Тарас Чорновіл: "Я втратив Львів..."

Тарас Чорновіл: 'Я втратив Львів...'

Тарас Чорновіл у Львові сприймається як... екзотика. У цьому Тарас сам признається. У рідному місті буває дуже рідко, але коли приїжджає, то не ховається від львів'ян, вільно ходить вулицями, заходить у магазини і помічає щире здивування людей, які бачать Чорновола у Львові без... охорони. Дехто навіть примудряється сфотографувати його на мобільний телефон, щоб потім повірили, що бачив самого Чорновола. Ось така специфічна у Тараса слава у Львові. Тарас чудово розуміє, як до нього ставляться львів'яни, він каже, що Львів для себе втратив, і додає, що не шкодує. Хоча, думаю, лукавить. Він і зараз готовий дискутувати з львів'янами, хоча розуміє, що його тут не хочуть чути. "Високий Замок", як і більшість львів'ян, теж не зрозумів політичного вибору Тараса Чорновола. Спочатку ми дивувалися, намагалися зрозуміти, потім обурювалися... Але життя триває, і через *рік після бурхливих помаранчевих подій, які остаточно розвели Львів і сина легендарного Чорновола по різні боки барикад, Тарас, очевидно, вирішив будувати нові мости...

-Як часто останнім часом навідуєтесь до Львова? І як морально тут почуваєтесь?

- Після першого туру президентських виборів я жодного разу під час виборів і революції до Львова не приїжджав. До мене у той період було безліч телефонних дзвінків, часто з погрозами... Я розумів, що якоїсь дискусії з львів'янами у мене не вийде, а розмовляти за принципом "сам дурень" мені не хотілося. У мене з'явилося внутрішнє несприйняття Львова. Раніше я завжди підкреслював свою львів-ськість. Навіть до останнього моменту не брав квартири у Києві, бо відчував, що тільки-но візьму квартиру, одразу стану киянином. Наскільки в мене це було до крайності, до пересади, настільки і обламалося.

Видео дня

- А коли вперше після виборів і революції приїхали до Львова? І як вас Львів зустрів?

- Здається, в березні. І, до речі, ніякої агресивності, жовчного протистояння я не відчув., З багатьма людьми нормально поспілкувався. Але, з іншого боку, у мені щось справді надірвалося... Я півроку до цього не був у Львові, але нічого не ворухнулося в душі. Я не відчув, що приїхав у рідне місто, втратив сприйняття Львова. Зрозумів, що став киянином.

- А як стосунки з виборцями. Прийом виборців проводили?

- Одного разу навесні, не дуже рекламуючи, спробував провести прийом виборців. Це закінчилося брутально. Увірвалася група людей, які вилили на мене купу словесного бруду, почали провокувати штовханину. Мені хотіли продемонструвати, мовляв, тобі тут робити нічого. Тому, якщо хтось хоче, щоб я займався проблемами округу, нехай пересилають мені матеріали до Києва. Думаю, треба як мінімум рік, щоб воно перегоріло. Доки львів'яни будуть сприймати свої думки як істину в останній інстанції, мені тут нема чого робити. Гасло Ющенка звучить "ТАК". Воно не передбачає дискусії, "так" - і не інакше...

- Скажіть чесно, чи маєте якийсь комплекс вини перед львів'янами? Докори сумління не мучать?

- А чому львів'яни ніколи собі не дорікають у тому, що сьогодні відбувається в Україні. Що Україна "ляже" під Росію саме завдяки псевдо-патріотам?

- Ви відповідаєте питанням на питання...

- Не так давно був в Одесі (сміється. - Авт.)... Я мав би мати докори сумління, що залишився в політичній силі, де є люди, причетні до вбивства мого батька, а лідер цієї сили називав себе сином Кучми і тепер практично законсервував "кучмізм".

- Тарасе, ваші звинувачення бездоказові, натомість доведено, що та політична сила, в якій ви зараз, зухвало фальсифікувала вибори. І це тільки те, що на поверхні.

- Давайте поговоримо про фальсифікації. Для мене це болюча тема. Я був керівником виборчого штабу Яну-ковича перед третім туром. До мене хоч одна претензія є?

- Є дуже великі претензії щодо перших двох турів. І треба було бути сліпим, щоб не бачити ті масштабні фальсифікації, які чинила влада на користь Януковича. Згадайте хоча б вакханалію з відкріпними талонами.

- Проблема львів'ян у тому, що вони на психологічному, ментальному рівні не хочуть побачити тих подій у повному обсязі. Візьмемо Тернопільську область, де Ющенко взяв найбільше, Янукович - найменше. По-вашому, вибори там пройшли чесно? Це була суцільна фальсифікація на користь Ющенка. Я вам можу сказати приблизний обсяг фальсифікацій - 25-30 відсотків.

- Це знову-таки огульні цифри, які нічим, окрім ваших слів, не підкріплені. І ви замість того, щоб говорити про свою політичну силу, весь час переводите стрілки на Ющенка...

- Ви хочете від мене почути одне: мені, Тарасу Чорно-волу, соромно, що я в тій силі, яка фальсифікувала вибори?

- Тарасе, я не хочу якогось каяття від вас. Я хочу вас зрозуміти.

- Я вам пояснюю. Я бачив дві сторони. І друга сторона у моєму розумінні нічим не краща. Проблема Януковича у тому, що він у серпні, коли розрив з Кучмою дійшов до крайності, мав політичне право гримнути дверима і сказати, що він повністю пориває з Кучмою. Але як свого часу цього не зробив Ющенко, так тоді і не зробив Янукович. Очевидно, людей на вищих щаблях влади щось тримає і лякає. Тепер щодо фальсифікацій. Я згоден, були страшні пору 1 шення, але з двох боків. Про що йшлося у Верховному суді? Ситуація з відкріпними посвідченнями була недостатньо проконтрольована, і є підозри, що в певних областях відбулося вкидання бюлетенів. Цілий рік Луценко, прокуратура, СБУ ловили фальсифікаторів. Що наловили? З десяток осіб, які незаконно вкинули хто п'ять, хто десять бюлетенів чи скористалися кількома відкріпними посвідченнями.

- Ви кажете, що не були у Львові під час виборів, то я вам скажу, що йшлося не про кілька відкріпних посвідчень. Масштаби технології застосування відкріпних талонів - колосальні. Це робилося по лінії усіх силових структур, окрім, можливо, армії: податкова, міліція, пожежники, залізниця. Ви не можете цього не знати...

- Я знаю. Знаю більше, ніж ви. Коли почали примушувати у податковій, міліції здавати відкріпні талони, я про це першу інформацію отримав з Волині. Я розповів Януковичу. Для нього це було несподіванкою. Він при мені телефонував керівнику Податкової адміністрації України і вимагав, щоб це припинилося. Йому пообіцяли припинити, а наступного дня масштаби стали ще більшими. Розповідали, що відкріпних були десят-ки-сотні тисяч. А я знаю, що на Волині зібрали кілька сотень відкріпних, а шуму було на всю державу. Вам не здається, що це була свідома провокація?

- Якщо і провокація, то лише з боку тих сил, які підтримували Януковича.

- А ви вважаєте, що Кучма підтримував Януковича?

- Ну не Ющенка ж!

- У Львові ніхто не хоче побачити третього гравця. Ви забуваєте про рішення Конституційного Суду, який всупереч здоровому глузду дозволив Кучмі балотуватися втретє. Третій термін Кучми готувався, і багато речей, такі, як фальсифікації, тиск, зокрема на пресу, робилися виключно з Адміністрації Президента. Ви вважаєте, що Майдан організовано "Нашою Україною"? А я скажу свою версію, причому наперед знаю, що вона у вас викличе обурення. Майдан спланував Кучма.

- Так само можна сказати, що Майдан спланував Янукович - тобто його команда, яка тиснула на виборців і фальсифікувала результати. Це викликало обурення і вивело людей на Майдан.

- Ви весь час звинувачуєте Януковича. Я вам скажу таку фразу: Ющенко - вбивця Георгія Гонгадзе. Вас вона обурить?

- Звичайно. Це бездоказове звинувачення.

- Тоді і ви не кидайте бездоказових звинувачень на адресу Януковича. Я не хочу бути його адвокатом. Я також під час виборів обурювався його бездіяльністю, він міг припинити багато речей. Але його виборча кампанія була повністю взята під контроль Адміністрацією Президента. Мета була одна - зіткнути Ющенка і Януковича лобами, тоді у Кучми з'являвся шанс. Коли на Майдані ситуація була розігріта до краю, до Києва привезли 30 тисяч шахтарів, їх зняли з роботи і везли як гарматне м'ясо. Одна маса проти іншої. Я знав по певних натяках, що таке готується. І після цієї масакри вибори мали бути визнані недійсними. А кандидати не мали права брати участь у виборах. За-лишалося нейтралізувати Юлію Тимошенко, і Кучма був би без конкуренції.

- Якщо припустити, що такий сценарій був, то його не вдалося реалізувати. Майдан не допустив.

- Майдан виконував роль збурювача і гарматного м'яса.

- Тарасе, що ви здобули в команді Януковича? Можемо Припустити, що втратили, наприклад, свого виборця, але, мабуть, і щось здобули - нових друзів, однодумців чи якісь матеріальні блага?

- Матеріально я не розжився, можу вам показати свої мешти, де, ось бачите, дірка на підошві. Проблема не в тім, що мені бракує грошей купити нові, а в тому, що не маю на це часу. Я ношу взуття не дорожче за 350 гривень, а костюми - не дорожчі від 700 гривень. Що я втратив? Я втратив Львів. Втратив своє сприй- няття Львова. Якщо мені за- хочеться чогось європейського, я сяду в машину і, минаю- чи Львів, поїду до Кракова або до Відня. Там дістану наснагу, Щодо друзів... Справжніх друзів, не тих, які хотіли мене лише використати, а тих, які мене поважали, я не втратив.

Я щасливий, що тепер не маю розповідати, що депутате, мій друг...

- А які у вас зараз стосунки з депутатом С.?

- Ніякі. Ми не вітаємося. Правда, у Верховній Раді за останній рік я його бачив рази три, він там рідко з'являється. Я задоволений тим, що позбувся нав'язаних мені контактів і псевдодружби. Що я здобув? Більш реалістично почав ставитись до політики. Можливо, це звучить високо-парно, але я здобув усвідомлення соборності. У Львові бути соборником не можна.

Соборність по-львівськи - це думайте так, як я. Не будуть на сході України думати так, як у Львові. Але це не означає, що вони менші патріоти. Львів створив для себе якесь гетто. Коли я переступив через це, то зрозумів, що вийшов з цього гетто...

- Я відчуваю у вас біль і глибоку образу на Львів...

- А я й не заперечую цього. Я сприймав львів'ян як стовідсоткових європейців, але люди в Європі ніколи не дозволять собі діяти за комуністичними принципами, принципами зневаги до чужої думки.

- Тарасе, а як ситуація з вашим навчанням в університеті? Знаю, що вас виключили. Вдалося поновитися?

- Мене виключили з правом поновлення за неявку на сесію. Півтора місяця тому написав заяву на поновлення, дещо доздав, а нині взяв основні підручники і готуюся до державних іспитів. У мене спеціальність міжнародне право (інститут підвищення кваліфікації при Львівському державному університеті). Дипломну планую писати про СОТ.

- Від особистого перейдемо до суто політичних питань. Уже відомий список Партії регіонів, в якому є багато одіозних постатей. За яким принципом формувався цей список, яка роль Ахметова, що вважається реальним власником партії, у формуванні цього списку.

- Якби ви сказали десь на Донбасі, що Ахметов - власник Партії' регіонів, з вас би так сміялися. Ви мислите як львів'янка...

- А у вас з'явився київський снобізм.

- Коли стаєш киянином, стаєш київським снобом. Коли я був львів'янином, я теж був нетерпимим. Досі не можу собі пробачити деяких епатажних випадів щодо людей, які думали інакше. Щодо списку. Він формувався за тим самим принципом, за яким формувалися два інші списки - "Нашої України" і БЮТ. Є певні політичні й економічні групи, які становлять підґрунтя парт», її ядро. І є певні знакові особи, що симпатизують партії, яких включено у список. Ну і є певний баласт, присутність деяких персон мені самому не зрозуміла.

- А як пояснити те, що у списку кількадесят осіб з бізнес-групи Ахметова, включаючи начальника його охорони і водія?

- Ну... Він є дуже впливовим у Партії регіонів, він знакова постать для сходу України. Не забуваймо, що у нього працюють 160 тисяч людей...

- Чому він вирішив йти в політику?

- Його час настав. Людина, яка забезпечує існування частини економічного потенціалу держави, де-факто є в політиці. Його бізнес працює як годинник...

- Кажуть, Ахметов може претендувати на посаду прем'єр-міністра, такий собі український Берлус-коні?

- Не думаю, йому бракує політичного досвіду. Але через якийсь час чому б і ні?

- А де ви себе бачите після виборів? Можливо, у виконавчій владі?

- Можливо. Наразі я себе бачу депутатом наступного скликання, можливо, головою комітету з місцевого самоврядування. Мені кажуть, що маю великий шанс стати гуманітарним віце-прем'єром... Я не в захопленні від такої перспективи.

- На який відсоток розраховує Партія регіонів?

- Не менш як 28 відсотків.

- З ким партія буде блокуватися після виборів?

- Немає зараз відповіді на це питання. Щодо можливого блокування з "Нашою Україною", то першим про це заявив не Янукович, а Ющенко.

- А ви готові до такого блокування?

- Психологічно це непросто...

На талія БАЛ ЮК, «Високий Замок»

www.wz.lviv.ua