newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Сергій Євтушенко: "Операцією з моєї депортації керував полковник ФСБ"

Сергій Євтушенко: 'Операцією з моєї депортації керував полковник ФСБ'

Як ми вже повідомляли, в московському аеропорту "Шереметьєво" був затриманий позаштатний радник міністра закордонних справ України, виконавчий директор Інституту євроатлантичної інтеграції, заступник голови партії "Пора" Сергій Євтушенко.

Видео дня

Його російські прикордонники визнали таким, чия присутність у Росії небажана. Варто зазначити, що впродовж останніх двох років С. Євтушенка вже двічі не пускали в країни СНД: у середині вересня 2005 року — до Азербайджану, а на початку 2006-го — до Білорусі. І ось тепер — Росія. Чому українських політиків так бояться в цих країнах? Про це ми запитали самого Сергія Євтушенка.

Що ви планували робити вРосії?

— Я був запрошений Народним демократичним союзом Росії, його лідерами Михайлом Касьяновим і Іваном Стариковим для проведення переговорів щодо співпраці на рівні громадських організацій, аналітичних центрів, щодо міжпартійного співробітництва. Для цього я й збирався відвідати Москву. Але мені відмовили у праві в'їхати на територію Російської Федерації, оскільки моє прізвище є у списках ФСБ, зокрема, у списках іноземців, в'їзд яких в Росію небажаний. Ніяких пояснень мені в аеропорту не надали, акт про депортацію озвучив пілот українського літака. У цьому акті було сказано, що я є "лицо, являющееся нежелательным для вьезда в Российскую Федерацию".

Тобто аргументації не було ніякої?

— Так, ніякої. Операцією з моєї депортації керував полковник ФСБ. Оскільки схожий епізод зі мною і моїми колегами по партії трапився 2 березня цього року в Мінську, то я можу зробити висновок, що спецслужби цих країн, які входять у єдину союзну державу, мають спільну базу даних. Я бачу в цьому інциденті політичний підтекст. Вибори в Україні закінчилися, а наступні вибори в Росії будуть лише через півтора року, тож такої нагальної потреби боротися із розповсюдженням "помаранчевої загрози" я не бачу. Бо саме така мотивація була в білоруських спецслужб, коли нам заборонили в'їзд у Мінськ. Ця параноя й досі переслідує російську владу.

То, може, не варто їхати в Росію взагалі?

— Явважаю, що співпраця українських партій з російськими є нормальним, демократичним процесом. Російська Федерація буде приймати саміт країн Великої вісімки як країна демократична. І цей інцидент ставить під сумнів, власне, підстави Росії вважати "себе демократичною державою. Вона ще не доросла до таких стандартів і їй ще зарано приймати такий масштабний форум. Я вважаю цей інцидент політичною провокацією, яка не сприяє розвитку духу партнерства між нашими державами. Це ланка в ланцюзі інших подібних, як-от економічні війни, останні події у Феодосії. Мені здається, що загалом весь контекст наших двосторонніх відносин свідчить про те, що Російська Федерація, очевидно, шукає політичних дивідендів з допомогою війни спецслужб проти України.

Що ви тепер робитимете? Вас задовольнить статус персони нон-грата чи ви спробуєте добитися його скасування?

— Найперше, я думаю, треба з'ясувати причини відмови в'їзду. Наскільки мені відомо, вже є нота МЗС України з цього приводу, а наш консул у Москві займається обставинами моєї депортації у Мініртерстві закордонний справ Росії, Я лише можу запевнити, що жодних порушень з мого боку громадського порядку, жодних моїх виступів на публічних форумах, жодних заяв проти Росії не було. На відміну від Костянтина Затуліна, днями оголошеного персоною нон-грата в Україні, який тривалий час виступав з антиукраїнськими, шовіністичними заявами.

Хто ще з українців, окрім вас, є в "чорному списку" небажаних для Росії осіб?

— Не можу сказати точно, але думаю, що там є мої колеги з партії "Пора", члени інших українських демократичних партій. А ще цілий ряд громадян Грузії, навіть керівник грузинського комітету з питань оборони і нацбезпеки опинився у схожій зі мною ситуації, коли йому було відмовлено у в'їзді на територію Російської Федерації. Так що, я думаю, в тому списку є багато іноземців, представників тих країн, де свободи більше, ніж дозволено Кремлем.

Олег Стецишин, «Експрес»

www.expres.ua