Американці пояснили противникам ПРО, що треба зробити

Американці пояснили противникам ПРО, що треба зробити

Цього тижня Україна стала черговою країною, до якої США направили фахівців з протиракетної оборони для роз’яснення громадськості планів щодо розміщення протиракетних баз в Європі. До цього директор Агентства протиракетної оборони Міністерства оборони Сполучених Штатів Америки, генерал-лейтенант Генрі ОБЕРІНГ давав роз’яснення у Москві.

Видео дня

Фото: http://phl.com.ua/

Під час прес-конференції в Києві під назвою «ПРО для союзників і друзів США» Оберінг пояснив конкретні причини, чому Іран становить загрозу для США і за якої умови можна уникнути розміщення елементів ПРО в Європі. Американський генерал зазначив, що ці загрози можна розділити на два елементи. «По перше — наявні можливості. Іран протягом останніх кількох років демонструє, що має дуже потужну програми розробки таких ракет. Досить серйозні можливості були продемонстровані в ході дуже агресивної програми випробувань восени минулого року, коли були здійснені численні пуски ракет малої і середньої дальності», — сказав Оберінг. На його думку, важко передбачити, коли саме іранці матимуть ракети великого радіусу дії. Втім, за його словами, більшість експертів сходяться на тому, що це може статися до 2015 року. І тому, вважає генерал, треба розпочинати роботу сьогодні, щоб бути готовими до того, що може відбутися. Генерал сказав, що часом США захоплювали зненацька. І в якості прикладу він навів Північну Корею. «Улітку 1998 року багато експертів вважали, що багато років Північна Корея не зможе здійснити запуск багатоступеневої ракети. Але вони зробили це протягом наступного місяця. Отже нам треба дуже обережно ставитися до часових рамок і приймати необхідні дії, щоб не бути знову захопленими зненацька», — сказав пан Оберінг. Другим компонентом загрози він вважає можливості Ірану завдати удар. «Є чимало країн, які мають ракети, але вони не демонструють ворожих намірів. Іран продемонстрував такі ворожі наміри. Зокрема, в деяких заявах, які оприлюднили їх високопоставлені урядовці», — підкреслив генерал.

www.umservice.net

Во дночас він визнав можливість того, що розміщення елементів американської ПРО можна уникнути, що підвищить безпеку країн цього регіону, включаючи Україну. «Я вважаю, що найкращий с посіб підвищити безпеку України, це якось відговорити, відмовити, вплинути на такі країни, як Іран, щоб вони взагалі не розробляли такі ракети. Чому такі ракети є привабливими для країн таких як Іран? Тому що історично вони знають, що не було засобів аби захиститися від таких ракет. Якщо ми продемонструємо солідарність між нами, нашими європейськими союзниками, іншими друзями в ЄС у тому, що можемо мати захист від таких ракет, тоді це почне обезцінювати привабливість таких ракет в очах самих іранців. І можна сподіватися, що в підсумку ми прийдемо до такої ситуації, що зможемо змусити Іран відмовитися від розробки такої зброї, як це сталося з Лівією», — зазначив американський генерал.

Зупинившись на американських планах щодо захист у від іранської загрози, Оберінг повідомив, що США провели аналіз потенційних траєкто рій ракетних пусків з боку Ірану на Європу й США. «У результаті ми при йшли до висновку, що є двi країни, де найбільше оптимально було б розмістити протиракетні елементи для протистояння цій ракетній загрозі. Недавно ми отримали дозволи почати обговорення розмістити до десяти р акет-перехоплювачів у Польщі й радар супроводу спостереження в Чехії», — сказав Оберінг.

www.umservice.net

Американський генерал зізнався, що для США реакція Росії на розміщення ПРО несподівана. «Ми ведемо мову не більш ніж про десять перехоплювачів, і вони не матимуть впливу на ті ракети, які має Росія... Вони навіть не розміщені в правильному місці, щоб протидіяти Росії», — сказав Оберінг. Також він повідомив, що США мають намір запросити представників різних країн, зокрема Росії, за згоди Польщі й Чехії відвідати місця, де планується розмістити ПРО. Оберінг висловив надію, що в результаті співробітництва з Росією протиріччя в цих питаннях будуть зняті, оскільки ніякої погрози для Росії немає.

Відповідаючи на питання кореспондента «Дня», чи давно США ведуть консуль тації з Україною щодо участі українського ОПК в розробці американської ПРО, генерал сказав наступне: «У нас була ціла серія обговорень з українським урядом, яка почалася ще в 2002 році, але тільки за минулий рік почали вимальовуватися можливості співпраці між галузями наших промисловостей, які можуть мати місце в цьому аспекті». Він також зазначив, що особисто відвідував деякі українські промислові об’єкти. «... I я вважаю, що й українська промисловість, і американська промисловість могли б мати користь від такої співпраці (щодо створення ПРО)», — наголосив Оберінг.

Він також повідомив журналістам, що США не зверталися до України із проханням розмістити в себе будь- які елементи протиракетної оборони. «Запити такого характеру були адресовані тільки Чехії й Польщі», — сказав Оберінг.

www.umservice.net

Цікаво, що на даний момент українська влада розділилася у питанні щодо американських планів розміщення елементів ПРО в Європі. Президент Віктор Ющенко сказав, що це питання насамперед є суверенним правом Польщі та Чехії, а також висловив сподівання, що протиракетна система сприятиме безпеці регіону. Але прем’єр-міністр Віктор Янукович та його політичні союзники висловили застереження подібні до тих, що пролунали з Москви, яка невдоволена планами Вашингтона. Поки що немає офіційної реакції представників української влади на роз’яснення американських фахівців з протиракетної оборони.

КОМЕНТАР

Пропозиції США щодо участі України в розробці американської ПРО — «журавель у небі»?

Анатолій ШЕВЦОВ, керівник Дніпропетровської філії НІСД:

— Звичайно, для промисловості завжди вигідно підключатися до будь-яких нових робіт. Участь у будь-якій роботі дає якийсь плюс і додаткове фінансування. З цим важко сперечатися, це очевидно. Але тут питання в наслідках. Які будуть наслідки від цієї участі? Якщо на три копійки заробимо, а тебе оштрафують у 100 разів більше. Навіщо тоді заробляти ці три копійки? Ось у чому питання. Якби світові події розвивалися нормально, а не конфронтаційно, то, природно, спільна робота всіх, хто зацікавлений у створенні загальної європейської системи, була б на користь промисловості, у тому числі й України. Тим більше, що в України є дуже багато ідей щодо цього. Це може бути використання діючих РЛС-станцій, участь України у відробленні засобів ПРО. І, нарешті, у нас є крейсер «Україна», який ми могли б перетворити в морську систему оборони. В України є величезні можливості, але вони можуть бути реалізовані в умовах, коли є нормальні люди й нормальні відносини. А якщо одна згадка України викликає розгляд питання в російській Думі, то про що тут можна вести мову.

Що може Україна втратити, підключившись до американської програми? Тут також очевидні запитання. Якщо це запитання ставиться на вищому рівні Росії, то ми втратимо ті замовлення, які надходять від Росії. Якщо говорити про американські пропозиції — це журавель у небі, а російські пропозиції — синиця в руці. Все впирається в політику. І, на жаль, політика побудована на амбіціях, а не на реальних оцінках ситуації.

Микола СІРУК, «День»