УкрРус

Другий Святвечір: традиції, обряди та прикмети

Напередодні свята Богоявлення, яке відзначається 19 січня, християни східного обряду святкують Надвечір’я Богоявлення, яке у народі ще зветься Другий Святвечір або ж Голодна Кутя. Так само, як і в Різдвяний Святвечір, у цей день слід дотримуватися суворого посту, а увечері християнські родини збираються за святковим столом.

Трапезу розпочинають, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають лише пісні страви: смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар тощо. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху – хлібину, "щоб хліб родився". По вечері діти проганяють кутю: вибігають з хати і палицями б'ють знадвору в причільний кут, примовляючи:

Тікай, кутя, із покуття,

а узвар - іди на базар,

Паляниці, лишайтеся на полиці,

а "дідух" - на теплий дух,

Щоб покинути кожух!

Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати. Щедрувальники носять із собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки господарю вручити гілочку. А коли надворі запанує темрява, родина виносить із дому "дідуха" й спалює в садку або десь в іншому місці - "пускає на теплий дух". Ці магічні дії відображають прощання з зимою, спалення зими й закликання весни. Попіл зі згорілого "дідуха" зазвичай розкидають по городу - на добрий урожай.

У цей день у храмах також здійснюється велике освячення води, яку потрібно надпити під час Святої вечері.

За народними прикметами, якщо цього дня заметіль, сніг і поземка - бути хорошому врожаю. Якщо зоряна ніч на Водохрещу - буде врожай ягід, гороху і хліба. Сильні південні вітри 18 січня передвіщають грозове літо, а заметіль на Водохрещу приносить заметіль на Масляну.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги