newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Україна вперше змусила Росію виправдовуватися щодо газу - експерт

276
Україна вперше змусила Росію виправдовуватися щодо газу - експерт

Україна вперше за 20 років зайняла жорстку позицію у переговорах з Росією щодо газу. Таку думку висловив незалежний експерт Валентин Землянський, коментуючи нещодавні заяви Прем'єр-міністра України Миколи Азарова про реструктуризацію НАК "Нафтогаз України" і повернення до договору про поставки енергоносія від 2004 р.

Видео дня

"Україна вперше заявила досить жорстку позицію. Ми завжди просили (на переговорах про ціну газу), а тут змусили Кремль і "Газпром" виправдовуватися", - зазначив Землянський. На думку експерта, заяви України і дратівлива реакція на них російських партнерів "влучили в точку". "Нас назвали утриманцями, але непогано б підрахувати, скільки "Газпром" вже заробив на Україні (з моменту дії договору від 2009 р.) і що він може запропонувати Україні", - додав Землянський.

Він нагадав, що "Газпром" пропонує Україні купувати газ за цінами внутрішнього ринку. Водночас, Землянський зазначив, що до 2015 р. у Росії зрівняється ціна на газ для населення і підприємств, і його вартість становитиме до 350 дол. за тисячу кубометрів, тоді як зараз ціна на газ для населення становить у перерахунку на українську валюту близько 870 грн за тисячу кубометрів. На думку експерта, "Газпром" поки що не запропонував Україні вигідну модель співробітництва.

Коментуючи плани уряду з реорганізації НАК "Нафтогаз", в разі якої будуть виділені самостійні газовидобувна і транзитна компанії, експерт зазначив, що це найбільш вірогідний сценарій об'єднання з "Газпромом". На базі "Укртрансгазу", швидше за все, створюватиметься українська частина спільного підприємства з управління ГТС.

"Якщо ми виконаємо умови Росії щодо створення СП, ми можемо повернутися до своїх вимог", - додав Землянський. Це, зокрема, зміна базової ціни у формулі розрахунку вартості газу, гарантування обсягів транзиту газу українською територією, можливість отримання сезонних знижок під час закачування газу в підземні сховища і вирішення питання застосування штрафних санкцій до України. "Якщо збережеться принцип "плати або бери", треба доповнити транзитний контракт формулою "качай або плати", або скасувати штрафи для України", - додав експерт.

Прем'єр-міністр Микола Азаров 2 вересня заявив про необхідність переукласти газові угоди з Росією через реструктуризацію НАК "Нафтогаз України". Крім того, уряду Росії надіслано листа з пропозицією повернутися до міжурядової угоди від 2004 року, де щорічні обсяги поставок газу, умови транзиту і ціна визначаються спеціальним міжурядовим протоколом.