Молодіжний кредит: поки отримаєшь – посивієш

Молодіжний кредит: поки отримаєшь – посивієш

Знаєте, чому українці ще не скоро почуватимуться європейцями? Через стокляте квартирне питання, яке тяжіє над ними впродовж десятиліть. У світі давно придумали, як вирішувати цю проблему, - через звичайну позику. І чим розвиненіша країна, тим дешевшим і менш обтяжливим є кредит. У нас країна - самі розумієте... Тому молодій людині треба посивіти, аби отримати шанс на житло. Навіть коли йдеться про широко-розрекламоване молодіжне кредитування.

«Послуги» фірми, або ж хабар

Якщо в якомусь зразково-показовому чиновницькому інтерв'ю ви прочитали приблизно таке: "Якщо вам до 35 років, ви маєте стабільний заробіток (у межах 800 гривень на сім'ю) і досі не маєте власного житла, - на вас чекає молодіжний житловий кредит", діліть це все на десять. А потім спробуйте пройти шлях від чиновницьких кабінетів до вистражданого новосілля, як це зробили інші. Ті відчайдухи кажуть, що тепер їм ніякі життєві труднощі не страшні.

Видео дня

Справді, якщо неодруженому громадянину або подружжю до 35 років, вони можуть претендувати на отримання державного молодіжного кредиту. Вони повинні стояти у квартирній черзі (тобто мати право на поліпшення житлових умов). У Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву від вас вимагатимуть ще чимало довідок. Як йдеться на офіційному сайті фонду, для отримання кредиту на будівництво (реконструкцію) індивідуального будинку необхідно подати будівельний паспорт, виданий місцевим органом архітектури, проектно-кошторисну документацію, затверджену в установленому порядку, та чимало іншого. Значно цікавішу інформацію можна почитати на форумі цього ж сайту, де свої відгуки про отримання кредиту пишуть безквартирні претенденти. Пишуть, що догодити чиновникам з довідками дуже непросто, але у відділеннях фонду відразу пропонують послуги комерційної фірми, яка за помірну плату (десь тисячі з дві доларів) подбає про всю документацію. Кажуть також, що можна обійтися й звичайним хабарем...

Далі дані заносять у комп'ютер і повідомляють, що ви тепер стоїте у черзі. При цьому не присвоюють номера, як це робиться у звичайній міській квартирній черзі. А це означає, що ви не зможете бодай гіпотетично вирахувати, через скільки років справа дійде до вас. Але де гарантія, що більш "вдячні" кандидати з 988-ї позиції не піднімуться на восьму?

Гнилі дошки і пісок замість цементу

Чимало кандидатів, "постоявши" в черзі, потім відмовляються від запропонованого житла. Причини можуть бути різні. Наприклад, вони дізнаються, що не спроможні сплатити початковий внесок (ціни зростають майже щоденно), або для них стає несподіванкою сума різниці між ринковою і державною вартістю помешкання, яку теж треба викласти з власної кишені. У цій боротьбі перемагають найсильніші і найзабезпеченіші. Але далі потенційному новоселу доведеться освоювати всі будівельні професії й щоденно мати справу з багатьма "хорошими" людьми, яких звуть майстрами.

А буває і так: фірма, яка будує вашу квартиру, під будь-яким приводом постійно переносить терміни здачі об'єкта. А поки будинок "висить", ціни на будівельні матеріали, а відтак і на помешкання загалом, ростуть як гриби після дощу. Вам доводиться постійно доплачувати. Далі гірше - з'ясовується, що будівельники, м'яко кажучи, чинять не зовсім порядно. Експертиза об'єкта показує, що тиньк на стінах замішаний на самому піску, дошки в долівці вже були чиєюсь підлогою, опалення працювати не буде, бо труби не підходять до котла, і ще багато-багато іншого.

Тому, якщо хочете жити в придатному до життя помешканні - від початку готуйтеся до війни з фірмою-забудовником. Не ведіть жодних усних переговорів і всі будівельні пропозиції оформляйте на папері. Треба бути готовими до судів, мати свого адвоката та будівельного експерта. У цьому випадку вам може стати підтримкою представництво фонду, який контролює освоєння державних коштів. Якщо виявиться, що будівельна компанія їх краде, її керівникам може загрожувати серйозна кримінальна відповідальність.

Банківська позика — не для бідних

Оскільки темпи державного будівництва в Україні слабенькі, на нове житло можна чекати п'ять, а то й більше років. Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву пропонує ще один варіант - банківський кредит, який дозволяє придбати готову квартиру на первинному або вторинному ринках.

Це дороге задоволення, але менш клопітне. Щоправда, за умови високої платоспроможності вашої молодої сім'ї. Цей варіант гірший тим, що банки дають позику не на 30 років, а переважно на 15-20. Житловий кредит коштує 17-22 відсотки річних у гривнях і 11 -15 в доларах, а молодіжний фонд повертає 9,5 відсотка (якщо сім'я без дітей або має одну дитину). Сюди додайте комісію банку і вийде, що пільговий кредит не такий вже й пільговий.

Щоб було відразу зрозуміло, з чим доведеться мати справу, радимо зазирнути на сайт ДФСМЖБ (www.fhb.kiev.ua). Там є спеціальний калькулятор, який миттєво розраховує вартість кредиту, щомісячні виплати та кінцеву ціну за квартиру. Ми підставили приблизні дані щодо отримання кредиту на середню двокімнатну квартиру за стандартних умов банківського кредиту і вийшло, що кожного місяця треба буде виплачувати від 1280 (у перші місяці) до 408 гривень (в останні), а кінцева ціна квартири буде майже удвічі вищою. І все це - за умови, що вдасться переконати банк у своїй платоспроможності та надійності, а молодіжний фонд не знайде підстав, відмовити у кредиті...

Лнся Федів, «Високий Замок»

www.wz.lviv.ua