Примите участие
в розыгрыше
смартфона на Android Участвовать
Приз
БлогиМир

/Блоги - Новости политики

Від декларування до утвердження ґендерної рівності

4.9т

Головною ознакою будь-якої демократичної правової держави є рівні права громадян, закріплені на законодавчому рівні. Як сказав свого часу відомий французький філософ-енциклопедист Жан Лерон Д'Аламбер: "Істинна рівність громадян полягає в тому, щоб всі вони однаково були підпорядковані законам".

Наша держава взяла курс на інтеграцію в європейський простір, а отже, серед іншого, питання ґендерної демократії набуло особливої ваги. Адже країни ЄС давно орієнтуються на основи ґендерної рівноваги, ефективно втілюючи на практичній платформі утверджені положення про рівні можливості чоловіків і жінок у всіх сферах життєдіяльності суспільства.

Фундаментальні положення щодо рівності громадян закріплені в Основному Законі України – Конституції. Втім правове забезпечення паритетного становища жінок і чоловіків не обмежується лише цим документом. Серед низки інших спеціальних нормативно-правових актів, якими врегульовується дотримання балансу між можливостями жінок і чоловіків, хотілося б зупинитися на деяких аспектах Закону України від 08.09.2005 № 2866-IV "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" (далі - Закон).

Парадоксальним є те, що шлях прийняття цього Закону був таким же складним і неоднозначним, як і боротьба за права жінок у суспільстві. Саме слово "ґендер" у суспільстві викликало певні перестороги. І лише у 2005 році Парламент нарешті створив юридичне підґрунтя для реального втілення ґендерних перетворень, ухваливши вищезазначений Закон.

Слід зазначити, що остаточний варіант Закону суттєво різнився від першого законопроекту, зареєстрованого ще у 1999 році. Та цей крок став вирішальним і надзвичайно важливим для утвердження в Україні основних засад рівноправних відносин чоловіків і жінок у спеціальному законодавчому акті.

Однією з особливостей цього Закону стало формулювання ключових понять у сфері ґендерної політики. Вагомого значення набуло закріплення поняття "ґендерна рівність", законодавче визначення якого до прийняття Закону було відсутнє. Відповідно під "ґендерною рівністю" розуміється рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.

Основними сферами життєдіяльності суспільства, на які спрямована державна політика забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, зокрема є громадсько-політична, соціально-економічна та галузь освіти.

У громадсько-політичній сфері рівність прав і можливостей статей забезпечується шляхом рівних виборчих прав, дотримання вимоги висування у народні депутати України та представництва у відповідних виборчих списках як чоловіків, так і жінок. Законом забороняється будь-яка дискримінація за ознакою статі при прийнятті чи під час проходження державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.

У сфері працевлаштування на роботодавців покладаються обов'язки щодо створення на рівній основі умов праці, забезпечення можливості суміщати трудову діяльність із сімейними обов'язками, здійснення рівної оплати праці як жінок, так і чоловіків при однаковій кваліфікації та умовах праці. Понад те, роботодавцям забороняється в оголошеннях про вакансії пропонувати роботу тільки жінкам або чоловікам, висувати різні вимоги, вимагати будь-які відомості про особисте життя або плани щодо народження дітей.

  • Найбільш вагомого значення має передбачена Законом ґендерно експертиза законодавчих нормативних актів, проведення якої на сьогодні є обов'язковим, а її висновок - невід'ємна складова пакета документів, що подаються разом із проектом нормативно-правового акта до розгляду.

З огляду на викладене, мимоволі складається враження, що в Україні ефективно функціонують і розвиваються засадничі принципи щодо забезпечення ґендерного балансу. Та на практиці спостерігаємо дещо іншу картину.

Розглянемо для прикладу чисельність посадовців у вищих органах державної влади. На сьогодні, Парламент налічує 422 народних депутати, серед яких всього 50 жінок. У складі Кабінету Міністрів лише….3 жінки. Що, своєю чергою, свідчить про те, що Україні потрібно ще докласти багато зусиль для отримання статусу європейської держави. Хочу нагадати, що в парламентах країн ЄС досягнуто паритетне представництво жінок і чоловіків, жінки керують країнами і очолюють уряди, успішно розбудовують бізнес.

Співвідношення жіночого та чоловічого населення України показує, що зменшення участі більшої частини продуктивних сил в суспільному виробництві, за рахунок гендерної нерівності не може не впливати на загальну економіку країни. Така суттєва ґендерна розбалансованість становить загрозу для легітимності демократії і порушує права людини. До того ж, гальмує розвиток суспільства, завдає збитків добробуту громадян, призводить до суспільних витрат, підриває основи стабільності й дієвого управління. І як тут не згадати мудре народне прислів’я: "Чого бідні – бо дурні, чого дурні – бо бідні"….

У контексті розгляду цього питання також хотілося б акцентувати на результатах глобального дослідження "Індекс ґендерного розриву 2016", згідно з якими Україна за показником ґендерної рівності порівняно з попереднім роком погіршила свої позиції на 2 пункти і посіла 69 місце (із 144).

Ігнорування ґендерної проблематики представниками влади не може не викликати занепокоєння у суспільстві. І пов’язано це передусім із некомпетентністю державних менеджерів, що призводить до дискримінаційних наслідків і поверхового сприйняття міжнародних договорів та рекомендацій.

Підсумовуючи, хотілося б зауважити, що в Україні сформована достатня законодавча ґендерна база, що створює всі умови для реального, а не умовного забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків. А зусилля й устремління необхідно спрямовувати на кардинальні перетворення та рішучі зміни. У такому підході вбачаю шлях від декларування до утвердження гендерного балансу.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на OBOZREVATEL.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги