newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img
Эдуард Бразас
Эдуард Бразас
Руководитель Комитета по информационным системам и аналитике Ассоциации специалистов по недвижимости Украины (АСНУ)

Блог | Жити по-новому: як діють реформи в реєстрації прав на нерухомість

Жити по-новому: як діють реформи в реєстрації прав на нерухомість

Реформи в дії. Саме так можна назвати зміни в законодавстві, якими з 2016 року були запровадженні нові правила реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Цікаво, що цього разу заявлені владою плани по реформуванню системи реєстрації прав на нерухоме майно були реалізовані, а не переносились на наступні роки, як це відбувалось раніше.

Видео дня

Тема "гаряча". Писав про це не один журналіст. На жаль – не завжди фахово. Та й реальний досвід втілення змін тільки з’являється. Тож цікаво подивитись, що саме ми отримали в результаті таких змін. Чи відбувається справжнє реформування системи на користь населення, чи це тільки популістичні гасла для замилювання очей пересічних громадян.

Підсумувати перші місяці дії змін ми взялися з Юрієм Пітою – Керівником юридичного комітету Асоціації фахівців з нерухомості України.

Повна передача функцій реєстрації нотаріусам, а отже демонополізація

Можна стверджувати, що нотаріуси екзамен по виконанню нових функцій з реєстрації прав на нерухомість склали добре. Згадуючи 2013 рік, коли нотаріусам передали функцію реєстрації прав на нерухомість одночасно з посвідченням правочинів та перші два місяці колапсу на ринку нерухомості та жах в очах нотаріусів, цього разу паніки та криків "шеф все пропало" не було. Нотаріуси в цілому були готові до змін та з самого початку почали надавати додаткові послуги. Будемо відверті - це дійсно полегшало життя споживачам послуг та надало можливість обирати між державним сектором надання послуг та приватним. Час покаже, чи виправдає передача державних функції приватному сектору. Поки що будемо вважати це плюсом запроваджених змін.

Децентралізація шляхом передачі функцій державної реєстрації на місця

Як не дивно, в цілому органи місцевого самоврядування були готові прийняти такі функції, встигли створити суб’єкти здійснення реєстраційних дій на місцях та пройти акредитацію. Будемо сподіватись, що місцеві реєстраційні служби будуть діяти в рамках загально прийнятих правил реєстрації, а не створювати місцеві правила та звичаї, як це було за часів реєстрації прав в БТІ. Все ж таки пам’ятаємо, що порядок реєстрації для всіх однаковий. Враховуючи конкуренцію з нотаріусами та між собою в рамках однієї територіальної одиниці (наприклад, області) віримо, що якість послуг буде на належному рівні. Тим більше частина реєстраційного збору залишається в місцевому бюджеті, а це будуть достатньо чималі поповнення місцевого бюджету. Отже, починаючи з травня місяця передача відбулась, чекаємо надання якісних послуг та чесної конкуренції.

Екстериторіальність надання послуг

Впровадження цього принципу надало можливість власнику нерухомості, який проживає в регіоні відмінному ніж знаходиться об’єкт, скористатись послугою по реєстрації не втрачаючи зайвий час та кошти на таку реєстрацію. Особливо впровадження цього принципу стосується нотаріусів, для яких запроваджений принцип мегаекстериторіальності, тобто реєструвати можна все, що знаходиться на території України, незалежно від знаходження робочого місця діяльності нотаріуса. Місцеві суб’єкти реєстрації мають право реєструвати в межах адміністративної одиниці (місто, область), що також достатньо непогано.

Відкритість реєстрів

З нового року будь-хто може отримати інформацію з реєстру не відходячи від комп’ютера, сплативши за таку послугу 20 грн. Питання необхідності відкриття реєстрів довгий час було дискусійним та суперечливим. Зрозуміло, що існують ризики полегшення "роботи" шахраям та рейдерам. Проте не будемо забувати, що і раніше таку інформацію можна було отримати при певних умовах, але на цьому заробляла не держава, а приватні суб’єкти надання послуг. З іншого боку власник може в будь-який момент перевірити стан реєстрації своєї нерухомості та вчасно зреагувати на можливі зазіхання з боку сторонніх осіб. Тож ми не очікуємо зростання кількості шахрайських дій завдяки саме цій новації.

Адміністративне оскарження дій реєстратора

Враховуючи, що реформа судової системи суттєво гальмує та судове оскарження дій (бездіяльності) реєстратора займає досить багато часу, адміноскарження все ж таки прискорить процедуру встановлення справедливості. Тим більше така процедура надає можливість контролюючому органу відслідковувати якість роботи реєстраторів та вчасно реагувати на системні порушення. В будь-якому випадку споживач не позбавлений права звернутись до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.

Скасування паперових носіїв підтвердження права власності на нерухомість

В цій частині проведення реформ хочеться згадати фразу з відомого кінофільму "це ви поспішили". До таких реформ не готовий як самий електронний реєстр так і суспільство. Для запровадження таких суттєвих змін необхідний час та впевненість в роботі реєстру. Все ж таки в частині технічного забезпечення роботи реєстру ще треба працювати та працювати, що підтверджується постійними технічними збоями в роботі реєстру та його повільною роботою при здійсненні реєстраційних дій. Та і наявність належним чином оформленого та завіреного правовстановлюючого документу нікому не заважає, а от впевненості власнику додає. Хоч і стосується ця новація лише новоствореним об’єктів нерухомості. Для всіх інших нотаріальний документ, що засвідчує перехід права власності від попереднього власника, залишається обов’язковим.

Отже, проаналізувавши запроваджені основні зміни в сфері реєстрації прав на нерухоме майно висновки робіть самі. На нашу думку все ж таки позитивних змін більше і це дійсно зміни, а не просто заміна назв установ та вивісок на кабінетах. Сподіваємось на подальший розвиток системи та якісний сервіс.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...