Останніми днями прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком було розповсюджено заяву про те, що до споживачів, які не сплачують за комунальні послуги, повинна бути застосована кримінальна відповідальність. Звісно, що така заява від одного з найвищих високопосадовців держави, не могла не сколихнути суспільство.

Чесно кажучи, особисто я дуже далека від політики, проте в черговий раз в мене склалося враження про те, що фантазії на популістські заяви нашим політикам не бракує. Отже, спробуємо розібратись, чи можливо було б реалізувати таку ідею на практиці.

Так, на даний момент відповідальність за несплату громадянином житлово-комунальних послуг, є цивільно-правовою, тобто у випадку, якщо постачальник послуги або балансоутримувач будинку (ЖЕК, ОСББ) вважає, що людина має борг, то він повинен довести це в судовому порядку. В процесі розгляду такої справи балансоутримувач/постачальник послуги повинен довести достатньо багато фактів, зокрема: те, що людина дійсно спожила послуги на ту суму, яка передбачається позовом; те, що вона є власником квартири/приміщення; те, що оплата від такого споживача дійсно не надходила.

У випадку, якщо судом буде прийнято рішення про стягнення заборгованості і воно набуде законної сили, балансоутримувач/постачальник послуг може звернутись із заявою про відкриття виконавчого провадження, і ці кошти будуть стягнуті з боржника, або, у випадку, якщо заборгованість буде перевищувати суму 10 мінімальних зарплат (12 180 гривень на даний момент), державний виконавець може накласти арешт на квартиру.

Що ж відбувається, якщо сума не перевищує 12 180 гривень або у боржника відсутні кошти для сплати? В такому випадку, теоретично, але не практично, до боржника може бути застосована стаття 382 Кримінального кодексу України – "Невиконання судового рішення". Чому теоретично? Лише тому, що міліція вважає згадану статтю "мертвонародженою" і кримінальне провадження стосовно подань державного виконавця про відкриття кримінального провадження майже ніколи не порушується.

Що стосується того, що дії по несплаті за житлово-комунальні послуги можуть кваліфікуватись як розкрадання, то таке твердження взагалі не витримує ніякої критики, оскільки, користуючись житлово-комунальними послугами, людина вступає в цивільно-правові відносини. В свою чергу, розкраданням можуть вважатись лише дії, які пов’язані з незаконним підключенням до мереж без укладення відповідного договору.

Водночас, хотілось би звернути увагу, що притягнути особу до кримінальної відповідальності можливо виключно у випадку, якщо її діяння є протиправними і передбаченими Кримінальним кодексом України, а отже, немає статті – немає відповідальності.

Саме тому, поки до Кримінального кодексу України не будуть внесені (дуже сподіваюсь), відповідні зміни в частині відповідальності за такі дії, серйозно сприймати заяви нашого прем’єра не варто.

Крім того, хотіла би наголосити, що у всіх європейських країнах діє аналогічний порядок - так, в Швейцарії, Німеччині, Франції, у випадку несплати за житлово-комунальні послуги, споживачу просто вимикають воду, світло і газ, але в жодному разі не притягують до кримінальної відповідальності.

Читайте все новости по теме "Экономический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости