УкрРус

Про культуру в часи війни

В рамках "Культурно-освітньої академії" 30 українців відправились до Берліну, аби обмінятись досвідом з німецькими колегами. В колективному блозі на "Обозреватель" учасники проекту Goethe-Institut діляться враженнями та новими ідеями. Денис Монастирський з Подільського молодіжного культурного об’єднання "В майбутнє через культуру" розповідає про те, якою має бути культура в час війни.

Сьогодні найбільш болючою і гострою темою для роздумів і дискусій є те, якою має бути галузь культури і освіти в час війни. Чи можемо ми працювати так, як до війни? Відповідь очевидна – ні. Тисячі людей змінили, змінюють і будуть змінювати місце проживання. Іде найбільша міграція за останніх 50 років. Ці процеси показують, на яких різних мовах історії, політики, права говорять різні частини України. І саме культура сьогодні має стати міцним містком між заходом і сходом України – пошуком навпомацки в цей темний час нашої всеукраїнської єдності у культурному розмаїтті.

Під час перебування в Німеччині, спілкуючись з менеджерами культури з різних регіонів України і ФРН, я в цьому переконався остаточно і наочно. Ані історія, ані політичні процеси, ані посилання на право не об’єднають нас. Лише мовою культури ми зможемо дійти взаєморозуміння. Ця мова є універсальною. Цій мові є місце під час війни і миру, під час спокою і, особливо, під час потрясінь і загоювання ран.

У Хмельницькій області діє чудовий осередок – Подільська мистецька сотня – група молодих творчих особистостей, які дають концерти просто неба (щоп’ятниці на головній вулиці міста), у військових шпиталях і військових частинах по всій Україні. Вони всюди бажані, вони постійні і цілеспрямовані. Вони знають свою місію в цей доленосний час. Для них не існує негоди, поганого настрою, відсутності належної техніки. Вони сьогодні – нове обличчя культури в часи війни.

Ознакою перехідної держави (згідно даних науки про державу) є руйнація моральних основ суспільства. Напевно, в цей непростий час фронт культурних і освітніх менеджерів пролягає там, де хитаються основи моральності і віри. Культура і освіта у воєнний час мають, в першу чергу, сприяти зміцненню моральних основ суспільства, звертатись до загальнолюдських об’єднуючих цінностей, піднімати дійсний патріотизм і любов до рідної землі. Лише культура здатна вивести нас на новий еволюційний щабель розвитку нашого суспільства.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Наши блоги