Або дурість, або заколот, 29 мая 2009

Або дурість, або заколот, 29 мая 2009

Прожект закону «Про державні секрети» має в Розділі IV статтю 25 «Допуск громадян до державної таємниці». Цей розділ, якщо його прочитати уважно, а не так, як депутати ВР України – всіма фракціями шукають знайомі слова: «нафта», «газ», «Юля», «Ренат», «вугілля» і т.ін. – розповість нам про кінцеву мету авторів спецушного закону. Читаємо:

«Залежності від ступеню обмежень доступу до інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці:

Форма 1 – для роботи з інформацією, що має ступені доступу «Особливої важливості», «Цілком таємно», «Таємно», «Для службового користування»;

Форма 2 - для роботи з інформацією, що має ступені доступу «Цілком таємно», «Таємно», «Для службового користування»;

Форма 3 - для роботи з інформацією, що має ступені доступу «Таємно», «Для службового користування»;

Видео дня

а також терміни допусків:

для форми 1 – 3 роки;

для форми 2 – 5 років;

для форми 3 – 7 років.

Загальний допуск до державної таємниці з урахуванням зниження його форми не може перевищувати 7 років…»

Тут ми зупинимось. І нагадаємо, що чотири ступені допуску (форма 1) було тільки в СРСР. Вищій – мав умовну назву «Папка ЦК» – допуск до політичних таємниць Радянського Союзу. Вище нього були тільки доньки Генеральних секретарів ЦК КПРС. Хоча історія зберегла прізвища талантів, що отримували і це (жарт). Термін допуску, як правило, був 10 років, а по деяких документах – не мав часових обмежень. Людина один раз отримавши допуск до «Папки ЦК» – ці таємниці берегла до смерті. Тепер продовжимо цитату статті 25, прожекту:

«Наявність у громадянина допуску до державної таємниці є підставою для роботи з документами з грифом обмеження доступу «Для службового користування».

Громадянин не може бути призначений на посаду, яка передбачає роботу з державною таємницею, до надання Національним органом безпеки секретної інформації допуску до державних секретів…».

В останньому реченні слова «секретної інформації допуску до державних секретів» – не моя помилка, це – дослівна цитата. І боронь Боже сміятися над авторами з «Національного органу безпеки», якщо не хочете, щоб «секретна інформація допуску» впала на Вас цеглиною з будинку на вулиці Володимирська, 33 (Центральний апарат СБУ).

ЧеКістська політика за проектом

Не так давно прем’єр-міністра України Юлію Тимошенко намагалися зняти з посади, позбавивши її допуску до державної таємниці. Всі посміялися, і на прожект, розміщений на сайті СБУ, уваги не звернули, а даремно. Тому що ця метода – світле ЧеКістське майбутнє політичного життя України. Зверніть увагу. Закон ще в прожекті на сайті, а рученятка у хлопчиків вже сверблять аж прищами вкриваються. Юлія Володимирівна того не бачить – вона до виборів готується. А контора готується звільняти посадовця будь-якого рівня простим позбавленням допуску на роботу із документами. Тому що, згідно прожекту закону, не «грифованих» документів не буде. Депутатам Верховної Ради теж не раджу розслаблятися. Тому що на ваші депутатські запити з прийняттям цього закону (всі без винятку державні структури) будуть відповідати (не відповідати) в залежності від ступеня вашого допуску та допуску Ваших підлеглих. Більше того, «грифованість» документів може бути змінена одним підписом офіцера контори, а ваш допуск так швидко не змінять, бо процедура інша, складніша.

ЧеКістський бізнес-план за проектом

Прочитавши прожект, ви дізнаєтеся, що він не передбачає різниць між державним та приватним підприємствами. Таким чином, згідно його статей і пунктів навіть на приватному підприємстві внутрішня документація буде йти під грифом «Таємно» або «Для службового користування». Це що? Теж випадково щось не дописали? Вдруге? Бо виходить, що дозвіл на право займатися приватним підприємництвом надаватиме СБУ. А якщо есбеушникам спаде на думку позбавити бізнесмена допуску до «форми 3»? Все? – він не має права займатися діяльністю, під яку допуск давався. Якщо все так, шановні фірмачі, то згідно проекту закону ви зобов’язані прийняти на роботу співробітника СБУ, що буде контролювати РСД – режимно-секретну документацію – всю вашу, в першу чергу, фінансову переписку. Держава турбується про вас! Але чомусь впевнений, що від такої новини не розтягнуться посмішкою бізнес-обличчя.

Законодавчої влади – не буде

Всі ці нововведення хтось має обслуговувати. Під це контора вимагатиме штат. Частину розкидають «секретчиками» по підприємствах і організаціях, але цього буде замало. Ними хтось має керувати. З‘явиться кілька нових відділів, а можливо, навіть управлінь. Всі ці люди нічого не виробляють і не продають послуг (швидше нав‘язують їх). При цьому вони мають отримувати заробітну платню, і вона повинна бути щонайменше на рівні прожиткового мінімуму. Оскільки це співробітники спецслужби, брати її будуть з бюджету України – з податків, з кишень громадян. І жодне депутатське рило не буде верещати про фінансові збитки для країни. Не буде тому, що знизять допуск до держтаємниці так, що аж політично «помножать на нуль». Наприклад, зададуть запитання, на якій підставі цей громадянин сидить у Верховній Раді, займає високу посаду депутата? А потім – вимагатимуть скасування повноважень. Такого в проекті не прописано, але депутат – держслужбовець, а відтак, згідно Розділу IV, статті 25 може займати посаду виключно за рівнем допуску.

Павло Васильєв, спеціально для «Оглядача»

Або дурість, або заколот, 29 мая 2009