Іноді краще рахувати, ніж говорити

14.4т

Дуже часто звучать заяви, що новий виборчий закон був прийнятий виключно на користь великих відомих партій. Ну, заявляти не думаючи, у нас уміють. А що ж у дійсності?

Направду, закон містить одну-єдину норму, яка дійсно відсікає малі, "нерозкручені проекти" - це 5% прохідний бар'єр для партійних списків. Це не система виборів, а політичне рішення. Є аргументи як на користь зниження бар'єру до рівня однієї цілої особи, так і на користь збереження цього рівня й, навіть, його підвищення. Усі вони мають певний резон. Я прихильник десь 4%, думаю, що це було б оптимально, але то лише моя особиста думка.

А тепер про виборчу систему. Тут якраз усе навпаки. Якби була мажоритарна чи змішана система, монополізація влади була б загрозливою.

Наведу приблизний, але характерний приклад зі східних областей. Називаю реальні партії, але ситуація повністю модельована:

Так от, у місті ХХХ у всіх округах приблизно по 25% процентів набрав Оппоблок, по 15% - Солідарність, по 8% Самопоміч та "Наш край" по 6% Укроп і якась місцева кон'юктурна партія, що, як і "Наш край", пристане до більшості, і в значній частині округів подолала 5% Батьківщина. Така ситуація на цих виборах реальна, можливо в дещо інших пропорціях та з варіантами щодо переліку партій. Імовірність того, що в усіх округах населеного пункту, району, а часто й регіону показники партій будуть подібними, підтверджується фактами. За рахунок партій, які не подолали бар'єр, усім доплюсовується ще чверть від здобутого. Але при мажоритарці усі 100% мандатів отримає Оппоблок, адже його висуванці перемогли відносною більшістю в усіх без винятку округах. Саме так і сталося б у більшості рад півдня й сходу країни. Чи варто говорити, чим би це загрожувало Україні?! При попередній змішаній системі ситуація була б трохи кращою: за оппоблоком 100% місць від мажоритарної складової й друга половина ради вже у вирахованих пропорціях. Саме так і були сформовані всі ті ради, які закликали й вітали рашистан, а до того прославляли беркут тощо. Ми мали шанс знову нарватися на це жахіття.

А що ж тепер? У нашій змодельованій раді оппі, хоча й отримали найкращий результат, однак мають шанс опинитися в меншості, а демократи, якщо не перегризуться (а досвід Маріуполя свідчить, що спільна загроза нас таки єднає) створять надійну з великим запасом міцності більшість. Фактично цим законом ми рятуємося від рецидивів "новоросії".

До речі, у нас багато тих, які вирішили, що для них Порошенко страшніший ворог за Путіна, то врахуйте, що в дуже багатьох радах (припускаю, що й у Києві) Солідарність мала б аналогічну ситуацію.

Тож, панове, іноді краще рахувати, ніж говорити.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги