"Політична психіатрія": як катують українських політв'язнів у Росії

3.7т

30 липня 2015 року Станіслав Клих передав скаргу до Європейського суду з прав людини, в якій детально описав усі катування і жорстоке поводження через які йому довелося пройти протягом тривалого періоду ізоляції (коли до нього нікого не допускали ні українського консула, ні незалежних адвокатів).

Клих описував, що йому наносили побої, змушували стояти на колінах на матеріалі через який у нього ще довго виднілися шрами (він демонстрував їх у ході судового засідання). Він розповідав про те, що його накачували алкоголем й вводили невідомі речовини. Окрім того його тримали без води і їжі і це призвело до стану дистрофії. Власне, частково через це він навіть не міг тримати у руках речі. Останнє було пов'язано й з тим, що у нього були вивернуті кисті рук, адже його постійно приковували до грат. В його справі також мало місце катування струмом (як і Миколі Карпюку, Клиху проводили струм через статеві органи).

На жаль, ці всі жахливі злочини, які вчинялись для того, щоб вибити зізнання в абсурдному звинуваченні пройшли не безслідно. Перші ознаки зміни поведінки вже давно почала спостерігати його адвокат Марина Дубровіна. Власне, тоді вона зауважила, що перебуваючи в СІЗО в Грозному йому вводять якісь препарати, що впливають на його поведінку, роблячи його емоціно-спокійним. Станіслав Клих тоді казав, що йому дають медикаменти "для спокою чоловіків". Втім, коли адвокат звернулася за роз'ясненнями, її запит так і не задовільнили. Згодом стан здоров'я Клиха став погіршуватися і це стало очевидно усім... апогеєм історії стала його відмова від незалежного адвоката.

Слід нагадати, що у лютому 2016 року була проведена судово-медична експертиза, яка визнала осудного психічно здоровим. Вона проводилася в Грозному і її "результати" були очедними ще до офіційного оприлюднення. Справа у тому, що якби Клиха таки визнали психічно нездоровим, то справа розвалилася (вся вона трималася на зізнаннях, "вибитих" під час катування). Добре, що захист поставив під сумнів цю експертизу і звернувся з вимогою проведення незалежної психічної експертизи. Зараз у захисту є заяви Незалежної асоціації психіатрів РФ, Королівського інституту психіатрії у Британії та інших структур, які висловлюють занепокоєння щодо психічного стану Клика і вимагають доступу до пацієнта.

Практика "каральної психіатрії" (російські правозахисники називають її "політичною психіатрією") в Росії поширена навіть по відношеню до своїх так званих "порушників". Давайте хоча б згадаємо нещодавній звіт міжнародної правозахисної групи "Агора", який містить цілий перелік схожих випадків. Серед них історія про алтайського журналіста Руслана Макарова, якого примусово госпіталізували після того як голова регіону назвав його "душевно хворим". Натомість, коли людина і справді потребує психологічного лікування - вона його в Росії не отримує.

Нелюдські катування Станіслава Клиха - справа не поодинока. Більшість українських політв'язнів у Росії зазнавали схожих катувань, або ж просто жорстокого поводження. До прикладу, давайте хоча б згадаємо звільненого нині Генадія Афанасьєва, який повернувшись в Україну розповів про методи катування у російських тюрмах. Важливим чинником для запобігання такого поводження з нашими громадянами в Росії є публічність і постійна увага до їх справ.

Нещодавно сестра Олега Сенцова Наталя Каплан заявила про те, що його перевели в СІЗО за надуманим звинуваченням... Цей факт означає "зелене світло" для катувань і жорстокого поводження з Олегом. Саме тому для громадськості нині важливо вкотре підняти цю тему і показати керівництву колонії і владі Росії, що така практика недопустима. Змінити авторитарний режим на демократичний в Російській Федерації ми наврядчи зможемо. Втім провести незалежне розслідування, зібрати необхідну інформацію щодо причетних у фальсифікації цієї справи і запровадити індивідуальні і колективні санкції ми можемо.

Читайте все новости по теме "Российско-украинский конфликт" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости