Тимошенко, Томенко і Вінський оприлюднили план дій

Тимошенко, Томенко і Вінський оприлюднили план дій

22 вересня о 9.00 на зборах фракції БЮТ і частини фракції соціалістів було прийнято рішення про створення парламентської опозиції. До неї увійшли БЮТ, а також Вінський та Гармаш.

Про це повідомила Юлія Тимошенко на урочистому підписанні декларації про створення парламентської опозиції у ВР.

Новообраний лідер парламентської опозиції Юлія Тимошенко повідомила, що в основу декларації покладено програму дій минулої коаліції, оскільки політичні сили, що увійшли до опозиції, продовжують жити мрією про її втілення в життя.

Опозиція вже оприлюднила свою Декларацію – програмний документ, який стане дороговказом кожному міжфракційному опозиціонеру.

Видео дня

ДЕКЛАРАЦІЯ

парламентської опозиції у Верховній Раді України V-гo скликання

На парламентських виборах 2006 року український народ переважною більшістю голосів довірив владу демократичним силам і підтвердив вибір Україною свободи, європейського розвитку, демократичного шляху.

Однак внаслідок безвідповідальності та непослідовності окремих політиків, зради своїх виборців та задекларованих ідеалів, вибір громадян України було ревізовано і перевернуто з ніг на голову.

В результаті, у Верховній Раді з представників Партії регіонів, Соціалістичної та Комуністичної партій нечесним шляхом було сформовано коаліцію, яка фактично монополізувала законодавчу владу і розподілила посади в Кабінеті міністрів. Демократичні сили залишилися в меншості.

Ми переконані, що свідомий обман власних виборців, недалекоглядні політичні маневри окремих сил та їх лідерів, розмін програмних засад і принципів на крісла та фінансові ресурси несуть пряму загрозу національній безпеці України, демократичному розвитку суспільства, самому існуванню України як незалежної, держави. Як показали вже перші дії цієї коаліції, вона не тільки не в змозі побудувати в країні обіцяне заможне життя для людей, а навіть не ставить для себе таких завдань.

Бюджетний процес з тотальним згортанням соціальних програм, грабіжницькі тарифи від коаліційного уряду, незграбна і незрозуміла зовнішня політика та специфічні методи управління державою продемонстрували, що нова влада взяла курс на перегляд демократичних надбань України за останні 15 років. Окрім того, стало очевидним, що нова владна команда є непатріотичною і професійно непридатною.

Нас непокоїть те, що у Верховній Раді закріпилася диктатура більшості, яка ігнорує Конституцію, регламент, права опозиції, в країні на всю потужність реставруються корупційні схеми, в економіку повертаються тіньові механізми, свідомо руйнується інститут президентства, здаються національні інтереси, відновлюються політичні репресії проти інакомислячих, відбуваються політичні кадрові чистки у регіонах, поставлено під загрозу свободу слова. Фактично Україна повертається в минуле.

Категорії політичної моралі, честі та порядності проголошені новою владою поза законом.

Сьогодні, на 16 році незалежності України, на жаль, знову стало актуальним гасло „Вітчизна у небезпеці".

Ми, представники демократичних сил України, усвідомлюємо всю небезпеку, яка нависла сьогодні над країною і віддаємо собі звіт, що несемо пряму і безпосередню відповідальність за шляхи розвитку Української держави. Ми переконані, що нам під силу відновити справедливість та повернути державу на шлях прогресу і будівництва гідного життя, гарантувати європейський вектор руху для країни.

Ми беремо на себе зобов'язання відновити і втілити життя всі ідеали та цінності, які виплекав Майдан восени та взимку 2004 року: права людини, моральність влади, чесну політику, рівноправний діалог між владою і суспільством, прозорість рішень, ліквідацію корупції, справедливу соціальну політику.

Ми переконані, що цінності Майдану - це не ілюзії і не мрії. Це - готова програма для будь-якої політичної команди, що прагне мати повагу власних громадян. Ми заявляємо: нам під силу виконати цю програму.

Сьогодні ми, представники різних парламентських сил, об'єднуємося в парламентську опозицію.

Ми беремо під свій особистий захист кожну людину, кожну політичну силу чи громадську організацію, кожного підприємця, який став жертвою незаконних дій з боку влади. Діяльність парламентської опозиції це безупинний, безперервний процес захисту людей, очищення країни від авторитаризму, беззаконня та безправ'я.

В основі наших дій лежить не агресія, не прагнення реваншу і не жадоба влади. Ми будемо викривати помилки влади, критикувати її невірні рішення, не дозволяти реалізовувати асоціальні і антинародні проекти. Ми будемо пропонувати і втілювати альтернативні проекти соціально-економічного, духовного і культурного розвитку України.

Ми проголошуємо війну корупції та непрофесіоналізму. Ми разом будемо будувати таку країну і таку державу, яка займе гідне місце в серцях і душах всіх громадян України, незалежно від їх партійних симпатій, віри чи соціального статусу.

Ми впевнені, що шлях, який обрала Україна на Майдані є правильним і незворотнім!

Влада нікому не дається пожиттєво. Тому ми виступаємо і боремося за те, щоб парламентська опозиція в Україні завжди мала гідні права і можливість реального контролю за діями влади. Інакше кажучи, ми боремося також і за конституційні права сьогоднішньої влади, яка завтра стане опозицією.

Ми беремо на себе зобов'язання об'єднати навколо всі непарламентські політичні сили, що сповідують демократію і сформувати Всеукраїнський демократичний опозиційний рух.

РЕГЛАМЕНТ

діяльності парламентської опозиції у Верховній Раді України V-гo скликання

ПРЕАМБУЛА

Ми, народні депутати України, представники різних політичних сил, визнаючи волю і демократичний вибір українського народу, спираючись на підтримку і довіру наших виборців, поділяючи спільну відповідальність за реалізацію надій і прагнень усіх громадян, сповідуючи цінність демократії, керуючись у своїх діях пріоритетом прав і свобод людини, принципом верховенства права, необхідністю захисту національних інтересів держави, заявляємо про створення депутатського об'єднання «Парламентська опозиція» (далі - Парламентська опозиція) у Верховній Раді V скликання до коаліції депутатських фракцій більшості у Верховній Раді та сформованого нею коаліційного уряду.

Метою створення Парламентської опозиції є здійснення ефективного контролю за діяльністю влади, вироблення альтернативних до діяльності парламентської Коаліції та Коаліційного уряду пропозицій, конструктивна діяльність, спрямована на реалізацію Парламентською опозицією своїх політичних цілей та на вирішення загальнодержавних проблем, захист гарантованих конституцією України прав і свобод людини і громадянина.

РОЗДІЛ І.

ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ УТВОРЕННЯ ТА ДІЯЛЬНОСТІ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ ОПОЗИЦІЇ

1.1. Парламентська опозиція - це добровільне об'єднання народних депутатів України, що сформоване у Верховній Раді України на основі узгодження їх політичних позицій.

1.2. Парламентська опозиція вважається сформованою з моменту підписання Угоди про створення парламентської опозиції народними депутатами України. Народний депутат України набуває статусу суб'єкта опозиції з моменту підписання цієї Угоди.

1.3. Основними завданнями Парламентської опозиції є:

1.3.1. Розробка альтернативної програми соціально-економічного та культурного розвитку країни.

1.3.2. Ініціювання та розробка альтернативних проектів законів, постанов, звернень та внесення їх до порядку денного пленарних засідань Верховної Ради України, її комітетів, інших робочих органів.

1.3.3. Проведення експертизи законопроектів, що розглядаються у Верховній Раді України, ініціювання розробки, внесення зауважень та пропозицій до законопроектів.

1.3.4. Формування та проведення кадрової політики, спрямованої на підготовку фахівців для подальшої роботи в органах влади.

1.3.5. Здійснення контролю за ефективністю роботи призначених посадових осіб та додержанням ними Конституції та законів Україні.

1.3.6. Прийняття та поширення серед народних депутатів України, у Верховній Раді України, у засобах масової інформації заяв, звернень, інших документів, прийнятих Парламентською опозицією.

1.4. Народний депутат України, що входить до складу Парламентської опозиції, має права, визначені Конституцією України, Законом України «Про статус народного депутата України», Регламентом Верховної Ради України та іншими нормативними актами і не може бути обмежений у таких правах у зв'язку з його перебуванням у Парламентській опозиції.

1.5. Парламентська опозиція у Верховній Раді України має право на опозиційну діяльність, яка включає:

1) висування політичних ідей, які суперечать політичним ідеям парламентської більшості у Верховній Раді України;

2) публічне вираження незгоди з думкою парламентської більшості у Верховній Раді України та в засобах масової інформації;

3) публічне вираження незгоди з політичним курсом Кабінету Міністрів України, спрямованої на зміну цього курсу, усунення з посад окремих членів Кабінету Міністрів України, або його відставки Кабінету Міністрів;

4) публічне проголошення альтернативних ідей щодо вирішення державних проблем;

5) надання власних оцінок діям та намірам органів виконавчої влади України;

6) поширення інформації у засобах масової інформації державної та комунальної власності від імені Парламентської опозиції;

7) отримання інформації про діяльність Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади та місцевого самоврядування в порядку, передбаченому чинним законодавством України;

8) представлення в усіх Комітетах, тимчасових спеціальних та тимчасових слідчих комісіях Верховної Ради України;

9) публічне проголошення на пленарному засіданні Верховної Ради України заяв з будь-якого питання, пов'язаного з діяльністю як парламентської більшості (Коаліції) так і Парламентської опозиції, відповідно до Регламенту Верховної Ради України;

10) створення опозиційного Кабінету Міністрів Парламентської опозиції;

11) розробка і винесення на розгляд Верховної Ради України альтернативних законопроектів, підготованих Парламентською опозицією.

1.6. Для забезпечення діяльності Парламентської опозиції можуть бути утворені робочі групи (із залученням фахівців у відповідних галузях), положення про які затверджуються Президією Парламентської опозиції.

1.7. Депутати, що входять до складу Парламентської опозиції зобов'язані:

1) вживати всіх необхідних заходів для забезпечення виконання Програми діяльності Парламентської опозиції;

2) дотримуватися рішень Парламентської опозиції, що прийняті в установленому цим регламентом порядку;

3) забезпечувати якісне і вчасне виконання роботи над законопроектами відповідно до Програми діяльності Парламентської опозиції;

4) забезпечувати винесення на розгляд Верховної Ради України законопроектів, які визнані пріоритетними відповідно до Програми діяльності Парламентської опозиції;

5) у своїх діях та при виступах в засобах масової інформації керуватися програмними та організаційними принципами Парламентської опозиції, рішеннями, прийнятими нею в установленому порядку.

РОЗДІЛ II.

КЕРІВНІ ОРГАНИ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ ОПОЗИЦІЇ

2.1. Керівними органами Парламентської опозиції є:

2.1.1. Загальні збори Парламентської опозиції.

2.1.2. Президія Парламентської опозиції.

2.1.3. Лідер Парламентської опозиції.

2.2. Загальні збори Парламентської опозиції.

2.2.1. Загальні збори є вищим керівним органом Парламентської позиції.

2.2.2. Загальні збори Парламентської опозиції складаються з народних депутатів України, що входять до Парламентської опозиції. Загальні збори Парламентської опозиції є правомочними, якщо в них беруть участь не менше половини народних депутатів України, які входять до складу Парламентської опозиції.

2.2.3. Загальні збори Парламентської опозиції збираються не менше, ніж раз на парламентську сесію.

2.2.4. Загальні збори Парламентської опозиції розглядають проекти рішень тільки після попереднього розгляду і схвалення їх Президією Парламентської опозиції.

2.2.5. Загальні збори Парламентської опозиції можуть обговорювати та приймати рішення або заяви з будь-якого питання, що є предметом розгляду Верховної Ради України, належать до компетенції Парламентської опозиції, чи є предметом критики або інтересу Парламентської опозиції.

2.2.6. До виключних повноважень Загальних зборів Парламентської опозиції належать наступні питання:

2.2.6.1. Прийняття програми діяльності Парламентської опозиції.

2.2.6.2. Обрання Президії Парламентської опозиції.

2.2.6.3. Обрання Лідера Парламентської опозиції.

2.2.7. Рішення Загальних зборів Парламентської опозиції приймаються виключно на їх засіданнях. Рішення Загальних зборів Парламентської опозиції вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини народних депутатів України, що є членами Парламентської опозиції.

2.2.8. На Загальних зборах Парламентської опозиції, засіданнях Президії Парламентської опозиції обов'язково ведуться протоколи, які підписуються Лідером Парламентської опозиції. Протоколи оформлюються у триденний термін з дня завершення Загальних зборів.

2.3. Лідер Парламентської опозиції:

2.3.1. Організовує діяльність Парламентської опозиції.

2.3.2. Головує на засіданнях Загальних зборів Парламентської опозиції, Президії Парламентської опозиції.

2.3.3. Скликає позачергові і проводить чергові (позачергові) Збори Парламентської опозиції.

2.3.4. Без доручення представляє Парламентську опозицію у взаємовідносинах з депутатськими фракціями Верховної Ради України, керівними органами Верховної Ради України, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими та міжнародними організаціями.

2.3.5. За дорученням Загальних зборів Парламентської опозиції та/або Президії Парламентської опозиції має право підпису від імені Парламентської опозиції.

2.3.6. Повідомляє Голову Верховної Ради України, керівні органи Верховної Ради України про склад Парламентської опозиції, її цілі, прийняті рішення тощо.

2.3.7. Робить погоджені заяви від імені Парламентської опозиції.

2.4. Президія Парламентської опозиції:

2.4.1. До складу Президії Парламентської опозиції входять Лідер Парламентської опозиції та його заступники. Рада Парламентської опозиції складається з семи чоловік.

2.4.2. Формою роботи Президії Парламентської опозиції є засідання.

2.4.3. Рішення Президії Парламентської опозиції приймаються більшістю голосів від її складу. Кожен член Президії Парламентської опозиції має один голос.

2.4.4. Засідання Президії Парламентської опозиції відбуваються за потребою, але не рідше одного разу на тиждень напередодні сесійного засідання.

2.4.5. Президія Парламентської опозиції:

2.4.5.1. Приймає рішення, обов'язкові для виконання усіма суб'єктами Парламентської опозиції з питань, що віднесені до її компетенції.

2.4.5.2. Виробляє спільну позицію Парламентської опозиції щодо законотворчої діяльності у Верховній Раді України або інших питань порядку денного.

2.4.5.3. Щоквартально розглядає результати діяльності Парламентської опозиції, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, оцінює соціально-економічну ситуацію в країні.

2.4.5.4. Організовує підготовку та розгляд питань Загальними зборами Парламентської опозиції, контролює хід виконання прийнятих рішень.

2.4.5.5. Забезпечує перспективне та поточне планування роботи Парламентської опозиції.

2.4.5.6. Виконує інші функції, які не відносяться до виключних повноважень Загальних зборів Парламентської опозиції.

2.4.6. Президія Парламентської опозиції приймає заяви, звернення, поширює інформаційні, аналітичні та інші матеріали виходячи з програмних та організаційних принципів Парламентської опозиції.

РОЗДІЛ III.

ВЗАЄМОДІЯ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ ОПОЗИЦІЇ З ПРЕЗИДЕНТОМ УКРАЇНИ

3.1 Опозиція проводить з Президентом України консультації з будь-яких питань, що становлять державний та суспільний інтерес.

Парламентську опозицію на консультаціях з Президентом України представляє Президія Парламентської опозиції.

РОЗДІЛ IV.

ВЗАЄМОДІЯ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ ОПОЗИЦІЇ З ПРЕМ'ЄР-МІНІСТРОМ УКРАЇНИ, КАБІНЕТОМ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Парламентська опозиція проводить з Прем'єр-міністром консультації з будь-яких питань, що становлять державний та суспільний інтерес.

Парламентську опозицію на консультаціях з Прем'єр-міністром України представляє Президія Парламентської опозиції.

РОЗДІЛ V.

ВЗАЄМОДІЯ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ ОПОЗИЦІЇ З ГОЛОВОЮ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

5.1. Парламентська опозиція проводить з Головою Верховної Ради України консультації з наступних питань:

5.1.1 Формування порядку денного роботи Верховної Ради України.

5.1.2 Формування календарного плану роботи Верховної Ради України.

5.1.3 Проведення парламентських слухань та Днів Уряду у Верховній Раді України.

5.1.4 Проведення днів парламентської опозиції у Верховній Раді України.

5.2. Парламентську опозицію на консультаціях з Головою Верховної Ради України представляє Президія Парламентської опозиції.

РОЗДІЛ VI.

ЕТИКА ПОВЕДШКИ В ПАРЛАМЕНТСЬКІЙ ОПОЗИЦІЇ

6.1. Народні депутати України, що входять до складу Парламентської опозиції, у своїх діях, пов'язаних з виконанням повноважень, на засіданнях Верховної Ради України, під час роботи в Комітетах і комісіях, при виступах в засобах масової інформації керуються програмою діяльності та рішеннями керівних органів Парламентської опозиції, прийнятими в установленому порядку. Не допускається публічна дискредитація офіційних рішень органів Парламентської опозиції.

Після прийняття офіційного рішення керівними органами Парламентської опозиції учасники Парламентської опозиції зобов'язані їх виконувати.

6.2. Народний депутат України - учасник Парламентської опозиції, зобов'язаний брати участь у зборах та роботі Парламентської опозиції.

6.3. Народний депутат України, що входить до складу Парламентської опозиції, має як у Верховній Раді України, так і у Парламентській опозиції рівні права і обов'язки в обговоренні та прийнятті рішень.

6.4. Народний депутат України, що входить до складу Парламентської опозиції, має обов'язково дотримуватися рішень Парламентської опозиції, що прийняті в установленому порядку. Народний депутат України, що входить до складу Парламентської опозиції, якщо він на це спеціально не уповноважений, не може діяти та виступати від імені Парламентської опозиції в цілому.

6.5. За результатами розгляду питання Президія Парламентської опозиції може винести рекомендаційне рішення щодо:

- оголошення попередження особі, яка порушила етику поведінки;

- оголошення догани особі, яка порушила етику поведінки;

- виключення депутата зі складу Парламентської опозиції.

РОЗДІЛ VII.

ЗМІНИ У СКЛАДІ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ ОПОЗИЦІЇ

7.1 Народний депутат України має право в будь-який час увійти до складу Парламентської опозиції шляхом підписання цієї Угоди.

7.2 Народний депутат України, що входить до складу Парламентської опозиції, має право в будь-який час вийти зі складу Парламентської опозиції, попередивши про це письмовою заявою Президію Парламентської опозиції.

РОЗДІЛ VIII.

ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОПОЗИЦІЇ

8.1. Діяльність Парламентської опозиції припиняється у разі:

8.1.1. Припинення повноважень Верховної Ради України відповідного скликання.

8.1.2. Прийняття Парламентською опозицією рішення про припинення своєї діяльності.