Про культуру в часи війни

221

В рамках "Культурно-освітньої академії" 30 українців відправились до Берліну, аби обмінятись досвідом з німецькими колегами. В колективному блозі на "Обозреватель" учасники проекту Goethe-Institut діляться враженнями та новими ідеями. Денис Монастирський з Подільського молодіжного культурного об’єднання "В майбутнє через культуру" розповідає про те, якою має бути культура в час війни.

Сьогодні найбільш болючою і гострою темою для роздумів і дискусій є те, якою має бути галузь культури і освіти в час війни. Чи можемо ми працювати так, як до війни? Відповідь очевидна – ні. Тисячі людей змінили, змінюють і будуть змінювати місце проживання. Іде найбільша міграція за останніх 50 років. Ці процеси показують, на яких різних мовах історії, політики, права говорять різні частини України. І саме культура сьогодні має стати міцним містком між заходом і сходом України – пошуком навпомацки в цей темний час нашої всеукраїнської єдності у культурному розмаїтті.

Під час перебування в Німеччині, спілкуючись з менеджерами культури з різних регіонів України і ФРН, я в цьому переконався остаточно і наочно. Ані історія, ані політичні процеси, ані посилання на право не об’єднають нас. Лише мовою культури ми зможемо дійти взаєморозуміння. Ця мова є універсальною. Цій мові є місце під час війни і миру, під час спокою і, особливо, під час потрясінь і загоювання ран.

У Хмельницькій області діє чудовий осередок – Подільська мистецька сотня – група молодих творчих особистостей, які дають концерти просто неба (щоп’ятниці на головній вулиці міста), у військових шпиталях і військових частинах по всій Україні. Вони всюди бажані, вони постійні і цілеспрямовані. Вони знають свою місію в цей доленосний час. Для них не існує негоди, поганого настрою, відсутності належної техніки. Вони сьогодні – нове обличчя культури в часи війни.

Ознакою перехідної держави (згідно даних науки про державу) є руйнація моральних основ суспільства. Напевно, в цей непростий час фронт культурних і освітніх менеджерів пролягає там, де хитаються основи моральності і віри. Культура і освіта у воєнний час мають, в першу чергу, сприяти зміцненню моральних основ суспільства, звертатись до загальнолюдських об’єднуючих цінностей, піднімати дійсний патріотизм і любов до рідної землі. Лише культура здатна вивести нас на новий еволюційний щабель розвитку нашого суспільства.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости