newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img
Гліб Канєвський
Гліб Канєвський
Експерт Центру політичних студій та аналітики "Ейдос"

Блог | Порада наступнику Яценюка із Арканзаса

Порада наступнику Яценюка із Арканзаса

Прем`єріада добігає кінця. Країна очікує на новий уряд. Перед наступником Арсенія Яценюка вже сьогодні стоять історичні виклики. Один з яких – це відсутність довіри громадян до влади.

І не важливо, чи це буде Гройсман. Чи Яресько. Новому прем`єру вкрай необхідно показати миттєвий результат. Яскравий, інноваційний, бажано антикорупційний результат. Про який не соромно у вечірніх новинах розповісти недовірливим співвітчизникам. Тому, ось майбутньому голові уряду порада із Сполучених Штатів Америки.

Місяць тому в рамках програми Open World за підтримки Конгресу США мені пощастило відвідати невелике містечко Літтлрок, штат Арканзас. Під час подорожі вдалося поспілкуватися з американцями про особливості їхнього врядування, яке є взірцем для всього світу. Це і загальні вибори суддів та прокурорів. Це і етичні комісії, які слідкують за виборними посадами, такими як ті ж судді, мери чи сенатори. Це і максимально відкриті та чесні тендери, які є запорукою, наприклад, рівних та довговічних американських доріг. Та найбільше мене вразив рівень фінансової підзвітності влади перед рядовим платником податків.

Видео дня

Сьогодні українці не розуміють, куди йдуть їх податки. А американці знають. Так як отримують з власної податкової детальний звіт за кожен цент. Для прикладу хочу навести копію повідомлення, яке прийшло на ім`я американського медичного дослідника Степана Мельника, котрий походить родом з Франківщини.

В документі фіскальні органи детально звітують, куди вони витратили місцеві податки Степана за 2014 рік в сумі 360 дол. Найбільше коштів, 230 дол., отримала мережа шкільних заходів. Дитячий госпіталь отримав 3 долари. Поліцейські та пожежники по п’ять доларів. Бібліотека – 18 дол., і так далі.

Переконаний, запровадження аналогічної системи в Україні впише наступника Яценюка в підручники сучасної історії України, як мудрого першопрохідця. Адже подібні звіти податкової перед громадянами змінять світобачення цілих поколінь. В короткостроковій перспективі підвищиться рівень фіскальної обізнаності населення. В довгостроковій – рівень політичної культури. Бо ж платники податків, після перших таких звітів відчують власну значимість. І лікарні утримують. І на дороги відкладають. І школам допомагають. Щоправда обідрані лікарні та діряві дороги будуть невтомно колоти виборцям в око гострим питанням: а куди ж політики витрачають наші податки? Але це вже інші виклики, на які має відповісти новий прем’єр.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...