Данилюк - це фейєрія самопіару, або Як привласнювати чужі здобутки

олександр данилюк

У понеділок, 6 лютого, Міністр фінансів Олександр Данилюк дав прес-конференцію. Те, що Данилюк у своєму звіті про роботу у 2016 році абсолютно не оперував хоч якимись цифрами, свідчило про спонтанність його виступу. Говорити про такий важливий інструмент державного менеджменту, як фінанси, загальними фразами може хіба що Президент. І то третьосортної компанії районного розливу. Хоча піару було багато, Данилюк вимальовував журналістам, як діткам на шкільній дошці, свої здобутки теж без жодної цифри. А вони після прочитання виявлялися здобутками ДФС, Міносвіти, Мінохорони здоров’я, Міністерства соцполітики, Уряду в цілому та заслугою МВФ.

Було видно, що офіційну частину виступу Міністр фінансів, який читав то з папірця, то з планшета, намагається проїхати чим швидше. Важко займатися самопіаром, коли піаритися ні на чому.

Чому ж це все було затіяно, стало зрозуміло одразу ж після завершення урочистого спічу про здобутки України у минулому році. Коли Данилюк відклав крейду і заявив: поки ми, мовляв, тут не покладаємо рук від фінансів, голова ДФС Роман Насіров інавгурує Дональда Трампа та ще й снідає з ним.

Видео дня

Це нічого, що в акурат перед прес-конференцією Олександр Данилюк був разом з Романом Насіровим на нараді у Володимира Гройсмана, яка стосувалася виплат мінімальної зарплати. Але, схоже, Данилюку на людях потрібна була саме така фабула: я ось тут, весь ваш, а Насіров займається туризмом. Те, що Насіров – теж людина державна і не перестає перейматися іноземним інвестором для полегшення свого бюджетного ярма, Данилюк залишив за дужками. Як і те, що ДФС плідно співпрацює з американцями у впровадженні реформ.

"Там, де він був, вартує приблизно 250 тисяч доларів. Немала сума і чи задекларована вона, треба від слідкувати. Якщо це було безплатно, то чому саме керівника ДФС України запрошують безплатно на такі заходи. Може, це послуга? Може, подарунок? Українське законодавство забороняє приймати такі подарунки і послуги", – мовляв, нехай із цим розберуться НАЗК і НАБУ. Сам же Данилюк збирається ініціювати догану Насірову.

Але на секундочку, декларація Романа Насірова, який сотворив свої статки у бізнесі ще до ДФС, дозволяє йому закордонні поїздки, а догани оголошувати Данилюку забороняє Закон про держслужбу. До того ж усіх візитерів на інавгурацію і молитовний сніданок із числа е-декларантів перевіряти треба добрий рік. Тому він збирається звертатися до Кабміну з проханням покарати Насірова.

Ну, не стільки за поїздку, скільки за те, що той детально не поінформував його про впровадження реформ у ДФС та на Митниці, завдяки яким вдалося перевиконати план 2016 року більше ніж на 6 мільярдів доларів США.

Те, що Насіров дратує головного фінансового нарциса країни тривалий час, ні для кого не є секретом. Журналісти вже якось пропонували Олександру Данилюку, котрий цілий рік одиноко піарився на реформах ДФС, у той же час намагаючись перебрати під Міністерство ключові, напевно, хлібні, на його думку, функції, помінятися місцями з Романом Насіровим. Коли ж відшкодування ПДВ й адміністрування податків через підтримку Насірова з боку МВФ та Верховної Ради перетягнути під Мінфін не вдалося, дуже може бути, що Міністр вирішив підтягнути особисто під себе усю ДФС, помінявши там голову.

Те, що на цей віраж він зайшов так далеко, через Північну Америку, свідчить, що дорікнути Насірову чимось іншим, у нього підстав нема. Крім зробленого ДФС для забезпечення Бюджету 2016 року і формування підстав для Бюджету 2017-го, більше, у принципі, на дошці писати було нічого. Бо все інше у державі є похідним від цих здобутків і реформ, проведених у ДФС. "Податки – це, вибачте, все. Це медицина, освіта і тому подібне", – заявив Міністр, очевидно, зрозумівши, що збочив з дороги.

Далі Міністр потоптався по Податковій міліції і намагався вихваляти поки що мертвонароджену Фінансову поліцію. Коли ж у нього поцікавилися партійною приналежністю, напевно, щоб скласти пазли цієї прес-конференції з конкретним наїздом на керівництво ДФС, він від партій відмежувався. Сказав, що його призначила Верхова Рада. Хоча по реакції депутатів у Верховній Раді на понеділкову прес-конференцію дуже добре видно, яку партію це найбільше потішило.

Наприклад, народний депутат Журжій від "Самопомочі" одразу взявся розганяти сказане Данилюком про Насірова. Можливо, намагаючись відволікти увагу загалу від перекидання чергової вантажівки зі сміттям Садового у Черкаській області.

Політологи припускають, що через схильність фінансового Міністра до маніловщини і намагання перетягнути реальні фінанси під віртуальне міністерство, фотель захитався під самим Данилюком, а його прес-конференція з намаганням перекласти свої прорахунки на інших, є грою на випередження і демонстрацією буцімто реформаторства.

Можливо, тому під завісу пан Данилюк туманно змалював плани на наступний рік: "Ми будемо боротися з тінню". Він мав на увазі тіньовий сегмент економіки, але прозвучало це якось образно. Схоже, боротьбу з тінню, своєю, на шкільній дошці, він уже розпочав. Небезпечна це фобія.

Депутати, які не задіяні у наїздах на ДФС, порівняли конфлікт Данилюка з Насіровим приблизно як війну Дон Кіхота з вітряним млином, який намітає гроші в державну казну.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.