Вже у грудні ЄС може скасувати антиросійські санкції

Віце-президент США Джозеф Байден попередив Петра Порошенка, що Україна повинна здійснити обіцяні реформи, інакше деякі країни Євросоюзу можуть скасувати санкції проти Росії. Тут варто звернути увагу на тому, що Байден постійно наголошує на реформах в Україні. Давайте хоча б згадаємо його минулорічний грудневий візит до Києва, коли його виступ у парламенті був пронизаний наполегливими закликами до керівництва нашої країни щодо активного проведення реформ. Тому цю заяву американського політика не треба сприймати як несподіванку чи сенсацію, адже він є саме тим високим представником США, який спонукає Україну до змін.

Своєю чергою, США жорстко відстоюють свою позицію щодо санкцій проти Російської Федерації. Прикладом цього є нещодавно ухвалений Палатою представників США закон, у якому йдеться про те, що антиросійські санкції будуть зняті лише за умови відновлення територіальної цілісності України.

У ЄС трішки інша позиція, вони не будуть тримати санкції вічно. Там дійсно є країни, які зацікавлені у якнайшвидшому їх полегшенні чи взагалі знятті. Цей своєрідний тиск на Україну з’явився після засідання G20 у Китаї. Ми пам’ятаємо, що під час цього саміту президент Росії Володимир Путін зустрічався з президентом Франції Франсуа Олландом та канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Вірогідно, що глава Кремля під час діалогу з ними висловив свою позицію щодо врегулювання конфлікту на сході України і очевидно вказав на недоліки України у цьому процесі. Путін також міг використати і так званий "режим тиші" (хоча ми й розуміємо, що припинення вогню, фактично, не було) на свою користь, сказавши, що він свій перший крок зробив, а нині – черга України.

До слова, механізм "малих кроків" в Європі вітається. Наприклад, у липні цього року Національна асамблея Франції закликала до такої стратегії: якщо Росія робить бодай маленький крок до врегулювання ситуації на Донбасі, з неї знімають частину санкцій. Так, в ЄС не ставлять таких категоричних умов, як це роблять США і готові частково послаблювати санкції у випадку поступків з боку Путіна.

У конкретному результаті у російсько-українському конфлікті в "нормандському форматі" не аби-як зацікавлені Франція та Німеччина, у яких наступного року відбуватимуться вибори. Окрім того, Німеччина у грудні закінчує своє головування в ОБСЄ (а ОБСЄ нині є єдиною міжнародною організацією, яка безпосередньо залучена в урегулюванні конфлікту на сході України). Так, їм треба показати своїм виборцям, що у зовнішній політиці вони досягли конкретних результатів. На жаль, цих результатів поки немає, а тому керівництво обох країн поспішає і "тисне" не лише на Росію, а й Україну.

Саме цю відмінність політики щодо антиросійських санкцій ЄС і США показав Байден. Що є цінним у цьому? Те, що Україна повинна швидко і ефективно проводити реформи. По-перше, це виведе нас з впливу Російської Федерації, а по-друге Україна зможе надати гарантії щодо економічної стабільності.

Наостанок зауважу, що Україні й справді слід поспішати. Оскільки європейські санкції проти Росії будуть тривати до кінця січня 2017 року, то можливість їх відміни можуть почати обговорювати в ЄС уже в жовтні на черговому саміті країн-членів Європейського Союзу. Звичайно, таке рішення приймається на попередніх обговореннях, які тривають вже зараз. Якщо Росії вдасться переконати Європу, що вона пішла на зустріч у питанні врегулювання конфлікту на Донбасі (так званий режим "тиші" та невеликий демонстративний обмін заручників у зоні АТО), то вже в грудні можна буде спостерігати знаття з неї окремих санкцій.

Читайте все новости по теме "Аннексия Крыма" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости