newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Головний податківець: певна корупційна складова досі існує всередині Міндоходів

Головний податківець: певна корупційна складова досі існує всередині Міндоходів

З вікон кабінету заступника міністра доходів і зборів Ігоря Білоуса відкривається неймовірно гарний вид на лівий берег Києва. " Я, коли вперше прийшла сюди на співбесіду з приводу роботи, не могла стримати захвату", - зізналася помічниця Білоуса Ярина. Поки чекаємо міністра - милуємося краєвидом.

Видео дня

Перед початком розмови нас попередили, що Ігор Олегович може виділити на спілкування не більше години - щільний графік. Розмова вийшла насичена.

Заступник міністра доходів і зборів з питань податкової політики Ігор Білоус розповів "Обозревателю", як при попередній владі бізнес ухилявся від податків, пояснив деталі податкового компромісу та принципи кадрової політики відомства.

А також розповів, за що деяким співробітникам міністерства варто було б відрубати руки, та поділився своїм баченням того, чому Україна – не Грузія.

Краєвид з вікна заступника міністра Ігоря Білоуса. Фото Юрія Нагорного

Ви говорили про те, що було розкрито багато схем уникнення сплати податків. Які саме?

Багато схем було розкрито за результатами попередніх періодів, вони також розкриваються щомісяця після того, як подаються декларації. Ми працюємо разом із Генпрокуратурою і МВС, по певних статтях (205, 212) заведено справи. Разом з міліцією вже деякі справи доведені до кінця, зокрема ми закрили 11 конвертаційних центрів. Але ми зараз говоримо про невеличких гравців, по супервеликих площадках роботу ще веде спільна робоча група - СБУ, МВС, Генпрокуратура і податкова міліція. Зараз це все робиться досить таємно, бо є імовірність витоку інформації. Ми робимо багато спільних дій: слідчі операції, виїзди, обшуки. Зараз це все йде вже до арештів.

А Ваші теперішні підлеглі приходили самі повідомляти про ці схеми чи вони воліють приховувати таку інформацію?

Постійно приходять і повідомляють. Є внутрішня система агентурних даних. Тут уже варто говорити не про історію, бо, як правило, задіяні у схемах компанії живуть певний час, потім помирають, створюються нові структури і т.д. Зараз, я думаю, доцільно говорити про ті схеми, які існують сьогодні, а вони дійсно існують, хоч і не на системному рівні.

Певна корупційна складова досі існує всередині нашого міністерства

Раніше ця проблема існувала під ковпаком міністерства. Зараз такого ковпака немає, і ця партизанщина опустилася на рівень нижче, пішла на рівень районів і областей. Там відбуваються певні корупційні домовленості, тому ця діяльність існує і нині, хоча розцінки впали, наскільки мені відомо, і число цих партизанів зросло.

Ігор Олегович працює в кабінеті, в якому нічого не змінював з часів Олександра Клименка - зміна дизайну та перестановка меблів зараз не на часі

Одна з причин того, що ці явища досі існують, - велика нестабільність: і макро, і мікро, і політична. Ви бачите, що відбувається на Сході, ви бачили, що відбувалося в Криму. Процвітає кримінал, і його насправді набагато більше, ніж ми собі уявляємо, в тому числі, не лише на Сході. У дуже багатьох людей є зброя.

Впала ділова активність, впали обороти в бізнесу, люди хочуть і далі багато заробляти і не зовсім - платити податки, тому далі тривають різні партизанські дії. Певна корупційна складова досі існує всередині нашого міністерства, а також в інших органах. Система велика: нас 50 тисяч, міліції – 300 тисяч, 30 тисяч СБУ, прокуратури – тисяч 20. Тобто це монстр. Ми – не Грузія, нас не три мільйони, де можна всіх загнати в якийсь піонерський табір і пояснити, як треба жити далі. На жаль, за три місяці систему дуже важко поміняти.

Що вдалося вже зробити? Ми вже досить швидко навчилися знаходити й ідентифікувати ті елементи, за допомогою яких робляться ці всі оборудки. Ми бачимо вже зараз не тільки неправдиву ПДВ-декларацію. Ми можемо ідентифікувати проблему на рівні податкових накладних, які заходять в Єдиний реєстр, і одразу говоримо з тими інспекторами чи головами інспекцій про те, чому так сталося. Виникає питання: або інспектори з ними у змові, або це халатність, або це бездіяльність – потрібно зробити відповідні висновки.

Навпроти столу в кабінеті - годинник і телевізор, щоб завжди бути в курсі подій, що останнім часом дуже бурхливо розвиваються

Насправді зроблено велику роботу. Створено спільну з СБУ групу відомчої безпеки, працює і внутрішній контроль. Разом з ГПУ ми працюємо над найрезонанснішими справами: це стосується колишнього керівництва країни і тих людей, які були пов’язані на системному рівні. Там зараз розглядаються декілька гучних справ, але всі вони перебувають на стадіях внутрішнього розслідування. Деяких працівників ми вже звільнили. Але кричати про це на всю країну немає змісту, бо одних звільнив – пішов ефект, але треба дивитися за іншими. Це не те, чим треба хвалитися.

Бюджет ми виконали за рахунок боротьби з тіньовим ПДВ, а це майже мільярд

На фоні цієї всієї боротьби ми ще ж збираємо податки, чомусь про це ніхто не говорить, але я хочу звернути увагу на те, що ми виконали бюджет в березні, виконали в квітні на рівні більше 100%. І ми зараз намагаємося виконати бюджет, що є неймовірно важким завданням на фоні всіх подій.

Щодо виконання бюджету. Наскільки коректними можна вважати ці показники (понад 100% у порівнянні з минулим роком), враховуючи зростання рівня інфляції, падіння виробництва і т.д.?

Тут не тільки інфляція, ще можна згадати про курс валют, ще можна згадати про падіння ділової активності, падіння промислового виробництва… Насправді цифри коректні. Більше того, у квітні ми виконали бюджет зі скороченням переплат.

Якщо подивитися на статистику минулого року, то можна дуже чітко побачити, за рахунок яких прохань, запрошувань, вимагань з бізнесу виконувалися показники. Зараз ми відійшли від цього, нам реально вдалося скоротити обсяги переплат.

Зараз проходить дуже багато внутрішніх перевірок, ми багатьох ловимо на хабарах, на дрібних речах. Ми багато дуже енергії і часу витрачаємо на з’ясування "who is who" в нашій організації

Бюджет ми виконали за рахунок боротьби з тіньовим ПДВ, а це майже мільярд. Крім того, додатково отримали мільярд в акцизі. Я насправді пишаюся цими результатами, тому що це результат нашої спільної діяльності з податковою міліцією, яка придушила ринок "чорних" підакцизних товарів. Це реальні гроші, які ми направили у загальний фонд - з нього виплачується пенсія, фінансується армія і т.д.

Як Ви відбираєте в міністерство людей - тих, які не братимуть хабарі? Дехто пропонував використовувати для цього детектор брехні. Ви дослухалися до цих порад?

Наш головний критерій – відповідальність чи безвідповідальність: як люди ставляться до роботи, яким чином вони виконують свої обов’язки. Зараз проходить дуже багато внутрішніх перевірок, ми багатьох ловимо на хабарах, на дрібних речах. Ми багато дуже енергії і часу витрачаємо на з’ясування "who is who" в нашій організації.

Детектор у нас є, є також відповідний спеціаліст, і в деяких випадках ми будемо вибірково залучати людей до перевірки на детекторі. Поки що ми не доходили до цього, тому що влаштуванням додаткового гестапо й залякуванням людей в період і так великої демотивації й невизначеності ми значних результатів не доб’ємося.

Зараз у нашій організації відбувається такий собі "броунівський рух": хтось на лікарняному, хтось у відпустці уже 90 днів, хтось судиться з нами через неправомочне звільнення і т.д., тому у на0є багато людей, які виконують обов’язки за інших, а ті – виконують обов’язки ще за інших. А тут ми ще не встигли поміняти кадри в деяких департаментах, тому що їх 500, чи 700, чи 1,5 тисячі. А тут у нас іще 2 тисячі вакансій в аудиті, а туди ніхто не йде, бо там треба ставити підписи про відповідальність, і люди не хочуть іти, бо зарплата 3 тисячі. Це дуже складний механізм, і складна проблема, і зараз її ще більше ускладнити буде неправильно, я вважаю.

Тому потрібно чітко розписати правила гри, і тоді щодо тих, хто не гратиме за цими правилами, буде застосовано відповідальність різного характеру: дисциплінарного, адміністративного, кримінального.

А яка кількість працівників у Вас в міністерстві?

Зараз близько 60 тисяч разом з митницею.

Зараз у Вас під міністерством шумно мітингують противники Вашої кадрової політики. Що плануєте з ними робити?

Мітингують досить креативно і шумно - з бірібаном і дзвоном

Ці пікетувальники підтримують тих людей, яких ми звільнили, коли сюди прийшли. Ми, фактично, припинили існування системних площадок, а це все дуже великі гроші. І ми чітко знаємо, що це замовна акція. Як сказав Яценюк, ми не повинні вести переговори з терористами, і я не веду переговори з учасниками замовних акцій.

Погляньте на "фейси" тих людей, які там стоять, і ви все зразу ж прекрасно зрозумієте: що це за люди і що вони можуть вимагати. Ви у будь-кого там запитайте, за що він там стоїть: вони вам не скажуть толком. Мені дуже шкода, що зараз наш Майдан, який фактично повинен би був уже розійтися і зайнятися нарешті справами, використовується в різноманітних акціях. Я дуже хочу вірити, що люди, які справді стояли на Майдані, не беруть участі в цій замовній акції. У мене такі-от барабанщики стоять то в Черкасах, то в Чернігові, то в Одесі, то в Сумах… Навіть у моєму рідному Тернополі, а потім виявилося, що вони хочуть забрати якусь будівлю.

Серед того, що Ви зараз робите – "податковий компроміс" для тих, хто раніше ухилявся від сплати податків. Розкажіть про нього детальніше. Чи не буде він несправедливим для людей, які сумлінно платили податки всі ці роки?

Ні, не буде несправедливим, адже "податковий компроміс" – це право, а не обов’язок. Тобто той, хто вважає, що він не винен, нікуди не йде і нічого не "компромісить". Повірте мені, той компроміс народився не тому, що я сів і придумав його. Це десятки зустрічей з бізнесом, спільно з міліцією, спільно з Міністерством фінансів, багаторазові обговорення на урядовому комітеті, обговорення особисто з прем’єр-міністром, який, між іншим, теж має фінансову освіту, обговорення з Нацбанком, обговорення маси схем з людьми, які ухилялися, обговорення з митницею…

Це масивна робота за два місяці. Ми відпрацювали ці всі схеми, поклали це в текстовку, і народився законопроект. Варіантів цього закону було багато, і, в результаті, прийшли до такого його бачення, згідно з яким, податковий компроміс – це є можливість почати нове життя для бізнесу, який користався так званими програмами мінімізації й працював у цих програмах протягом трьох років.

Це право надати дуже важливо, бо якщо ми його не надамо, то всі правоохоронні органи підуть перевіряти цих хлопців і дівчат. Люди просто не розуміють, якою буде хвиля перевірок – не сховатися. Тому це все пахне величезною корупційною хвилею різноманітних перевірок, яку буде неможливо контролювати.

З нефункціональних речей в кабінеті - лише прапор та рамка з фото на столі

Відповідно до нашої пропозиції, люди, які добровільно задекларуються, отримають можливість сплатити невеличкий відсоток від своїх зобов’язань, а взамін - право певної амністії: адміністративної, кримінальної і фінансової. Більшість з тих, хто прийде, вже прийшли до нас, дехто вже подав уточнюючі декларації, вони вже платять штрафи. Державі це зробити не коштує нічого, а бізнес завжди має вибір – він може на це піти або не піти.

Насамперед, зацікавлений в цьому інструменті бізнес, який змушували працювати в цих схемах. Бо дехто в них працював добровільно, а дуже багатьом людям, особливо середньому і великому бізнесу, просто говорили, що або вони будуть працювати у цих схемах, або їх робота буде дуже ускладнена.

Зараз ми розробляємо аналітичний підхід, який дозволить нам повністю розкрити кожну схему, а не бігати за неіснуючими людьми або бомжами, які є фіктивними директорами нечесних фірм. Наша ІТ-система дозволяє все це побачити, але це забере певний час. І звичайно, є люди всередині нашого міністерства, які роблять певні дії, через які стає неможливим побачити всі порушення.

Ми цих людей потроху висмикуємо, караємо. Якби це все відбувалося кілька століть тому, ми б руку відрубували, і в нас в міністерстві багато б безруких людей ходило. На жаль, зараз ми так не можемо робити, ми працюємо в певному правовому полі. Тому ми пропонуємо закон про податковий компроміс, його деталі всі бажаючі можуть побачити у нас на сайті, і ми абсолютно відкриті до обговорення.

По завершенню періоду дії компромісу (згідно з законом, це буде 60 днів), ми просто опублікуємо списки податкових ям, тих компаній, які називаються транзитерами, партизанами. Все це буде публічно. Усі ці списки буде передано в прокуратуру, в МВС, в податкову міліцію, і тоді почнеться полювання, проте ті люди, які амністуються, матимуть право жити спокійно, і ми з ними почнемо нове життя.

Зараз ми працюємо над реформами. Якщо я бачу, що бізнесу треба дати який-небудь перехідний період чи мораторій на перевірку, щоб це допомогло їм в кінці року заплатити суттєвий ПДВ, податок на прибуток і т.д., то я це робитиму. Багато великих бізнесів переходять вже на білу зарплату, незважаючи на весь крик і шум навколо єдиного страхового внеску (ЄСВ), бо всі розуміють, що рано чи пізно ми станемо більш цивілізованою державою, і тоді прозорість бізнесу відбиватиметься на його вартості, тобто на капіталізації.

У нас дуже багато політиків - аж 450 депутатів і ще багато в уряді - які говорять лозунгами. Я прийшов сюди з бізнесу, і знаю, що лозунги приводять до лозунгів. А я би хотів зробити щось, що лишиться після мене.

Я розумію, що рано чи пізно повернуся в бізнес, бо життя будь-якого чиновника на посаді обмежене. У мене є певний час, коли я можу щось зробити, от ми й намагаємося щось робити.

Другу частину інтерв’ю, в якому мова піде про скорочення кількості податків, про проблеми з поверненням ПДВ та долю спеціалістів-податківців, які змушені були покинути Крим, читайте на "Обозревателе" 30 травня.