Напередодні свята Богоявлення, яке відзначається 19 січня, християни східного обряду святкують Надвечір’я Богоявлення, яке у народі ще зветься Другий Святвечір або ж Голодна Кутя. Так само, як і в Різдвяний Святвечір, у цей день слід дотримуватися суворого посту, а увечері християнські родини збираються за святковим столом.

Трапезу розпочинають, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подають лише пісні страви: смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар тощо. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху – хлібину, "щоб хліб родився". По вечері діти проганяють кутю: вибігають з хати і палицями б'ють знадвору в причільний кут, примовляючи:

Тікай, кутя, із покуття,

а узвар - іди на базар,

Паляниці, лишайтеся на полиці,

а "дідух" - на теплий дух,

Щоб покинути кожух!

Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати. Щедрувальники носять із собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки господарю вручити гілочку. А коли надворі запанує темрява, родина виносить із дому "дідуха" й спалює в садку або десь в іншому місці - "пускає на теплий дух". Ці магічні дії відображають прощання з зимою, спалення зими й закликання весни. Попіл зі згорілого "дідуха" зазвичай розкидають по городу - на добрий урожай.

У цей день у храмах також здійснюється велике освячення води, яку потрібно надпити під час Святої вечері.

За народними прикметами, якщо цього дня заметіль, сніг і поземка - бути хорошому врожаю. Якщо зоряна ніч на Водохрещу - буде врожай ягід, гороху і хліба. Сильні південні вітри 18 січня передвіщають грозове літо, а заметіль на Водохрещу приносить заметіль на Масляну.

Читайте все новости по теме "Женский блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости