Делегація Нафтогазу знову поїхала до Москви

180
Делегація Нафтогазу знову поїхала до Москви

Імовірність внесення змін та доповнень до угоди про постачання і транзит природного газу знову стане одним із питань, яке має намір обговорити делегація Національної акціонерної компанії Нафтогаз України у четвер на переговорах із ВАТ Газпром у Москві, - повідомило інформоване джерело в уряді. За його словами, делегацію Нафтогазу України очолює перший заступник голови правління Ігор Діденко.

Видео дня

Як повідомлялося, підписані у січні поточного року на період до 2019 року газові контракти надають кожній зі сторін право ініціювати перегляд окремих їхніх положень, зокрема, цін та об’ємів доставок або транзиту. При цьому обґрунтована вимога має бути подана у письмовій формі, після чого сторони зобов'язуються у 20-денний термін вступити у переговори, на які відведено ще до трьох місяців.

У разі зміни обсягів доставок газу, така пропозиція має бути подана до 1 липня року, що передує року доставок.

При цьому за умовами контракту на доставку, куди входить умова "бери або плати", Нафтогаз повинен придбати як мінімум 80% законтрактованого на рік природного газу.

Українська сторона офіційно заявляла про зацікавленість у скороченні законтрактованих обсягів імпорту в 2009 році із 40 млрд. куб. м до 33 млрд. куб. м. Із 2010 року об’єм доставок, згідно із контрактом, повинен зрости до 52 млрд. куб. м щорічно. За даними агентства, українська сторона хотіла б на наступний рік також законтрактувати лише 33 млрд. куб. м у зв'язку із прогнозованим низьким попитом на газ через кризу.

Як пише "Новинар", від початку року Нафтогаз щомісяця порушує угоду на доставку у частині щомісячних закупівель природного газу, вибираючи його у менших, ніж зазначено об’ємах. Контракт передбачає доставку у першому кварталі 5 млрд. кубометрів, другому - 10, третьому - 12 і четвертому - 12,5 млрд. кубометрів, тоді як НАК імпортував у першому кварталі 2,8 млрд. куб. м, квітні - 2,3 млрд. куб. м, травні - 2,38 млрд. куб. м, а у червні, як очікують, - близько 1 млрд. куб. м.

Усього імпорт за перше півріччя складе близько 8,5 млрд. куб. м, що дає право Газпрому висунути Нафтогазу штрафні санкції на суму, яку президент України Віктор Ющенко оцінює у 40 млрд. грн. ($5,25 млрд.).

Газпром і російський уряд усно заявляють про відмову від висунення штрафних санкцій, а Нафтогаз, у свою чергу, має намір за підсумками року все-таки виконати умову "бери або плати" і збільшити імпорт до 33 млрд. куб. м, що означає закупівлі у другому півріччі 23,5-24,5 млрд. куб. м, або близько 4 млрд. куб. м щомісяця. Для цих цілей НАК має намір залучити кредит у розмірі близько $4,2 млрд.

На думку експертів, перенесення закупівель природного газу на друге півріччя зумовлене бажанням Нафтогазу дочекатися зниження ціни імпорту: якщо у першому кварталі вона склала $360 за 1000 куб. м, у другому - $271 за 1000 куб. м, то у третьому НАК очікує її зменшення до $202 за 1000 куб. м, а у четвертому - ще нижче.

Нагадаємо, вчора Газпром заявив, що не бачить жодних підстав для перегляду цінових і транзитних умов чинного газового контракту з Україною.