newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

У Зінькові провели форум з децентралізації

2,0 т.
У Зінькові провели форум з децентралізації

У Зінькові провели форум з децентралізації. Фото –

Минулого тижня в Зіньківській міській раді було людно: голови міської та сільських рад району, громадські активісти, зібралися аби дізнатися більше про стан впровадження реформи децентралізації в Україні та на Полтавщині зокрема, а також обговорити питання створення ОТГ в районі, повідомили на сайті Полтавської ОДА.

Організатор форуму «Децентралізація: стан та перспективи реформ в Зіньківському районі» – ГО «Інститут Республіка». На запрошення організаторів участь у ньому взяла Ольга Правденко, регіональний консультант з комунікації Полтавського офісу реформ та проекту «Пульс», що реалізується Асоціацією міст України.

Видео дня

Організатори привітали учасників форуму, розповіли про стан впровадження реформи в Україні, хто такі старости та розвінчали найпоширеніші міфи про децентралізацію.

А консультант Офісу реформ детальніше зупинилася на успіхах ОТГ Полтавської області. Зокрема зазначила, що бюджети об’єднаних громад не лише зросли, а й перевиконані за підсумками першого кварталу. Завдяки бюджетній децентралізації збільшилися надходження до місцевих бюджетів, за рахунок чого в ОТГ можуть спрямовувати більше коштів на розвиток інфраструктури, вирішувати поточні питання пов’язані з комунальною сферою. Так, наприклад, у Пришибській сільській раді за кошти місцевого бюджету будують магістральний водогін, про який до децентралізації навіть не могли й мріяти люди, бо постійно не вистачало грошей; у Білоцерківській сільській раді збільшили виплати вчителям за престижність роботи, оплачують відрядження, стимулюють матеріальними винагородами обдарованих дітей і таких прикладів чимало.

Читайте також:

Сергій Максименко, міський голова Зінькова окреслив ситуацію в місті Зіньків. Він зазначив, що перші кроки на зустріч децентралізації та майбутньому об’єднанню вже здійснені. Додав, що в місті вже функціонує державний реєстратор, відділ земельних ресурсів, відділ державного архітектурно-будівельного контролю. Також Сергій Максименко зауважив:

– У Зінькові дуже сподіваються, що Верховна Рада вже найближчим часом проголосує за передачу земель поза межами населеними пунктами місцевим радам.

Міський голова вважає, що вже через рік Зіньків стане центром об’єднаної громади.

Нині в районі ведуть дебати, скільки об’єднаних територіальних громад має бути. Нагадаємо, що в Перспективному плані Полтавської області, на території району передбачено створити 2 ОТГ із центрами в місті Зіньків та селищі Опішне. Втім станом на зараз не створено ще жодної громади. Деякі районні чиновники проти створення 2 громад, натомість хочуть об’єднати увесь район в одну громаду із центром у Зінькові. Проте такі думки підтримують далеко не всі сільські голови. Загалом люди висловлюють побоювання, що після об’єднання не вистачатиме коштів на діяльність всіх комунальних закладів, приміром, бібліотекарі хвилюються, що 40 бібліотек, які зараз відкриті в районі, об’єднають в одну. Уже традиційним є побоювання, що після об’єднання несправедливо розподілятимуться кошти на розвиток територій: адміністративному центру ОТГ дістанеться якнайбільше, натомість про села, де сільських рад не стане, забудуть. Втім цей міфі розвінчала консультант Офісу реформ.

– Справді, часто можна почути таку думку, що місто чи село, де знаходиться центральна садиба (міська, селищна, сільська ради) перетягують ковдру на себе та виділяють найбільше грошей саме на розвиток свого населеного пункту, забуваючи про інші. Але реальна ситуація свідчить, що це не так. Наведу приклад Глобинської міської ради. На початку року на кожну об’єднану громаду, враховуючи площу території та чисельність населення, було виділено по 200–300 тис. грн з місцевого бюджету. Додатково спрямували 300 тис. грн на ремонт доріг. Також розподілили 7 мільйонів гривень державної субвенції, яку виділили для об’єднаної громади. Якщо узагальнити, то на кожну громаду припало близько мільйона гривень. Зазначу, що Глобинська громада свого часу об’єднала 5 сільських та одну міську раду, – розповіла Ольга Правденко.

А Лариса Мельник, координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна громада» (реалізується Інститутом Республіка) в Зіньківському районі, додала, що в селах, де зникнуть сільські ради будуть старости, які відстоюватимуть інтереси громади.

– У кожному селі, де мешкає більше 50 осіб буде староста, який входитиме до складу виконкому об’єднаної територіальної громади. Також кожен населений пункт зможе обрати депутата до ради ОТГ. Вони й представлятимуть інтереси кожного населеного пункту, — зауважила Лариса Мельник.

Також серед питань, які цікавили учасників форуму — бюджетна децентралізація, фінансування ОТГ, написання проектів регіонального розвитку.