УкрРус

Скільки вимагати за вкрадений Крим?

Експерти з подачі головного військового прокурора України Анатолія Матіоса обговорюють нині суму збитків, яких зазнала наша держава внаслідок окупації Криму.

Цифра, яку назвав головний військовий прокурор, вже фігурувала – від 1 до 1,5 трлн гривень. Втім, невідомо, чи включає вона у себе всі цифри, пов`язані з втратою активів на території півострова – а там же ж є вартісні активи? Чи враховує вона втрати недоотриманої вигоди?

Якщо порахувати упущену вигоду, то, звичайно, сума збитків буде значно більшою, ніж 1 трлн гривень. Дуже багато можна додати до цієї суми: наприклад, сьогодні Україна змушена припинити торговельні стосунки з окупованим півостровом. Причому, це збитки не лише держави, але і суб`єктів господарювання.

Україна змушена опікуватися вимушеними переселенцями, а це також наші втрати, у яких винен окупант. Україна змушена витрачати значні кошти на облаштування лінії розмежування. І цей перелік можна продовжувати ще дуже і дуже довго.

Військовий прокурор назвав число з дев`ятьма нулями. Але зрозуміло, що не може бути, аби всі дев`ять цифр були нулі!

Точний обсяг збитків неможливо оцінити в одній методології. Бізнесові активи можна оцінювати по балансовій вартості, залишковій, податковій тощо. І якщо рахувати у різних методиках, то завжди отримуватимемо різний результат.

Окрім цього існують нематеріальні активи, які дуже важко порахувати. Наприклад, як виміряти вартість людського капіталу? Україна вирощувала його, вкладала у цей регіон – як у цьому випадку порахувати наші втрати?

Методика оцінки національного капіталу є доволі непростою, існують навіть наукові роботи з цього предмету, тож у нашому випадку конкретну оцінку зробити досить складно.

Але, якщо ми не просто фіксуємо цифру, а намагатимемося отримати компенсацію з Російської Федерації, то я би розбив озвучену цифру – 1 трлн гривень – на кілька предметних позовів. Наприклад, порахувати втрати окремо банківського сектора, "Нафтогазу України", "Укрзалізниці" і так далі. Ці суми, хай вони будуть і невеликими, але вони будуть менш суперечливими.

Я не думаю, що Росія погодиться одразу це компенсувати, але навіть цифра у десятки мільярдів замість одного трильйону буде для нас значно вигіднішою.

Присоединяйтесь к группам "Обозреватель Блоги" на Facebook и VKontakte, следите за обновлениями!

Подписывайся на "Обозреватель" в Facebook Messenger, чтобы быть в курсе главных событий Украины и мира https://m.me/obozrevatel

Наши блоги