого з «крутих» Партії регіонів не візьмуть у список.

- І кого ж не візьмуть?

- Ну от дивіться, як розчавили Ландика. А він десять років був в партії. Там зараз такі процеси, які БЮТу та «Нашій Україні» просто й не снилися. Просто шекспірівські пристрасті… Уявіть, що люди, які протягом десятиліття піднімали Партію регіонів, можуть опинитися поза списками. І з різних причин.

- Вони від цього виграють чи програють?

- Та це просто мрія – відірватися від залежності. Перемогти на окрузі і лишитися в парламенті. А так ти пройшов по списку, заплатив величезні гроші, але тебе принижують, заставляють піднімати не ту руку, яка в тебе чухається. Хоча, з іншої сторони, хтось це сприйме як образу – йти по мажоритарці. Це ж треба щось говорити виборцям… Так що ситуація виникне непроста – в і центральній Україні, і у Києві.

Я просто не заздрю тим, хто балотуватиметься в Києві – тут може зав’язатися досить агресивне спілкування між кандидатами та публікою. Хтось, може, років 30 не спілкувався з людьми, не знає навіть, чи є метро в Києві, а йому кажуть – йди і говори з населенням. Хтось, може, собі гвинтокрил прикупив (маленький, але такий саме, як у президента), а його змушують йти по мажоритарному округу. Але подивимось…

- Ви думаєте, на заході країни буде менше скупчення топових кандидатів? В основному вони будуть зосереджені на сході, в центрі та у Києві?

- Так. На заході все буде простіше, бо ні у БЮТу, ні у «Нашої України», ні у «Свободи» немає серйозних мажоритарників.

- Стосовно БЮТ. Хто з нинішніх «списочників» піде по мажоритарці?

- Хтось з тих, хто більше тяжіє до Регіонів, ніж до БЮТу, хтось з оточення Пинзеника, приміром… Можливо, по Одеській області піде Кожем’якін…

- Кожем’якін? А він хіба не належить до «правлячої верхівки», якій вже гарантовані місця у прохідній частині списку?

- Ну то й що, що належить?.. Юля буде список оновлювати, Партія регіонів буде список оновлювати. І Тимошенко, і Янукович прекрасно розуміють, що потрібні свіжі сили. Уявіть собі, що Чечетов у 46 раз потрапляє до парламенту… От його якраз і пустять по мажоритарному округу… Оновлення списків обов’язково буде: одні зі «старожилів» не справились, інші – надто довго в парламенті, треті – не відповідають стратегії, четверті – грошей достатньо не мають…