newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Заповіт Папи

228
Заповіт Папи

Віддавши останню шану Івану Павлу Другому, кардинали Католицької церкви вибиратимуть нового Папу Римського.

Видео дня

Зрозуміло, що ці вибори — дуже складний і непрогнозований процес. У тому сенсі, що стати понтифіком може будь-хто із 117 кардиналів. Серед них і українець — кардинал Любомир Гузар, глава українських греко-католиків.

Які шанси має глава УГКЦ? Хто ще претендує на найвищий пост у Ватикані? Що може змінитися в Церкві з обранням нового Папи Римського? Про це — у коментарях експертів.

Єпископ Гліб Лончина, посол УГКЦ при Ватикані:

— Як і кожен з кардиналів, які братимуть участь у конклаві, Глава УГКЦ Любомир Гузар має шанси. Мушу зауважити, що авторитет блаженнійшого Любомира і тут, у Римі, і взагалі на Заході надзвичайно великий. Така ймовірність колись розглядалася в американській пресі. Попри те, що вже обговорюються ймовірні кандидати, вибір може бути доволі несподіваним, як це було у 1978 році. Нині у Ватикані дуже популярний такий чи то анекдот, чи то приказка: усі кардинали заходять на конклав кандидатами, а виходять кардиналами, лише один — Папою.

Отець Михайло Демид, доктор церковного права: — Блаженнійший Патріарх Любомир належить до тих кардиналів, які мають право голосу у виборі Папи. А таке право надане кардиналам, яким ще не минуло 80 років. Які в нього реальні шанси? Папа, як знаємо, є Вселенським Архиєреєм не тільки всієї Універсальної Католицько-православної церкви, але насамлеред главою Римо-католицької церкви. Стаючи римським понтифіком, Блаженнійший втрачає свій уряд у власній церкві та перестає бути главою УГКЦ. А це, на мій погляд, неприпустимо, оскільки

Патріарх є гарантом східного обряду. До того ж в історії церкви сформувалася традиція, щоб на главу Вселенської Колегії Єпископів обирався ієрарх латинського обряду, оскільки цього вимагає логіка речей.

Олександр Литвиненко, провідний експерт Центру ім. Разумкова: — Думаю, український кардинал Любомир Гузар має мінімальні шанси стати Папою. І моя позиція збігається з висновками найвідоміших у світі експертів. Вони реально розглядають ряд інших кандидатів — нігерійця Френсіса Арінце, Оскара Родрігеса з Гондурасу, бразильця Клаудіо Хуммеса, віденського кардинала Крістофа Шенборна та кількох інших. І це не залежить від особистих рис того чи іншого кандидата. Церква — це також політика, і дуже велика, тому там є свої інтереси. На жаль, кардинали східного обряду не мають великого впливу на вселенську церкву. А Римо-католицька церква дуже ієрархічна, кожен кардинал там посідає певне місце. Рейтинг українського кардинала не дуже високий у цій ієрархії саме через те, що він представляє східний обряд. Але це лише моє припущення, на конклаві все можливе.

Іван Паславський, голова Світового християнського конгресу мирян УГКЦ в Україні: — Папа Іван Павло II був обраний зі слов'ян, бо тоді актуально було звернути увагу на комуністичний Схід. Життя показало, що цей вибір був дуже вдалим. Якщо провідним мотивом тих, хто обирає Папу, буде діалог зі Сходом, то цілком можливо, що Папою стане українець.

Надія Пастернак, Євгенія Романів, „Експрес”, Львів