УкрРус

Покарання без злочину

Останніми днями прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком було розповсюджено заяву про те, що до споживачів, які не сплачують за комунальні послуги, повинна бути застосована кримінальна відповідальність. Звісно, що така заява від одного з найвищих високопосадовців держави, не могла не сколихнути суспільство.

Чесно кажучи, особисто я дуже далека від політики, проте в черговий раз в мене склалося враження про те, що фантазії на популістські заяви нашим політикам не бракує. Отже, спробуємо розібратись, чи можливо було б реалізувати таку ідею на практиці.

Так, на даний момент відповідальність за несплату громадянином житлово-комунальних послуг, є цивільно-правовою, тобто у випадку, якщо постачальник послуги або балансоутримувач будинку (ЖЕК, ОСББ) вважає, що людина має борг, то він повинен довести це в судовому порядку. В процесі розгляду такої справи балансоутримувач/постачальник послуги повинен довести достатньо багато фактів, зокрема: те, що людина дійсно спожила послуги на ту суму, яка передбачається позовом; те, що вона є власником квартири/приміщення; те, що оплата від такого споживача дійсно не надходила.

У випадку, якщо судом буде прийнято рішення про стягнення заборгованості і воно набуде законної сили, балансоутримувач/постачальник послуг може звернутись із заявою про відкриття виконавчого провадження, і ці кошти будуть стягнуті з боржника, або, у випадку, якщо заборгованість буде перевищувати суму 10 мінімальних зарплат (12 180 гривень на даний момент), державний виконавець може накласти арешт на квартиру.

Що ж відбувається, якщо сума не перевищує 12 180 гривень або у боржника відсутні кошти для сплати? В такому випадку, теоретично, але не практично, до боржника може бути застосована стаття 382 Кримінального кодексу України – "Невиконання судового рішення". Чому теоретично? Лише тому, що міліція вважає згадану статтю "мертвонародженою" і кримінальне провадження стосовно подань державного виконавця про відкриття кримінального провадження майже ніколи не порушується.

Що стосується того, що дії по несплаті за житлово-комунальні послуги можуть кваліфікуватись як розкрадання, то таке твердження взагалі не витримує ніякої критики, оскільки, користуючись житлово-комунальними послугами, людина вступає в цивільно-правові відносини. В свою чергу, розкраданням можуть вважатись лише дії, які пов’язані з незаконним підключенням до мереж без укладення відповідного договору.

Водночас, хотілось би звернути увагу, що притягнути особу до кримінальної відповідальності можливо виключно у випадку, якщо її діяння є протиправними і передбаченими Кримінальним кодексом України, а отже, немає статті – немає відповідальності.

Саме тому, поки до Кримінального кодексу України не будуть внесені (дуже сподіваюсь), відповідні зміни в частині відповідальності за такі дії, серйозно сприймати заяви нашого прем’єра не варто.

Крім того, хотіла би наголосити, що у всіх європейських країнах діє аналогічний порядок - так, в Швейцарії, Німеччині, Франції, у випадку несплати за житлово-комунальні послуги, споживачу просто вимикають воду, світло і газ, але в жодному разі не притягують до кримінальної відповідальності.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги