, view = metaData.view != null ? string.Join("|", metaData.view) : null})

Чому безвізу з ЄС в цьому році не буде

Як стало вчора відомо, питання про запровадження для України безвізового режиму з ЄС не було внесено на розгляд жовтневої сесії Європарламенту. Про це свідчить проект порядку денного сесії, опублікований на сайті Європарламенту.

І це при тому, що у вересні президент Європарламенту Мартін Шульц висловлював сподівання, що питання про надання безвізового режиму для України буде включено порядку денного Європарламенту на сесії ЄП в жовтні. А голова МЗС Павло Клімкін в черговий раз пообіцяв, що Україна матиме позитивне рішення Європи щодо безвізового режиму у жовтні-листопаді. Однак наразі, як бачимо, їх сподівання не будуть реалізовані. Принаймні в жовтні. Та чи виправдаються вони хоча б до кінця цього року?

В цьому у мене його серйозні сумніви. І ось чому.

По-перше, у зазначеному вище документі відсутній також пункт про розгляд питання так званого механізму призупинення безвізового режиму. А це і є головною перепоною для скасування віз для України та Грузії. І поки європейські чиновники не дійдуть згоди щодо його запровадження, я переконаний, що питання про скасування віз для України не винесуть на голосування.

Також слід звернути увагу на те, що новий глава представництва Європейського Союзу в Україні Хюг Мінгареллі, відмовився прогнозувати дату запровадження безвізового режиму.

По-друге, в Україні й досі не завершилася епопея з впровадженням електронного декларування. Як відомо, українські чиновники мають заповнити їх до 31 жовтня. Проте у Верховній Раді й досі окремі депутати намагаються уникнути публічного оприлюднення своїх статків, а також членів їх сімей. А це є одна з ключових умов надання безвізу Україні з боку ЄС. І про це не раз заявляли у Брюсселі після намагань зриву е-декларування ще в серпні через технічні негаразди. І мабуть ще раз нагадали після того, як голова фракції БПП у парламенті Гринів пропонував внести зміни до закону, щоб доступ до цієї інформації мали лише представники правоохоронних й антикорупційних органів. Тому після консультацій з президентом України він і відхилив його. Отже в Європі зараз також уважно спостерігають за цим процесом і наприкінці жовтня ми побачимо, чи впораються українські чиновники з цим пунктом Угоди про надання безвізу на практиці.

По-третє, слід звернути особливу увагу на вчорашні заяви Франсуа Олланда щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, які він зробив на пленарному засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи.

Нагадаю, що президент Франції підкреслив, що виконання Мінських домовленостей, на його думку, це єдиний шлях для виходу з конфлікту. Серед іншого він зазначив, що вважає більш пріоритетним питанням проведення місцевих виборів, а не повернення Києву контролю над українсько-російським кордоном.

"Вже після виборів Україна повинна отримати контроль над кордоном", - заявив він, посилаючись на те, що саме такий порядок передбачений "Мінськом".

Тобто як я і передбачав раніше…., наші європейські партнери, судячи з усього, активно використовують питання надання безвізового режиму Україні в торгах за імплементацію політичної частини Мінських угод з боку України всупереч позиції України щодо першочергового пріоритету безпекових пунктів угоди. А саме - роззброєння військових формувань на території ОРДЛО, виведення російської військової техніки та особистого складу, а головне – повернення контролю над українсько-російським кордоном. Яку, до речі, підтримують і у Вашингтоні, прекрасно розуміючи, що якщо цього не зробити заздалегідь, після виконання умов українською стороною контрольовані Кремлем ватажки "Л/ДНР" черговий раз зможуть порушити досягнуті домовленості.

Пояснення такій позиції Олланда досить просте. У нього наступної весни президентські вибори, і йому вкрай необхідно продемонструвати успіхи у врегулюванні російсько-українського конфлікту, щоб представити це як головне досягнення у зовнішній політиці. Адже питання Сирії до цього моменту врегулювати не вдасться. Навіть французький президент, який завжди найбільш поблажливо ставився до В. Путіна серед усіх західних лідерів, що беруть участь у врегулюванні конфлікту в Україні, здається нарешті це зрозумів. Маю на увазі його останні різкі заяви щодо дій Росії в Сирії і скасування візиту Путіна до Парижу.

Тому зараз керівництву України прийдеться нелегко у відстоюванні своєї позиції по Мінським угодам, адже запровадження безвізового режиму з ЄС до кінця цього року для президента Порошенка є також вкрай важливим на тлі значного підвищення комунальних тарифів вже цього місяця.

Проте я переконаний, що український президент прекрасно розуміє, що важливість збереження позиції по Мінську є набагато важливішою, аніж виконання давньої обіцянки про отримання безвізу з ЄС. А це також впливатиме на хід перемовин і термін прийняття остаточного рішення з боку ЄС. Тому якщо ми його отримаємо хоча б у грудні при збереженні власних позицій у Мінському процесі, то буде дуже добре. Хоча, на мою думку, все менш ймовірно.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги