newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Президентська форма правління розчарувала українців

2,3 т.
Президентська форма правління розчарувала українців

Прихильників президентської форми правління в Україні стає дедалі менше. Водночас зростає кількість тих, хто не може визначитися стосовно оптимального державного устрою для країни.

Видео дня

Якщо ще на початку 2010 року 26 відсотків українців підтримували президентську форму правління у державі, то вже нині таких прихильників поменшало на 10 відсотків, наголошується в дослідженні.

За даними соціологів, найбільше симпатій президентська форма правління втратила на сході та півночі країни. Утім, спад зафіксовано в усіх регіонах без винятку.

Кількість невизначених зросла

Водночас, дослідження показало, що зростає кількість громадян, які не можуть визначитися з оптимальною моделлю державного устрою. Рік тому таких було 16 відсотків, нині їх майже на 10 відсотків більше. Найбільше невизначених, майже третина, на Донбасі, Сході та Півдні країни.

Цифри зі зменшення прихильників президентської форми правління в Україні є дещо несподіваними, зауважив політолог Ігор Балинський, адже українцям притаманне тяжіння до президентської влади. «Очікування і запити на сильну президентську вертикаль правління в Україні завжди були. Посилилися вони після конфлікту Ющенка та Тимошенко», - зазначив Ігор Балинський.

Змінам настрою серед українців, на думку політолога, є два пояснення. По-перше, виборець побачив, що Президент не може собі дати раду і припинити соціально-економічне зубожіння, навіть маючи всі важелі впливу в державі. Інша причина – «українець бачить і може оцінити позитивну динаміку розвитку в інших країнах, в яких немає чіткої президентської вертикалі».

Соціально-економічне зубожіння як фактор

Ігор Балинський вважає, що цей показник напряму залежить від соціально-економічної ситуації в країні. Чверть невизначених з формою правління – справді значна цифра, каже політолог. Це люди, які побачили неефективність двох форм влади, які вже були в Україні: президентсько-парламентська та парламентсько-президентська. І тепер вони задумалися, а чи здатна країна запровадити іншу модель, зауважує експерт. Він не виключає, що цей відсоток може зростати.

Згідно з іншими даними дослідження, 30 відсотків з двох тисяч опитаних українців схиляються до президентсько-парламентської форми, 21 відсоток віддає перевагу парламентсько-президентській і 4 відсотки підтримують диктатуру.

Галина Стадник