УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

"РосУкрЕнерго" (РУЕ) – Запитання і відповіді

615
'РосУкрЕнерго' (РУЕ) – Запитання і відповіді

Якою власністю володіє швейцарська компанія "РосУкрЕнерго" (РУЕ)? Чи володіє вона якими-небудь газовими родовищами в Росії або Центральній Азії, чи володіє вона яким-небудь трубопроводом в колишньому СРСР? Які послуги надає РУЕ?

У "РосУкрЕнерго" немає ніякої власності, окрім кількох банківських рахунків, ручок, олівців, декількох комп’ютерів та декількох дуже дорогих седанів "Мерседес". Більшість газових родовищ в Росії належить "Газпрому", який також володіє ліцензіями на видобуток газу з цих родовищ. За російським законодавством тільки "Газпром" має право продавати російський газ за межами кордонів колишнього Радянського Союзу.

В країнах Центральної Азії газовими родовищами володіють ці країни. Жодне з цих родовищ не було здано в оренду РУЕ ні в Росії, ні в Центральній Азії.

Трубопровід з Центральної Азії має назву “Центр”. Він перетинає Туркменістан, Узбекистан, Казахстан та Росію і веде до кордону України. Він знаходиться у власності відповідних країн, через які він йде.

"РосУкрЕнерго" не володіє жодним відрізком цього трубопроводу чи компресорними станціями, які качають газ через трубопровід “Центр”. РУЕ просто здійснює управління транспортуванням газу через цей трубопровід до кордону з Україною.

Послугами, які надає РУЕ є: підписання транзитних документів та митних декларацій, відправка банківських переказів для оплати митних зборів цим країнам та оплати вартості роботи, яку вони виконують по транспортуванню газу (транзитна плата). РУЕ не має ніяких технічних спеціалістів, ремонтників чи операторів компресорних станцій.

Як РУЕ отримує плату за підписання цих документів та як оплачує рахунки?

Порядок розрахунку з РУЕ не було включено в копію угоди від 4 січня, яку опублікувала Юлія Тимошенко, тому моя відповідь може базуватися лише на копії старої домовленості з ЄвралТрансГаз та повідомленнях у засобах масової інформації.

Я кажу “домовленість”, оскільки це не є контрактом і не містить ніяких контрактних зобов’язань для жодної з сторін. Це лише висловлення наміру, не більше.

Оригінали контрактів між РУЕ, Газпромом та Нафтогазом України, підписаних у 2004, ніколи не публікувались, незважаючи на чисельні завіряння Путіна, Кучми, Юрія Бойка, голови "Нафтогазу" та Олексія Міллера, голови "Газпрому", в тому, що РУЕ є чистою та прозорою як материнське молоко.

Відповідно до повідомлень у засобах масової інформації з РУЕ будуть розраховуватись так само, як і з її попередницею ЕвралТрансГаз – українська сторона віддаватиме РУЕ 13 (або можливо 15) мільярдів кубометрів газу, який РУЕ потім продаватиме Європі за допомогою послуг Газекспорту, дочірньою компанією "Газпрому", яка займається закордонними продажами. РУЕ заробить приблизно 2 мільярди доларів на перепродажу газу. Це дуже велика плата за підписання документів.

Оскільки РУЕ зареєстрована в швейцарському кантоні, вона платитиме узгоджену суму податків кантону. Російська скарбниця не побачить і копійки з податків від цієї угоди.

Чому Росія надала РУЕ ексклюзивне право бути єдиним постачальником газу до українського кордону? Чи був проведений тендер?

Не було проведено жодного тендеру, коли РУЕ чи її попередниці ЄвралТрансГаз надавалися ексклюзивні права на посередництво у цій домовленості. "Газпром" просто вирішив, який тип компанії він хоче, створив компанію та підписав договір з нею.

Незрозуміло, чи платить РУЕ "Газпрому" за це ексклюзивне право. У контракті з ЄвралТрансГаз не було жодної згадки про будь-яку плату "Газпрому" за це право. В дійсності, однак, частина величезної плати, яку РУЕ отримує від України, можливо повернеться до російської сторони – але кому і яка сума є російською (і очевидно австрійською) державною таємницею.

Чи не могли "Газпром" і Нафтогаз України самі надати ті самі послуги, що і РУЕ, і зекономити на цьому купу грошей?

Так, це є основним каменем спотикання. Звичайно "Газпром" міг би зробити це без РУЕ, так само як і "Нафтогаз" України. Не було ніякої необхідності реєструвати компанію в м. Цуг (РУЕ) та дві інші компанії в Австрії (Аросгаз Холдінгз та Центрагаз Холдінгз), а також австрійську інвестиційну компанію, яка не робить нічого, крім того, що тримає облігації на пред’явника та вихваляється своїм підозріло чистим “карантинним свідоцтвом”.

Не було ніякої необхідності створювати у 2002 в якомусь Богом забутому містечку під Будапештом компанію ЄвралТрансГаз, якою володіє безробітна румунська актриса, молода румунська подружня пара, що сама не може оплатити свої рахунки за газ, а також адвокат з Тель-Авіву, що представляє Семена Могилевича як власника компанії. Не було необхідності в тому, щоб Дмитро Фірташ люб’язно просив цього адвоката зробити послугу лише один раз і допомогти транспортувати туркменський газ до України.

Яку вартість додає РУЕ до російсько-української угоди?

Ніякої! Все, що вона робить, - це виступає в ролі ременя передачі для величезних сум грошей, а також засобом укриття від податків для російської сторони. Її основні активи – це банківські рахунки та тісні контакти з російською елітою. РУЕ в дійсності є альтер его "Газпрому".

Роман КУПЧИНСЬКИЙ

Прага, Чеська Республіка, Четвер, 26 січня, 2006

Примітка: Роман Купчинський є аналітиком з питань організованої злочинності та тероризму в RFE/RL Online та редактором розділу "RFE/RL Organized Crime and

Terrorism Watch.". Він був директором української служби RFE/RL протягом 10 років.