29 марта • обновлено в 09:22
МоваЯзык
Блоги Мир

/ Новости политики

Генеральний консул у Сан-Франциско: Рівень підтримки України з боку США зараз безпрецедентний

17.5т

Україна у війні з Росією потребує потужних союзників. Хоч ЄС і запровадив низку санкцій проти РФ, лідери багатьох європейських країн здебільшого дистанціювалися від російсько-української війни, побоюючись економічно чи енергетично постраждати від помсти Росії. А окремі європейські очільники навіть після розв’язання Путіним війни в Європі не намагаються приховати своєї лояльності до головного російського мачо – спрацьовує потужне російське лобі в Європі та багаторічні дружні зв’язки Путіна з керівниками країн ЄС.

Сполучені Штати - ось від кого Україна розраховує отримає суттєву підтримку. У січні наступного року республіканці, які набагато різкіше оцінюють політику Путіна, отримають контроль над Сенатом, що дає сподівання на посилення тиску з боку США на Російську Федерацію. Ухвалення американським Конгресом закону "Про підтримку свободи України" - наочне свідчення намірів Штатів "не здавати" Україну.

На яку допомогу від Штатів може розраховувати Україна, чи готові американські бізнесмени інвестувати у нашу країну і чи вдається українській діаспорі впливати на ухвалення рішень американськими можновладцями? Ці та інші питання "Обозреватель" поставив генеральному консулу України у Сан-Франциско Сергію Альошину.

"У КАЛІФОРНІЮ ЇДУТЬ ВИСОКОКВАЛІФІКОВАНІ ФАХІВЦІ З УКРАЇНИ"

В Україні заговорили про нову хвилю імміграції, пов’язану з війною в Україні та економічною нестабільністю. Чи збільшилася протягом останнього року кількість українців, які намагаються іммігрувати до США, зокрема на Західне узбережжя?

У штатах нашої відповідальності – а це 12 штатів Західного узбережжя США (Каліфорнія, Вашингтон, Юта, Монтана, Аризона, Айдахо, Вайомінг, Гаваї, Колорадо, Невада, Нью-Мексико, Орегон) – кількість мігрантів з України суттєво не зросла. Хоча у порівнянні з минулими роками наші співгромадяни почали більш активно сюди переїжджати.

Каліфорнія приваблива з багатьох причин: тут високий темп економічного розвитку, сприятливий клімат, є постійна потреба у висококваліфікованих спеціалістах. З України сюди їдуть переважно фахівці IT-галузі, які дуже затребувані у Каліфорнії. Крім них, у четверту хвилю імміграції до США, яка розпочалася в 90-х, потрапили й інші високоосвічені фахівці, зокрема медики, науковці, спеціалісти в галузі біотехнологій тощо.

Продовжується у нас і так звана релігійна імміграція. На Західне узбережжя і зараз переїжджають парафіяни баптистських церков, які мають тут потужні позиції.

У нас немає точних даних, скільки саме українців мешкає у західному регіоні США, оскільки відповідна статистика цією країною не ведеться. На обліку у нашому консульстві стоїть 24 тисячі громадян, з них майже 1300 – це українські діти, усиновлені американцями.

За експертними оцінками, на території Каліфорнії перебуває близько 80 тисяч українців, у сусідніх штатах Орегон і Вашингтон - близько 100 тисяч, у решті штатів Західного узбережжя – ще біля 20 тисяч. Загалом - до 200 тисяч громадян України. Але ця цифра, як мінімум, подвоїться, якщо додати сюди вихідців з України та їхніх нащадків.

Якщо говорити в цифрах – наскільки за останній час зросла кількість українців на Західному узбережжі?

Точних даних немає, але з огляду на динаміку видачі віз українцям, зокрема, імміграційних, консульськими установами Сполучених Штатів, то, можливо, йдеться про щорічне збільшення десь на 5-10%. Але ще раз підкреслюю, що це орієнтовні дані.

Наскільки високий відсоток українців, які нелегально перебувають у Штатах, якщо, звичайно, є такі дані? Чи були протягом останнього часу випадки депортації українців, що перебували у США нелегально?

Я можу говорити лише про юрисдикцію нашого консульства. На Західному узбережжі до двох тисяч громадян, які перебувають тут нелегально, і ця цифра тривалий час не змінюється. За 2013-2014 роки із Західного узбережжя було депортовано 19 українських громадян.

За спиною Сергія Альошина у всій красі розкинулося Сан-Франциско. Фото Луїса Буняка

"ЩЕ НІКОЛИ УВАГА АМЕРИКАНЦІВ ДО УКРАЇНИ НЕ БУЛА ТАКОЮ ВЕЛИКОЮ"

Як така потужна українська громада в Каліфорнії реагує на війну України з Росією?

Реагує дуже бурхливо. Від самого початку окупації Криму Росією, а потім фактично прямої військової агресії українська громада постійно організовувала пікетування консульських установ Російської Федерації, проводила політичні та благочинні акції на підтримку України, зверталася до місцевих сенаторів з проханнями домогтися ухвалення рішень, спрямованих на допомогу Україні.

Важливо відзначити, що за результатами спільної роботи з Почесним консулом України в Солт-Лейк Сіті, штат Юта, Дж.Фрідманом у березні законодавчим органом штату була прийнята резолюція на підтримку державного суверенітету України та із закликом до Російської Федерації невідкладно вивести війська з Криму. Наразі працюємо з парламентарями та українською громадою Каліфорнії, Арізони, Вашингтону й Орегону з метою прийняття аналогічних резолюцій.

На хвилі цікавості ЗМІ до українських подій, я дав місцевій пресі близько 20 інтерв’ю, а наша дипустанова розповсюдила біля 30 прес-релізів. Нашим головним завданням було донести інформацію про те, що насправді відбувається в Україні, до американської громади. Ми постійно викривали факти російської агресії.

Ще ніколи увага американців до України не була такою великою

24 серпня, на День незалежності України, у центральному парку Сан-Франциско на "Day of Ukraine" зібралося дуже багато американців – більше двох тисяч. Я останні чотири роки виступав на цьому заході, але ніколи такої кількості американців там не було. Вони активно цікавилися тим, що відбувається в Україні, висловлювали щиру підтримку.

Наступного дня, 25 серпня, разом із керівництвом мерії ми підняли над Сан-Франциско прапор України – він цілий день майорів над мерією міста. Ця подія також мала значний резонанс.

Зараз важливо спрямувати інтерес до України виключно в позитивне русло. Ще ніколи увага американців до України не була такою великою, хоча раніше наша країна не викликала особливого інтересу у мешканців, зокрема, Каліфорнії. Зараз Україна на слуху, і ми маємо це використовувати.

Наскільки ефективними були заходи, організовані українською діаспорою? Яку реакцію вони викликали у американських посадовців?

Я знаю, що сенатори та конгресмени від Каліфорнії та інших штатів неодноразово надсилали запити до Білого Дому, до Президента США Барака Обами. Вони зіграли суттєву роль у юридичній підтримці України.

Як відомо, 11 грудня Конгрес США прийняв закон "Про підтримку свободи України" і Президент Барак Обама його підписав. Закон розширює допомогу Україні та створює законодавчу базу для запровадження додаткових санкцій проти Росії.

Дуже важливо, що закон передбачає можливість надання Україні військової техніки та послуг, в тому числі протитанкового озброєння, радарних систем для боротьби із артилерією, безпілотних літальних апаратів, захищених засобів зв’язку, а також дозволяє США допомагати із навчанням українських військових. На ці цілі, як ви знаєте, до 2017 року будуть виділені 350 млн. дол. США (100 млн. дол. – у 2015 році, і по 125 млн. – у 2016 і 2017-му.)

Також протягом 2016-2018 років США виділять Україні 50 млн. дол. на технічну допомогу у сфері зміцнення енергетичної безпеки. Штати допомагатимуть українському уряду розробити середньо- та довгострокові плани з підвищення енергоефективності, які мають зменшити залежність України від експорту енергоносіїв.

Крім того, США виділяють 20 млн. дол. на розвиток в Україні громадянського суспільства, незалежних ЗМІ та боротьбу із корупцією.

Можу стверджувати, що зараз рівень підтримки України з боку США безпрецедентний.

Закон "Про підтримку свободи України" ми розцінюємо як чіткий сигнал підтримки з боку американських законодавців та американського народу на адресу України, а також знак солідарності з українським народом у його прагненні самостійно обирати власне майбутнє.

Фото Луїса Буняка

Яку фінансову допомогу американський уряд вже надав Україні?

Ще у листопаді уряд США виділив 20 млн. дол. на реформування правоохоронної та судової сфери, реформування прокуратури та боротьбу із корупцією в Україні. Додатково Штати планують виділити 3 млн. дол. Всесвітній продовольчій програмі ООН на забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб в Україні.

Протягом 2014 року уряд США задекларував допомогу Україні в розмірі 320 млн. дол. на додаток до кредитних гарантій на суму 1 млрд. дол., наданих у травні. При цьому на реформування та розбудову галузі безпеки України уряд США виділив понад 118 млн. дол., які пішли як на закупівлю обладнання для військових, Нацгвардії та прикордонників, так і на підготовку українських військовослужбовців.

Республіканські лідери налаштовані гостро проти російської агресії і підтримують Україну

"КОЖЕН ДРУГИЙ АМЕРИКАНЕЦЬ ДОБРЕ ЗНАЄ, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ НА СХОДІ УКРАЇНИ"

Ви згадали, що на хвилі сплеску інтересу до України Ви давали багато інтерв’ю місцевим ЗМІ. На мій погляд, зараз провідні американські телемовники, такі як CNN, FoxNews майже не обговорюють українську проблематику. У нас умовне перемир’я, немає активного воєнного протистояння, а отже, немає і інформаційного приводу для світових ЗМІ говорити про нас. Чи фіксуєте Ви зниження інтересу американських ЗМІ до українських подій і як зменшення ваги України у світовому інформаційному полі впливає на сприйняття американцями російсько-української війни?

Ви праві в цьому. Якщо на початку російсько-українського конфлікту російська агресія, окупація Криму, військові дії на сході викликали прискіпливу увагу американських ЗМІ, то зараз мас-медіа США зменшили інтерес до української тематики. Це викликано об’єктивними причинами: на перший план наразі вийшли новини про боротьбу із ISIS, безпекова ситуація на Близькому та Середньому Сході, боротьба із вірусом Ебола.

Білий Дім, конгресмени і сенатори дуже добре обізнані із найсвіжішими новинами з України і з фактами російської агресії на нашій території

Водночас американські експертні кола не перестають здійснювати моніторинг та грунтовний аналіз ситуації в Україні та негативної ролі, яку відіграє Росія в подіях на сході нашої держави. Про це свідчать публікації у провідних друкованих виданнях країни: "The Washingon Post", "Bloomberg", "National Interest", "New York Times", "Reuters".

А в "The Los Angeles Times" ще до листопада майже щодня з’являлися публікації про Україну авторства Сергія Лойка і Керол Вільямс…

Так, зараз "The Los Angeles Times" висуває цикл своїх публікацій про Україну на Пулітцерівську премію.

Тож, хоча інтенсивність друку статей про події в Україні і зменшилася, говорити, що про Україну взагалі не згадують, не можна.

Скажу Вам відверто: завдяки тому, що новини про Україну регулярно з’являлися на передовицях згаданих видань, зараз кожен другий американець добре орієнтується, хто такі українці, де розташована Україна і що сьогодні відбувається на сході нашої держави. А завдяки роботі українських дипломатів у Штатах і перш за все - Посла України у США Олександра Моцика, Білий Дім, конгресмени і сенатори дуже добре обізнані із найсвіжішими новинами з України і з фактами російської агресії на нашій території.

Крім того, у потужних університетах Каліфорнії – Берклі, Стенфорді, Сан-Дієго, за нашої участі, регулярно проводяться академічні дискусійні панелі, присвячені взаємостосункам України, Росії, ЄС, США. На всіх цих панелях факт агресії з боку Росії і засудження дій РФ навіть не ставиться під сумнів.

Чи спостерігаєте Ви напруження у стосунках російської та української громад, які мешкають у Каліфорнії?

Так, певне напруження, звичайно, є, і є суперечки між представниками різних громад. Під стінами нашого консульства навіть якось був нечисельний пікет російських громадян. Їх було півтора десятка і вони вимагали мирного розв’язання конфлікту на сході України. Втім про якесь протистояння мова не йде.

Треба ще віддати належне місцевим правоохоронцям. Зрозуміло, що вони відслідковують ситуацію. Десь у травні вони зверталися до нас із попередженням, що є сильне напруження між громадами, але відтоді жодних інцидентів не було.

Чи почали відомі своєю критичною позицією щодо Кремля республіканці, що мають у січні отримати більшість у Сенаті, перехиляти Білий Дім убік необхідності жорсткіше тиснути на Москву, аби змусити її вивести свої війська з України?

Це більше питання до нашого посольства у Вашингтоні, але зі свого боку можу підтвердити, що так, певні зміни спостерігаються. Республіканські лідери налаштовані гостро проти російської агресії і підтримують Україну. Думаю, одним із прикладів їхнього впливу якраз і є схвалення Конгресом США закону "Про підтримку свободи України".

"УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА ПЕРЕДАЛА В УКРАЇНУ, ЯК МІНІМУМ, 250 ТИС. ДОЛ. США"

Я знаю, що українська діаспора в Каліфорнії надає допомогу українським військовим в зоні АТО та внутрішньо переміщеним особам. Чи могли би Ви узагальнити основні напрямки, за якими діаспора допомагає Україні?

Діаспора передає в Україну продукти, одяг, взуття, обладнання для автомобілів швидкої допомоги, спеціальні кровоспиняючі бинти, аналогів яких немає в Україні, прибори нічного бачення, теплі дитячі речі, кевларові шоломи, американську військову форму, термобілизну. Загалом волонтери відправили в Україну понад 15 великих контейнерів з гуманітарним вантажем та зібрали для потреб вітчизняних Збройних сил, родин військовослужбовців та постраждалих громадян кошти, тільки за нашими даними, у сумі близько 250 тис. дол. США. Впевнений, що загальна сума набагато більша.

Яким чином відстежується, щоб вантаж зі Штатів дійшов за призначенням?

Знаєте, це Сполучені Штати. Тут громада дуже прискіпливо ставиться до всього. Одержувач вантажу має надати підтвердження, що все пішло на необхідні цілі. Мені, наприклад, відомий лише один випадок, коли вантаж за призначенням не потрапив, в решті випадків все було гаразд.

"У США Є ІНВЕСТОРИ, ГОТОВІ ВКЛАДАТИ ГРОШІ В УКРАЇНУ"

Економіка України зараз йде на спад. Більшість інвесторів, наляканих війною на сході, відмовляється вкладати гроші в Україну. Чи бачить в таких умовах американський бізнес можливості для розвитку в Україні? Чи є інвестори, які готові інвестувати зараз в нашу економіку?

Такі інвестори є. Але, знаєте, для них дуже важлива підтримка України американським урядом. Про це мені відверто заявляли місцеві бізнесмени. Наприклад, представники Каліфорнійської ради з технологічних питань говорили, що американська влада, Держдеп запевнили їх у максимальному сприянні, якщо вони будуть співпрацювати з Україною.

Ми зі свого боку також максимально допомагаємо українському бізнесу налагодити стосунки із американськими партнерами. 18 вересня провели у Сан-Франциско першу в історії українсько-американських стосунків IT конференцію "Ukraine Tech Gem". У ній взяли участь понад 500 учасників, серед яких були представники всіх секторів IT галузі України, інвестиційних фондів, неурядових організацій, а також представники провідних світових та американських технологічних і інвестиційних корпорацій (Google, Apple, Cisco, HP, 500Startups та інших). На цій конференції українські стартапери отримали від американських венчурних компаній 1,5 млн. доларів інвестицій.

Крім того, з ініціативи нашого консульства світові лідери мікросхем "Imagination Technologies" та "Microchip Technology" почали співпрацювати із Вінницьким національним технічним університетом у напрямку проектування електроніки і програмування мікросхем.

Як інвестори, що взяли участь у конференції, оцінювали ризики інвестування в Україну під час військових дій з Росією?

Їх позиція така: так, дійсно, на сході відбуваються військові дії, але це доволі далеко від їхньої безпосередньої зони інтересу. Один з бізнесменів, наприклад, сказав мені, що військовий конфлікт на його IT бізнес в Україні жодним чином не впливає.

Більше того, учасники конференції дуже позитивно оцінювали креативний підхід українських спеціалістів ІТ галузі. Практично всі бізнесмени говорили, що з точки зору фахового рівня важко когось порівняти з українцями. Насправді, Україна має весь необхідний потенціал, аби за певний час стати другою Каліфорнією, але, зрозуміло, що статися це може не за рік і не за два.

Жми! Подписывайся! Читай только лучшее!

Читайте все новости по теме "Российско-украинский конфликт" на OBOZREVATEL.

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Коронавирус. Самое важное

Новости политики

Топ-публикации

Топ-блоги