newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Запорізька АЕС не проходила оцінку сейсмічних ризиків

228
Запорізька АЕС не проходила оцінку сейсмічних ризиків

Запорізька атомна електростанція - єдина з українських атомних станцій, яка під час проектування не проходила оцінку сейсмічних ризиків. Про це сьогодні в ході круглого столу на тему: «Енергетична безпека Європи», організованого Інститутом ім. Горшеніна, заявив заступник директора Інституту геодезії ім. Субботіна НАНУ Олександр Кендзера.

Видео дня

За його словами, у 70-их роках, коли проектувалася ЗАЕС, територія, на якій вона розташована, вважалася безпечною з точки зору ймовірності землетрусів.«Проте зараз можна говорити про те, що і Запорізька АЕС, як і решта українських АЕС, потрапляє в зону ризику, хоча ймовірність потужного землетрусу на цій території малоймовірна», - сказав він.

Він переконаний, що на всіх українських АЕС необхідно створити систему сейсмічного моніторингу, яка дозволить оцінити ризики можливих землетрусів.«Звичайно, ніде в світі немає технологій, що дозволяють передбачити потужний землетрус хоча б за день до його початку. Тому від землетрусів стратегічні об'єкти захищають іншими методами. Визначають ступінь уразливості об'єкта сейсмічним впливом і за допомогою конструктивних рішень скорочують ризик його руйнування. Усі реактори українських АЕС розраховані на землетруси силою 7-8 балів. Однак потрібно пам'ятати, що реактор на японській АЕС «Фукусіма» землетрус витримав, зруйновані були інфраструктурні об'єкти, що забезпечують його життєдіяльність. Саме їм сьогодні потрібно приділяти особливу увагу», - підкреслив Кендзьора.

За даними експерта, вартість системи сейсмічного моніторингу для однієї АЕС становить 2-3 млн грн. Зараз в Україні діють 4 АЕС: Рівненська, Південно-Українська, Запорізька та Хмельницька - з 15 енергоблоками.

Раніше вітчизняні та іноземні вчені під час телемосту на тему наслідків недавнього катаклізму в Японії заявили, що вся Україна, а не тільки карпатський і кримський регіони, як раніше вважалося, є зоною, де потенційно можливі землетруси, причому досить сильні.