Півроку з урізаним ЄСВ: ефект нульовий

14т

Пройшло 6 місяців після зниження єдиного соціального внеску з 38% (у середньому) до 22%. Що відбувається з надходженнями цього платежу, який формує ресурс для виплати пенсій? На мал.1 наведено оперативні дані щодо помісячних надходжень до Пенсійного фонду (до відповідного місяця 2015 року).

Неозброєним оком видно, що з цієї динаміки "випирає" січень, бо в ньому існують так звані перехідні виплати, за якими нарахування ЄСВ проводилися за старими ставками. А тому для виявлення "чистого ефекту" зниження відповідну динаміку оцінимо без січня, але вже наростаючим підсумком (мал.2).

ЄСВ у 2016 році було знижено на 39% (з 36% до 22%). А надходження коштів до Пенсійного фонду за лютий-червень зменшилися на 36%. Пам’ятаю, як дехто з читачів мого минулого повідомлення побачив у цьому ефект легалізації, адже ж не впали надходження на 39%, а тільки на 36%!

Підстав для таких висновків, на жаль, немає. Бо треба врахувати дію певних інших чинників.

На розмір номінальної зарплати мають значний вплив два чинники: прийняття адміністративних рішень щодо підвищення мінімальних зарплат та інфляція. У вересні 2015 року була на 13,1% підвищена мінімальна зарплата (з 1218 до 1378 грн.). І ця підвищена зарплата виплачувалася з початку 2016 року. У травні 2016 року вона була підвищена ще на 5,2% (з1378 до 1450 грн.). А це впливає на пенсійні доходи. У 2012 році не було ніякого зниження ставок ЄСВ, а зарплата зросла (червень до червня) на 15%, у 2013 році – на 9%.

Зарплата також реагує на інфляцію. У 2015 р. мінімальна зарплата не підвищувалася жодного разу, але номінальна зарплата (червень до червня) зросла на 19%. Економіка зреагувала на велику інфляцію, що за підсумками року сягнула майже 25%.

Якщо до уваги взяти лише динаміку зарплати, зумовлену підвищенням її мінімального розміру, стає очевидним: ніякої легалізації доходів не відбувається. Ефект зниження ЄСВ нульовий. Хоча – чому нульовий? Українських пенсіонерів позбавили джерела виплати пенсій.

Читайте все новости по теме "Экономический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости